Během historie tohoto uměleckého projektu se již uskutečnilo více než 300 koncertů klasické hudby v různých prostorách – v sálech kulturních středisek, na hradech a zámcích a koncerty klasické duchovní hudby se konaly v sakrálním prostředí kostelů, kaplí, či bazilik.


Za připomenutí stojí, že Lenka Baarová vystupovala na všech těchto koncertech a to zcela sólově, s klavírem, kdy jejím partnerem byl Jan Niederle, se smyčcovým triem a se 30 členným smyčcovým tělesem Baarova Festival Orchestra.


O Lence Baarové řekl Josef Suk: „Vaši hru jsem poslouchal se zatajeným dechem a jsem nadšen. Lenka Baarova má překrásný tón a hraje s neobyčejnou virtuozitou. Doufám a upřímně věřím, že se stane ozdobou všech koncertních pódií. (…) Přeji slečně Baarové ty největší úspěchy…!, a Václav Hudeček se přidává těmito slovy: „Výkon této sympatické mladé dámy mne nadchl a považuji její hru za špičkovou. Jsem přesvědčen, že má před sebou skvělou kariéru a k tomu ji budu držet palce…“


Avšak pro obor Lenky Baarové snad nejvýznamnějším oceněním jsou slova nestora a živoucí legendy flétny Maestra Sira Jamese Galwaye: „Jsem přesvědčen, že hrajete výborně. Ve Vaší hře slyším velmi zřetelně školu Jean-Pierre Rampala. (..)“ Ano – právě toto tvrzení, že se jedná o školu Jeanna Pierra Rampala je snad tím největším oceněním, které se může flétnistovi dostat.


Obrovským úspěchem Lenky Baarové je též osobní pozvání Maestra Galwaye na jeho mistrovské flétnové kursy, které se konaly ve Švýcarsku v Interlakenu v létě 2006. Byla vůbec prvním českým flétnistou těchto výběrových hudebních kursů otevřených maximálně pro dvacet aktivních ůčastníků z celého světa.


Lenko, co jste připravila pro jižní Čechy v tomto roce?
Koncertní turné, které se koná jednak v Jihočeském kraji a jednak v jižní části Plzeňského kraje. V jižních Čechách budu vystupovat kromě klavíristy a skladatele Jana Niederleho také s báječným dětským pěveckým sborem Canzonetta z Českých Budějovic.


Co bude na programu koncertů?
Duchovní hudba. Mám k ní zvláštní vztah. Má mimořádnou sdělnost a náladu. Zazní díla od Rossiniho, Bacha, Beethovena a dalších. Od Beethovena budeme provádět s dětským pěveckým sborem překrásné dílo pro klavír, flétnu a sbor s názvem Cantata campestre. Je to světová premiéra kantáty v této verzi.


V médiích se objevila zpráva, že Vás osobně pozval nejslavnější žijící flétnista Sir James Galway na své mistrovské kurzy do Švýcarska. Jaké to bylo?
No… Asi čekáte, že řeknu – jééé to bylo fantastické a teď už vím jak na to… Tak takhle to určitě není ( smích… ). Bylo to samozřejmě zajímavé, ale já jsem studovala u vynikajícího českého flétnového pedagoga Františka Malotína a ten vyučoval v duchu takzvané Rampalovy francouzské školy.
A Galway je žákem Rampala. Slyšela jsem tedy samé známé věty… Nicméně – pravdou je, že dostat se až sem byl velký úspěch. Sir James vybral pouze dvacet flétnistů, s kterými pracoval a má práce s ním zajímavá určitě byla.


Koncertní turné „Lenka Baarová a přátelé“ již funguje s tímto ročníkem sedmým rokem. Budete v této aktivitě pokračovat i nadále?
Určitě ano. Skutečně nesmírně ráda se sem vracím. Celé jižní Čechy – včetně jižní části Plzeňského kraje – považuji za překrásné území, které nemá nikde obdobu. Navíc se domnívám, že tento projekt má již po sedmi letech také nějakou tradici a ta je vždy zavazující.


V poslední době sklízíte jeden úspěch za druhým, co plánujete do budoucna?

Mám mnoho mezinárodních příležitostí na jejichž pódia se připravuji.


Má toto koncertní turné nějakého patrona?

Samozřejmě – už tradičně tímto patronem je senátor Parlamentu ČR Ing. Josef Kalbáč. Pan senátor není aktivní pouze v politické a společenské rovině, ale pomohl už v minulosti nejednomu kulturnímu projektu na svět.

 

Koncerty Lenky Baarové v jižních Čechách:

Vyšší Brod – 7. září od 19.30 hod.

Horní Stropnice – 8. září od 19. 30 hod.

Trhové Sviny – 14. září od 19. 30 hod.

Želnava – 15. září od 19. 30 hod.

Volyně – 21. září od 19.30 hod.

Volary – 22. září od 19.30 hod.

České Velenice – 28. září od 19.30 hod.

Hořice na Šumavě – 29. září od 19.30 hod.

Všechny koncerty se konají v místních kostelech.