Debatu o sílící netoleranci, rasismu a diskriminaci, které se objevují v poslední době v české společnosti, chce rozvířit nadcházející 15. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Přehlídka s podtitulem Bojíte se snášet? začne 4. března v Praze, do jižních Čech dorazí jen s krátkým zpožděním:  18. března do Českých Budějovic a 21. března do Tábora. Filmy budou putovat po 40 českých a moravských městech.

„Sami jsme překvapeni, kam se situace, která začala nepokoji na Šluknovsku, dokázala v průběhu roku vyvinout. Diskriminační zákony, jako je dočasný zákaz pobytu v novém přestupkovém zákoně, i tón předvolebních kampaní některých prezidentských kandidátů, jsou jasným pokračováním Šluknova," řekla ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková.

Přehlídka nabídne 13 filmů z různých částí světa, které se věnují tematice rasismu, diskriminace a vyhledávání 'obětních beránků'. Chybět nebudou ani české snímky ze sociálně vyloučených oblastí Česka. „Hlavní tematická kategorie Bojíte se snášet? ale přinese i několik dokumentů, které mohou diváky v otázkách soužití a tolerance pozitivně inspirovat," uvedl mluvčí Jednoho světa Jiří Sulženko.

Moc médií

Další festivalová kategorie je Moc médií. Zkoumá vliv informace v dnešním světě. Filmy o západním i rozvojovém zdravotnictví uvede sekce Vedlejší účinky. Kategorie Cesty ke svobodě představí filmy o zemích s nedemokratickými režimy, v nichž pracuje humanitární organizace Člověk v tísni. O hlavní ceny festivalu se budou ucházet snímky zařazené do hlavní soutěže a kategorie Máte právo vědět.
Jižní Čechy patří dlouhodobě k tradičním zastávkám Jednoho světa.V Táboře, kde se letos akce odehraje od 21. do 24. března, se o program stará sdružení s názvem CheironT. Podle produkčního Davida Peltána je letos v nabídce hodně filmů s romskou tematikou a také dost o sudetských Němcích.

„Každý si asi najde něco, co se ho bude týkat. Může to být třeba vězeňství a amnestie Václava Klause. Řada snímků zobrazuje manipulaci diktatur, nemůžeme se vyhnout ani Putinově vládě v Rusku nebo diskriminaci žen v muslimském světě. Ale nasadíme také nějaké odpočinkové tituly," popsal Peltán.

V Táboře je populární

Jeden svět je v Táboře populární. Zájem publika je velký. Loni pořadatelé rozšířili program o koncerty, divadlo a happening. Promítat se tentokrát bude v Café baru MP7 a Základní škole Bernarda Bolzana. „Přemýšlíme ještě o nějakých výstavách. Samozřejmě se na projekcích objeví hosté, rádi bychom, aby přijela i Věra Čáslavská," naznačil David Peltán. Promítané dokumenty totiž tradičně doprovází debaty s tvůrci a odborníky.

Pevné zázemí má Jeden svět také v českobudějovickém kině Kotva. Jeho provozovatelé v těchto dnech vybírají filmy, které ve třech březnových dnech pustí.

Festival letos provází odlehčená grafika se zvířaty. „Na českém dvorku plném slepic není pštros již dávno něčím exotickým. Přesto však českou slepici dokáže naštvat, když vidí, že pštros má větší vajíčka," popsal základní téma grafik František Dečman. Více informací je na webu www.jedensvet.cz. (čtk, vkc)