Špičkové české i zahraniční umělce slibuje letošní ročník festivalu Třeboňská nocturna. Zahrnuje šest koncertů od 10. do 14. července, vrchol přijde s Poctou Emě Destinnové, kdy Pražský komorní orchestr doprovodí sopranistku Christinu Vasilevu a houslistu Jiřího Vodičku.

„Program jsme sestavili tak, aby našim návštěvníkům přinesl především pohodu, radost a aspoň na chvíli odpoutání se od každodenních starostí. Letos poprvé budou koncerty pod širým nebem, v opravených tereziánských kasárnách," řekl ředitel festivalu Miloš Končický.

Přehlídku otevře Pražské dechové kvinteto, založené v roce 1928. V programu zazní i Tři námořnické popěvky od Malcolma Arnolda – žáka Antonína Dvořáka – jenž získal Oscara za hudbu k filmu Most přes řeku Kwai. „Jsou to pijácké písně v duchu, že všech pět hudebníků popíjelo celou noc a je to patřičně rozklížené," popsal dramaturg Jiří Hlaváč.

Druhý z večerů patří Myslivečkovu sextetu, které přednese všech šest skladatelových kvintetů. Předtím zarecituje Viktor Preiss Neodeslaný dopis otci, který vyvrací řadu nesmyslů o Myslivečkovi. „Je to hudba průzračná a plná tajemství a Viktor Preiss dodá večeru meditativní podtext," doplnil dramaturg.

Nádherný zvuk cella

Na dalším koncertě vystoupí klavíristka Lada Valešová, která žije již 15 let ve Velké Británii, cellista Leonid Gorokhov a jako host Jiří Hlaváč  s klarinetem. Ten poznal Gorokhova jako vítěze Concertino Praga a označil ho za legendu. „Navazuje na odkaz Rostropoviče, člověk nesmírně inspirativní a úchvatný, ještě jsem neslyšel tak nádherný zvuk cella," podotkl Hlaváč.

Páteční večer bude v režii Jiřího Korna a jeho uskupení 4tet. Podle dramaturga mají vše profesionálně zpracované, od výběru repertoáru přes aranžmá až po stavbu hlasů.

Nocturna zakončí dva sobotní koncerty. Nejdřív odpoledne žáci z Česka a Rakouska, večer v kasárnách Pocta Emě Destinnové. „Chceme pokračovat v její tradici. Důležitá je uměleckost plus pevnost v rovině morálně mravní. Letos budeme poslouchat skvělé kumštýře," zve Hlaváč.

Sopranistka Christina Vasileva působila ve Státní opeře Praha, houslista Jiří Vodička má na kontě řadu cen a chválí ho i dirigent Jan Kučera. „Je to nesmírně talentovaný mladý muž, myslím, že od něho máme ještě co čekat," řekl Kučera, který bude dirigovat Pražský komorní orchestr, který před rokem premiéroval jeho skladbu.

Menší rozpočet

„Zkušenost se u nich snoubí s mladým drivem. Orchestr sleduju od svých studentských let na konzervatoři a vždy měl obrovskou úroveň. Drží si kvalitu i tím, že dokud není program stoprocentní, nejde s ním na světlo. A to je vzácné," nastínil dirigent.

Ačkoli rozpočet nocturen je letos 1,5 milionu, o 200 tisíc korun méně než loni, program si úroveň zachoval. Ocenil to i starosta Třeboně Jiří Houdek.

„Bylo by velmi nedobré, kdyby město nemělo festival spojený s vážnou hudbou. Miloš Končický dělá již 16 let abonentní koncerty a přivádí do Třeboně řadu interpretů, kteří by sem velice těžko přijížděli. Je to záležitost obrovské kvality, zároveň povyšuje Třeboň  na festivalové městečko."