Po třech měsících se na jih Čech vrací první dáma české opery, Eva Urbanová. Árie z kusů Verdiho, Mozarta nebo Dvořáka zazpívá v neděli 9. ledna na pódiu kaplického kulturního domu. A zbývá ještě asi dvacet lístků do zadních řad a na balkon, které se prodávají za 300 korun.

Zatímco 3. října od ní slyšeli fanoušci v českobudějovické Budvar aréně na koncertě s Karlem Gottem i její oblíbené písně ze světa muzikálu, rocku a metalu, tentokrát půjde o ryze operní vystoupení. Na klavír ji při něm doprovodí David Švec.

„Během hodiny zazní asi 12 skladeb. Začínáme Smetanovo Libuší a přes Mozarta nebo Dvořáka končíme Verdim. Bude co poslouchat, lidé se na to už těší. Máme radost, že kromě publika světových operních pódií ji uslyší i převážná část Kapličáků,“ řekl šéf kaplické kultury Josef Sejk.

Problém: dobré křídlo

Tradiční novoroční koncert v menším městě na Českokrumlovsku tak má po roce opět hvězdné jméno. Loni přijel houslový virtuos Pavel Šporcl s cikánskou cimbálovkou Romano Stilo a právě tehdy se jeden ze sponzorů pořadatelů zeptal, čím překvapí příště. Volba tak padla právě na rodačku ze Slaného.

„Měsíc jsme se dohadovali, poté jsme si plácli a domluvili cenu. Největší problém jsme měli s tím, aby tady bylo takové křídlo, které jí dokáže v sále sekundovat,“ popsal Sejk.

Vybírali ze dvou možností: buď firmu z Jihlavy, která nabízí tři druhy pian, doveze je i naladí, anebo Hradec Králové. Nakonec sáhli po něm kvůli ceně, která se pohybuje od 15 do 30 000 korun.

Eva Urbanová zajíždí do jižních Čech pravidelně. Několikrát zpívala role Rusalky a Cizí kněžny před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, spolupracuje také s Hudebními slavnostmi Emy Destinnové v Českých Budějovicích. Dle vlastních slov má pocit, že na jih se vrací téměř jako domů, cítí se tu skvěle.

„Asi to bude i tím, že už tady jsem od dětství, každé ty prázdniny, že jsem se tu tehdy neutopila v rybníku Svět – chtěla jsem vyzkoušet skluzavku do vody a nepochopila jsem, že mám vstát, tak jsem seděla na dně. Kdyby mě otec nevytáhl, tak bych se opravdu utopila,“ vzpomínala v jednom z rozhovorů.

Koncert organizátoři domlouvali od loňského února. Příjemně je překvapilo, že operní diva neměla vůbec žádné hvězdné požadavky.

„Naopak bych řekl, že byla velice střídmá, slušná a skromná. Třeba jsem se zeptal, že ji chceme pozvat na malé občerstvení s vedením města a sponzory. Zúčastním se, ještě že jste mi to řekl, jinak bych na to neměla s sebou oblečení, reagovala. A když jsem se ptal, co pije a jí, odpověděla: dobré víno a s jídlem si starosti nedělejte, nejím,“ vylíčil Sejk.