Nabídnou to, co od nich nikdy nikdo neviděl. Osolení má název divadelní festival, který se 30. března od 18 hodin uskuteční v budějovické Solnice. V prvním patře vinárny se představí divadla Kvelb, Karromato, TEArTR Rajdo, Viďadlo a loutkář Josef Hanusch. Jde o regionální umělce, kteří ale hrají po celé Evropě.

Pořadatelé avizují, že se jedná o festival druho- a víceřadé kultury. „Prvořadá a podobná divadla hrají především jen ve svém městě. Oproti tomu druhořadá už svou působností sahají i za hranice našeho státu, třetiřadá za okraj Evropy, čtverořadá  světová, pětiřadá na Měsíc, šesti do dalších galaxií. Jeden z účastníků festivalu dokonce tvrdí, že jeho divadlo je padesátiřadé – neb hraje i pro 50 řad diváků,“ říká Pavel Lukas, impresário Divadla Kvelb.

Název Osolení má dle jeho názoru několik rovin. Především lze v tomto slově slyšet 'oslovení', což míří na kamarády, jež Kvelb na akci pozval. Dále hraje velkou roli místo festivalu, Solnice.

„Nepochybný je fakt, že umělci, plnící program akce, jsou solí české kultury, přestože jejich existence není zásadně podpořena státem. Když už se o tom zmiňuji, tak dotační systém pro kulturu je ten, který tedy umí osolit… A někteří diváci se mohou nad různým stavem různých věcí pořádně vyplakat – vysolit. Samozřejmě vysolí i u vchodu,“ líčí s nadsázkou Lukas.

Festival je originální v tom, že herci předvedou něco, co ještě nehráli. Budou to krátké kusy, často připravené speciálně na Osolení. „My koupíme noviny a budeme hrát to, co v nich najdeme. Taková satirická improvizace,“ vzkazuje Lukas s tím, že akci zpestří výstava loutek řezbáře a učitele  Josefa Hanusche.

Termín
30. března, 18 hodin
Místo
Č. Budějovice, Vinárna Solnice
Program
Divadlo Kvelb, Karromato, Viďadlo, Teartr Rajdo, Josef Hanuš
Vstupné
100 Kč dospělí / 50 Kč děti