Máj

Snímek vznikl na motivy stejnojmenné básně Karla Hynka Máchy. Vrcholné dílo českého romantismu adaptoval autor filmu v epickém duchu. Filmový Máj je příběhem Kata (Jan Tříska), který se vrací po sedmi letech do svého kraje. Tento podivný vypravěč nám postupně odhaluje strhující příběh o milostném trojúhelníku dvou mužů a dívky. Mlynář Schiffner (Juraj Kukura) je zralým mužem, stavějícím na jistotách, pro něž lze obětovat syna i city. Jarmila (Sandra Lehnertová) je dívka plná smyslné touhy a vášně v mladém těle, jehož hříchem by bylo nehřešit. Trojúhelník doplňuje Schiffnerův syn Vilém (Matěj Stropnický), rebel a vůdce loupežnické bandy, která okrade vesničany v kostele při mši, vyrabuje mlýn a přepadne dostavník.

Láska, vášeň, ale i vina a trest, to vše se odehraje ve filmu Máj na pozadí přírody – démonické a lhostejné síly, která jako všudypřítomná bytost tepe vlastním rytmem, konfrontována s lidskými vášněmi. Film Máj zaujme především silným příběhem, hereckými výkony, kamerou a moderní filmovou hudbou – spojením kytarových partů skupiny Support Lesbiens a velkého symfonického orchestru.

Režisér F. A. Brabec patří mezi ty české režiséry, kteří se nebojí přistoupit k adaptaci klasických textů české literatury. A nejen té české. Největší divácký úspěch měl sice jeho pozoruhodný film Kytice (2000) na motivy básnické sbírky Karla Jaromíra Erbena, ale velmi výrazný úspěch sklidila i jeho adaptace slavné divadelní hry Alfreda Jarryho Král Ubu (1996). Jako kameraman se podílel na filmech Jana Svěráka a za své kameramanské umění obdržel tři České lvy.

Do hlavních rolí obsadil debutující neherce Sandru Lehnertovou a Matěje Stropnického.

V dalších rolích se ovšem představí jedni z nejlepších českých a slovenských herců několika uplynulých dekád – Jan Tříska a Juraj Kukura.
Menší roli faráře si bravurně vystřihl Vladimír Javorský. Jarmilinu matku zahrála Nina Divíšková a Vilémova přítele loupežníka ztvárnil Kryštof Hádek.