Pro stálé publikum Jihočeské komorní filharmonie (JKF) to bude možná překvapivá zpráva: nově dostane v její koncertní síni prostor dechovka. Kromě žánrové novinky zřídil orchestr také pozici manažerky. Stala se jí Barbora Šiftová, chce změnit image JKF a upozornila, že za poslední čtvrtletí se povedlo získat od sponzorů 930 000 korun.

V síni Otakara Jeremiáše se dechovka objeví poprvé. Stane se tak 13. prosince, kdy zahraje soubor Jižani, ve kterém je kapelníkem jeden z nových sponzorů Miroslav Dvořák. V kapele, jež vznikla v roce 2010, působí i dva členové JKF, hornista Robert Tauer 
a trumpetista Petr Suda.

Ředitel orchestru Vlastimil Ochman to bere jako obohacení programu. A říká, že kdyby chtěl Miroslav Dvořák těleso nadále podporovat, bude rád. „Odhodlali jsme se 
k pokusu dát možnost zaznít 
v naší síni dechové hudbě. Uvidíme, jaký bude mít vystoupení ohlas, pokud by si našel tento žánr svůj okruh posluchačů, nebránili bychom se uvést dechovku na prkna našeho pódia častěji a případně zavést dechovkový cyklus. Nevidím problém, že by se dechovka třískala s naší nabídkou," řekl Ochman.

Z žánrů zní nyní v koncertní síni Otakara Jeremiáše kromě klasiky folk, sborový zpěv a občas pop. Šéfdirigent filharmonie Jan Talich se hodlá také víc zaměřit na skladby 20. století a multižánrové koncerty, jako loni 
v červenci na hlavním českobudějovickém náměstí.

„Orchestr je firma"

Do nových míst, například areálu Jihočeské univerzity, by chtěla JKF dostat manažerka Barbora Šiftová. Ve funkci je od srpna, dříve spolupracovala s Národní knihovnou, dělala produkční festivalu Třeboňská nocturna 
a Bohemia Jazz Festu. Když 
k orchestru nastoupila, udivil ji rozsah tamních aktivit.

„Jihočeská komorní filharmonie je firma, zřizovaná krajem. Málokdo vnímá, že program platí z 90 procent sama a velmi mě mrzí, že na první pohled není zřetelné, že my jsme ti organizátoři," uvedla manažerka.

Proto JKF mění image. Bude mít nové logo, jež navrhl jeden ze členů orchestru, nové webové stránky s on-line rezervací vstupenek. Šiftové se daří finančně, za poslední čtyři měsíce získala filharmonie od sponzorů 930 000 korun. „Mým hlavním zájmem je, aby vzniklo lepší prostředí pro orchestr," avizuje.

Na platech hráčů se ale sponzorský milion korun neodrazí. Podle Ochmana je na mzdy nelze použít a není ani doba zralá k tomu, aby se platy zvyšovaly. „Sponzor nám sice dává úžasnou částku, ale od roku 2008 je náš příspěvek od kraje stejně vysoký, asi 17 milionů korun, a veškeré náklady rostou. A to jsme například loni vydělali deset milionů, hlavně účastí na zahraničních zájezdech, kde jsme odehráli 19 koncertů," popsal ředitel JKF.

Dalším z plánů vedení je orchestr omladit. Kvalita hráčů totiž sehrála roli v angažmá Jana Talicha, který na konci minulé sezony zvažoval své další setrvání na jihu. „Orchestr roste a mladí lidé chtějí hrát a zdokonalovat se," vysvětlil šéfdirigent.

Mozart i Bernstein

Z cyklů vyzdvihl ten, který je určen rodičům a dětem. Znamená pro něho hezkou zkušenost. „Daří se podchytit nejmladší generaci a zaujmout ji stylem, který není školometský a nudný.  Děti si to opravdu užívají a je krásné, když po koncertě za vámi chodí ne dospělí, ale děti a říkají, jak se jim líbilo. To je opravdu výjimečné," upozornil Talich.

Nyní se JKF soustředí na adventní program. Počtvrté se vrací ke koncertům se skupinou Nezmaři, které jsou každoročně vyprodané. Letos připravila tři vystoupení.

Hlavní pozornost ale směřuje k vánočnímu galakoncertu 15. prosince v Metropolu. Zazpívají dva mladí interpreti. Německá sopranistka Inga Lisa Lehr, která působí 
v Hofu, partnerem jí bude tenorista Brenden Gunnell, rodák z amerického Michiganu, člen norské národní opery.

„Zahájíme mozartovskou předehrou Únos ze Serailu, zazní duet z Verdiho Traviaty, sopránová árie z Pucciniho La bohème, předehra k Prodané nevěstě, duet Mařenky a Jeníka a zakončíme třemi áriemi z Bernsteinova muzikálu  West Side Story," upřesnil Vlastimil Ochman.

Z dalších akcí ředitel zmínil koncert Štedrej večer nastal, kde zazní Rybova mše, koledy a vystoupí sopranistka Ester Pavlů, tenorista Aleš Voráček či sbory Perchta a Canzonetta. Ochman poukázal také na Novoroční koncert, kdy přijedou Andrea Vizvári, sólistka opery Slovenského národního divadla, a barytonista Filip Bandžak. Tento koncert odvysílá v přímém přenosu Český rozhlas České Budějovice, reprízy odehraje JKF v Rakousku a Německu.