Jak byste reagovali, kdybyste v městské hromadné dopravě potkali teroristu? S touto situací si pohrává krátký film, který vznikal na konci srpna v Českých Budějovicích. Natáčeli ho tu studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se členy jihočeské divadelní skupiny Arte della Tlampač.

„Producentka Petra Ptáčková s námi již v minulosti několikrát spolupracovala a teď si na nás vzpomněla a přitáhla nás do studentského filmu,“ vysvětlil Tomáš Plhoň, jeden ze zakladatelů Arte della Tlampač.

Podle Ptáčkové je snímek inspirován absurdním divadlem a přenáší divadelní prostor na filmové plátno. Scénář psali právě členové budějovického souboru. „Je to asi patnáctiminutová scénka, hříčka o člověku, který potká v tramvaji teroristu a řeší, jak by si s tím poradil,“ přiblížil Plhoň. Situace se pak ve filmu několikrát proměňuje a pokaždé se vyvine jinak.

Padouch z vany

Kromě divadelníků z Arte della Tlampač se natáčení zúčastnili také další Jihočeši. Jedním z nich byl Ondřej Doležal, provozovatel klubu Horká vana, který si zahrál padoucha. „Není to ale jednoznačně negativní role. Jak se scénka obměňovala, byl jsem jednou záporný více a jindy zase méně,“ doplnil.

Pro Doležala nebyl tento studentský snímek rozhodně první filmovou zkušeností. Vystudoval totiž herectví a objevil se již například ve filmu Indián a sestřička nebo seriálu Ulice. „Často vystupuji i s Arte della Tlampač, takže to pro mě byla víceméně rutina. Tentokrát dokonce nebyl ani moc dlouhý text, zvládl jsem ho naučit celý najednou,“ popsal s úsměvem. Scénář snímku považuje Doležal za podařený. Líbí se mu především vytříbený humor Arte della Tlampač. „Zatímco jinde je jedna pointa, oni mají pointu na čtvrtou,“ zdůraznil.

Film vznikal v Divadle U Kapličky na českobudějovické Husově třídě. Tvůrci si vypůjčili rekvizity z Dopravního podniku, ve snímku budou k vidění dveře od vozu MHD či velký volant. Na samotné natáčení však měli filmaři pouhé dva dny. „To pro nás bylo dost náročné. Když točíme sami, je to takové volnější, tady bylo rychlé tempo, časté opakování a žádné pauzy,“ přiznal Tomáš Plhoň.

Soubor Arte della Tlampač už má také řadu filmových zkušeností z dřívějška. Stojí dokonce za celovečerní amatérskou komedií Tvrdá pomsta. Přesto mají jeho členové stále blíže k divadlu. „Divadelní herectví je úplně jiné a sedí nám lépe. Ve filmu se nám pořád nedaří prosadit, ale zkoušíme to,“ komentoval Plhoň.

Chystají šňůru

Snímek zlínských studentů dosud nikdo z účinkujících neviděl. Podle Ptáčkové by měl být hotový až začátkem příštího roku. Zájemci ale mohou zatím vyrazit alespoň na představení samotného Arte della Tlampač. Soubor se chystá na šňůru s nejnovějšími scénkami a skeči. Hrát se bude v Českých Budějovicích, Prachaticích, Plzni, Praze i Zlíně.

Arte della Tlampač je filmově divadelní soubor, který v roce 2004 založili spolužáci z Gymnázia Česká v Českých Budějovicích. Má osm stálých členů, všichni jsou muži. Ve svých hrách a scénkách se věnují absurdním a komickým situacím, které i přes očividnou nereálnost mají blízký vztah k dnešní době. Za domovskou scénu považují Malou scénu Domu kultury Metropol v Českých Budějovicích. Mezi jejich autorské hry patří Želatýnový pes nebo Ládidádá. Natočili také celovečerní film Tvrdá pomsta.