Jedna strana mince: na letišti Čápův dvůr baví tisíce lidí. Druhá: stovky obyvatel Tábora se kvůli mnoha decibelům nevyspí. A právě za přílišný hluk dostal táborský festival Mighty Sounds již potřetí pokutu od hygieniků. Tentokrát ale rekordně vysokou, 360 000 korun. Vedení festivalu se proti ní odvolalo 
k ministerstvu zdravotnictví.

Pokutu dostala pořádající společnost HPK – Productions. „Nezajistili, aby hluk hudby nepřekračoval 13. července 2012 v noční době  hygienický limit hluku, stanovený pro chráněné venkovní prostory staveb," uvedl František Kotrba z Krajské hygienické stanice (KHS) Jihočeského kraje.

Hluk se měřil na dvou místech, přičemž limit organizátoři překročili na obou. V jednom případě o 25,9 decibelu, tedy podle KHS velmi významně. Hygienici dostali stížnosti od obyvatel a podnět od policie.

Štáb Mighty Sounds se brání, že trest 360 tisíc korun je částka několikanásobně vyšší, než hygienické stanice běžně za podobné přestupky udělují. Organizátoři ji považují za nepřiměřenou a odvolali se. Také proto, že pokuty jsou podle nich v Česku naprosto výjimečné.

„Obesílali jsme všechny KHS a zjistili, že v drtivé většině jsou v řádech tisíců, maximálně desetitisíců. Je porušena rovnost daná zákonem, že 
v podobném případě se má postupovat obdobně: v Jihlavě na slavnostech naměřili 72 decibelů, nám vždy naměří 60 a 45 decibelů, a jihlavský pivovar dostal pokutu pět tisíc," řekl organizátor Mighty Sounds František Švadlena.

Zdroj: Youtube

Problém je také v tom, že pokutu dostal festival potřetí za sebou. Předloni 120 000 korun, kterou jim snížilo ministerstvo na 90 tisíc, loni pokutu 180 tisíc, u níž s odvoláním neuspěli, a tak podali správní žalobu 
k Městskému soudu v Praze.

„Jde tedy o opakované významné překračování hygienických limitů hluku, což vzala KHS v úvahu při rozhodování  o výši pokuty," podotkl Kotrba.

Rozpočet festivalu je zhruba deset  milionů korun, poslední dva roky skončil na nule nebo 
v lehké ztrátě. Organizátoři proto tvrdí, že pokuta má likvidační charakter.

Suma, kterou by měl Mighty Sounds zaplatit, překvapila 
i starostu Tábora Jiřího Fišera. Mrzí ho, že dostává stížnosti, ale rozumí obyvatelům, kteří prožijí bezesnou noc.

„Je to opravdu veliká pokuta. Problém je v nedělním večeru. Lidé skousnou hluk o víkendu, ale když jdou v pondělí do práce a v nedělní noci je velká intenzita zvuku, tak to jim vadí nejvíc. Jinak festival akceptují," myslí si Fišer.

Vítr a kmitočty

Věcí k debatě je výše limitů. Pomoci může nový zákon, který by hlučnost festivalů a slavností převedl do kompetence obcí. Podle Švadleny je většina odborníků přesvědčena, že limity jsou nesmyslně nízké 
a nesplnitelné. „V podstatě to znamená, že by se nemohla konat žádná venkovní akce, leda v odlehlých vojenských újezdech," argumentuje Švadlena, který odmítá, že by třídenní hluk mohl na někom zanechat zdravotní následky.

Roli sehrává i stavba pódií 
a směr reprobeden. Starosta, sám hudebník, soudí, že se technici snaží stavět scény s citem, i vzhledem k tomu, že stížností přišlo málo.

„To neznamená, že nebyla místa, kde to byl docela nářez a hudba hrála nahlas, o tom není sporu. Objížděl jsem si některé zóny Tábora, někde bylo slyšet hodně, jinde málo. Záleží, jak fouká vítr. Největší problém dělají kmitočty u muziky, kde jsou smyčky nebo věci hodně do techna," podotkl Fišer, jenž kladně hodnotí i ekonomický přínos festivalu pro město, byť není tak zásadní jako při Táborských setkáních.

Z velkých jihočeských  festivalů řešil naposledy pokutu multižánrový Okolo Třeboně. Vlasta Redl v roce 2011 přetáhl recitál v parku o 15 minut, čímž podle radnice rušil noční klid. Organizátoři  museli zaplatit tisíc korun.

Festival Mighty Sounds

Největší festival ve střední Evropě pro žánry punk, ska, reggae či indie rock. Jeho domovem je poslední čtyři roky táborské letiště Čápův dvůr. Festival existuje od roku 2005, prvních pět ročníků se odehrálo na louce 
v Olší u Tábora. Letos se uskuteční od 19. do 21. července. Na Mighty Sounds hrála loni jamajská legenda reggae Inner Circle (snímek), kapely Locos, Irie Révoltés i Biohazard. Přijeli diváci z Česka, Německa i Polska. Jezdí kolem 12 000 lidí.