Tábor – Festival Mighty Sounds, na který letos přijelo 15 000 lidí, bojuje o svou existenci v Táboře. Za loňský ročník dostali pořadatelé pokutu 420 000 korun kvůli příliš velkému hluku a čeká je další postih. Podle zákona by penále mohlo být až desetinásobně vyšší, což by bylo pro akci likvidační. S hygieniky bude proto jednat vedení města.

Poslední pokutu dostal festival Mighty Sounds letos na jaře od krajské hygienické stanice (KHS), protože překročil hladinu hluku 35 decibelů. Tento limit však organizátoři považují za nedodržitelný. Měření se podle Vratislava Heinigeho z KHS uskutečnilo kvůli podnětu Policie ČR, který přišel před začátkem festivalu.

„Pokuta je vysoká, ale penále za opakované porušování zákona právnickou osobou může být i desetinásobné.  Vycházíme ze závažnosti porušení, že hluk postihuje velikou skupinu obyvatel a každý rok se opakuje. I letos byl limit porušen, zahájíme správní řízení, o výši pokuty se teprve rozhodne,“ řekl Vratislav Heinige.

Festival Mighty Sounds, na který letos přijelo 15 000 lidí, bojuje o svou existenci v Táboře. Za loňský ročník dostali pořadatelé pokutu 420 000 korun kvůli příliš velkému hluku a čeká je další postih. Snímek z letošního ročníku.Pořadatelé Mighty Sounds se proti pokutě odvolali. Není to poprvé, co mají platit za hluk: v letech 2010 až 2013 dostali pokuty od 90 000 do 210 000 korun. Produkční festivalu František Švadlena je si vědom toho, co nařizuje zákon, ale nesouhlasí s výší pokut, které jsou podle něho mnohonásobně větší než jinde v Česku.

„Za situace, kdy všichni odborníci přes hlukovou problematiku shodně říkají, že limity pro tyto typy akcí jsou nesplnitelné, pořadatelé musí v nočních hodinách dodržet hlukový limit 35 decibelů, jenž odpovídá šumění lesa nebo cvrkotu cvrčků. Nechápeme, proč toto nebere KHS v potaz,“ reagoval František Švadlena.

Že Mighty Sounds dostane pokutu i za letošní desátý ročník, je v této chvíli ale jisté. KHS se odvolává na zákon. „Nevím, jak se k tomu staví jinde, nemáme na pokuty ceník. Máme jen protokoly měření a na základě správního řízení se rozhodne o výši sankce. Se zákonem nic dělat nemůžeme, je pro nás závazný, stejně tak i pro pořadatele,“ řekl Vratislav Heinige.

Vedení Mighty Sounds proto tlačí na změnu zákona i prostřednictvím petice. Chce, aby si obce samy mohly určit, jaké akce na svém území chtějí mít a za jakých podmínek. KHS nemůže festivalu udělit výjimku, ta se vztahuje jen na krajní případy, například při opravách silnic. Podle Vratislava Heinigeho by pomohlo vyjmout ze zákona tento typ hluku.

Festival Mighty Sounds, na který letos přijelo 15 000 lidí, bojuje o svou existenci v Táboře. Za loňský ročník dostali pořadatelé pokutu 420 000 korun kvůli příliš velkému hluku a čeká je další postih. Snímek z letošního ročníku.

Město dalo festivalu ohledně hluku jedinou podmínku: hudba musí doznít v neděli o půlnoci. Tato změna se Mighty Sounds osvědčila, stížností na hluk bylo letos podstatně méně, což potvrdil ředitel táborské Police ČR Jiří Štecher a tento krok pořadatelů ocenil.

„Letos jsme řešili pět přestupků a dva trestné činy, šlo o krádeže ve stanech. Při takto velkém počtu lidí jde o skutky opravdu marginální. Musíme sice posílit hlídky, ale to musíme při každé společenské akci, a víc nám dají zabrat třeba vypjatá hokejová utkání. Festival pro nás nepřináší žádná bezpečnostní rizika,“ komentoval Jiří Štecher.

Radnice akci podporuje. O festival stojí, podle starosty Jiřího Fišera je kromě kulturního rozměru velkým přínosem pro podnikatele a rozvoj cestovního ruchu. „Termínově se navíc festival sladil s naším kulturním programem, dobře do něj zapadá,“ řekl starosta, který slíbil, že bude o situaci jednat s hygieniky v Českých Budějovicích.

KY-MANI MARLEY zakončil táborský festival Mighty Sounds.Kladně Mighty Sounds hodnotí i městská policie. Velitel táborských strážníků Petr Svoboda vyzdvihl skvělý úklid po festivalu. „Dopilovali to do perfektní organizace a informovanosti návštěvníků i lidí ve městě. Vše funguje a při letošních obhlídkách si mnozí nezúčastnění akci chválili. Oproti minulým ročníkům nebyly ani problémy s veřejným pořádkem,“ řekl šéf strážníků.

Příští ročník zatím pořadatelé plánují, jak řekla mluvčí festivalu Markéta Štechová. Ve chvíli, kdy by ale přišla další a dvojnásobně vyšší pokuta než letos, situace by se mohla změnit. „Je to spekulace, dvojnásobek je ta nejhorší varianta. To bychom byli nuceni se z Tábora odstěhovat, nemůžeme být někde, kde nám není umožněno fungovat. Ale doufáme v nápravu situace,“ řekla Markéta Štechová.

DAVID PELTÁN

Mighty SoundsNejvětší festival ve střední Evropě pro žánry punk, ska, reggae nebo indie rock. Začínal v roce 2005 v Olší u Tábora, od roku 2010 je v areálu táborského letiště Čápův dvůr. Na letošní desátý ročník dorazilo 15 000 lidí. V minulosti zde hráli mj. jamajští Inner Circle nebo Ky-Mani Marley, syn Boba Marleyho. Letos zde hráli Everlast, Perkele či Dropkick Murphys. Od roku 2010 dostává Mighty Sounds pokuty od hygieniků za překročení hlukových limitů, za loňský ročník to je 420 000 korun.