Na festival podle svých představ by Antonín Kazil potřeboval 2,5 až 3 miliony korun, jako tomu bylo loni. Jubilejní 30. ročník Hudebních slavností Emy Destinnové připravil s rozpočtem 350 tisíc korun. „Měl jsem naplánované, co by si jubilejní ročník zasloužil, pak jsem si koupil tlustou tužku a musel jsem škrtat,“ kroutí hlavou Antonín Kazil nad částkou 200 tisíc korun, kterou dostal jako dotaci od města. Ani se sponzory to nebylo slavné, a tak příští ročník už neplánuje. Ne kvůli věku, vymýšlení programu či shánění umělců. Důvodem jsou finanční problémy. „Je třeba to dokončit. Kdyby to ale nebyl třicátý ročník, nešel bych do toho,“ přiznává.

KOMUNIKAČNÍ ŠUM

Jednání o převzetí a záchraně festivalu zahájila Jihočeská filharmonie (JF) prostřednictvím náměstka primátora Juraje Thomy. Ředitel JF Otakar Svoboda by zachoval Antonína Kazilav roli čestného prezidenta. „Festival má dobré jméno, je škoda, aby se to zrušilo. Chceme mu pomoci, ne ho ukrást,“ ujišťuje ředitel. Proti tomu Antonín Kazil protestuje, žádných jednání se prý neúčastnil. „Že bych dělal pantátu a nemohl do toho mluvit, to ne,“ ohrazuje se Antonín Kazil s tím, že chce jen ty nejlepší muzikanty. „V první řadě je pro mě kvalita,“ říká s tím, že se chce držet stejného žánru i hodnot.

„Ani té filharmonii bych se nebránil, ale musí se mnou někdo jednat,“ dodává nakonec. Juraj Thoma, který je právě na dovolené, k údajnému návrhu spolupráce uvedl před 14 dny: „Pinkáme si to od začátku roku, nemělo to žádný vývoj.“

Tento způsob nabídky prý JF zvolila pro dřívější nesnadnou komunikaci. „Když řekne, že ne, má na to právo, nebudeme ho přemlouvat,“ říká Otakar Svoboda s tím, že sám ředitele slavností oslovovat nebude. „Takové jednání jako v minulosti nemáme zapotřebí. Ať si tu značku nechá umřít, jestli chce, ale my mu nabízíme pomoc,“ říká. Pokud se Jihočeská filharmonie do Hudebních slavností Emy Destinnové nezapojí, bude dále provozovat festival po jihočeských památkách Jihočeská intermezza, který se letos konal podruhé. „Rozšíříme ho,“ plánuje Otakar Svoboda.

UBÍJÍ MĚ TO

Antonín Kazil by značku mohl ještě eventuálně prodat. Spolupráci s někým dalším se ale nebrání. „Je to o domluvě,“ krčí rameny. Muzikanty však do dalšího ročníku neoslovuje. „Za těchto podmínek mě to ubíjí,“ vysvětluje.

Tipy z programu:

4. 9. Vodňany – Varhanní koncert: soprán M. Kulhanová, šofar

10. 9. Koncertní síň O. Jeremiáše – Klavírní recitál, Martin Kasík

12. 9. DK Metropol Koncert k poctě E. Destinnové, Filharmonie Brno, Leoš Svárovský

16. 9. – Jihočeské muzeum – Violoncellové trio

19. 9. Jihočeské muzeum smíšený sbor Mendík

20. 9. Zlatá koruna – epilog: Varhanní koncert, J. Tůma