Jako autoři tohoto fotografického retra, představujícího práci , zkušenosti a názory osmnácti předních českých fotografů , jsou uvedeni Edita Pacovská a Jiří Heller.


V obsáhlé knize se setkáváme se známými jmény jako například Jindřich Štreit, Jan Šibík, Jan Saudek, Sára Saudková, Stanislav Pokorný, Bohumil Eichler, Antonín Malý, František Dostál, autor tisíců záběrů a desítek knih, který je kromě toho dlouholetým spolupracovníkem našich deníků, a další. Najdete zde snímky umělecké, digitálně upravované, dokumentární, reportážní či sociální fotografii, krajiny, akty a jiné studiové záběry – ve všech směrech však neotřelé a zajímavé. Každý z necelých dvou desítek fotografů se totiž prezentuje pro někoho typickými pracemi, ať již barevnými nebo klasickými černobílými.


Neméně přitažlivé jsou však i rozhovory s jednotlivými tvůrci, kteří se vyznávají ze svého vztahu k fotografii, o klikatých cestách vedoucích k tomuto umění, prozrazují své metody a techniky, ale dozvíte se i o některých jejich životních názorech a zásadních postojích .
V každém případě je to kniha, kterou rozhodně neodložíte nepřečtenou a neprohlédnutou…