Humorné dokumentární záběry Františka Dostála, tvorbu tří autorů oceněných na World Press Photo i zástupců mladé íránské generace přinese festival Fotojatka v krajském městě. Od čtvrtka do soboty se usadí v kině Kotva, klubu Horká vana a Domě u Beránka.

Pátý ročník přehlídky zahájí ve čtvrtek projekce na budovy v centru Českých Budějovic, kdy diváci spatří to nejlepší z předchozích ročníků. „Bude to jako loni: Černá věž, Piaristické náměstí a obvodová zeď u slepého ramene Malše,“ upřesnil místa projekcí ředitel festivalu Martin Šálek.

Klíčem k výběru autorů je originalita a rozmanitost. Vedle humorných snímků Františka Dostála tak uvidí diváci módní fotografie Báry Prášilové i dokument z italských jatek Tommaso Ausiliho, který za něj loni získal cenu na World Press Photo.

„Mými favority jsou Anders Petersen a Vanessa Winship – dnes už klasici evropské dokumentární fotografie. Těším se i na to, jak budou vypadat na velkém plátně intimní krajiny Jana Jedličky nebo známá Industria Václava Jiráska, který kromě ní představí i dosud nepublikovaný fotocyklus,“ nastínil Martin Šálek.

Ze zahraničních autorů Fotojatka přiblíží i dílo dvou mladých fotografů z Íránu. Sérií aranžovaných snímků Život a válka dnes přispěla Gohar Dashti. „Je docela známá z různých žurnálů. Její fotky běžných denních situací Íránců jsou zajímavé tím, že prostředí rutinních situací obklopují válečné motivy, ať už jsou to třeba vojáci. Smutně ironickým komentářem ukazuje, jak se válka otiskla do každodenního života,“ popsal Šálek. Druhý íránský autor si říká Alizare a Fotojatka nabídnou jeho cyklus imaginativních koláží.

Hlavní fotoprojekce se uskuteční v pátek na půdě kina Kotva. „Máme rádi galerie, ale společný divácký zážitek v potemnělém kině je jedinečný, to nikdo jiný nenabízí,“ upozornil Martin Šálek.

Nové bude letos zakončení festivalu. Zatímco dříve ho obstaraly koncerty, tentokrát se bude v Domě u Beránka opékat fotojateční biopašík. „Chceme lidi pozvat zadarmo, aby si mohli sednout a byla pohoda,“ dodává Šálek.

Festival Fotojatka si za pět let získal jméno nejen v Česku, kde operuje i v Praze a Brně, ale i v celé střední Evropě – letos se rozšíří do čtyř polských měst. „Jsem hrdý, jak se festival podařilo vypracovat a jak se rozrůstá. Způsob prezentací je lákavý a nachází fanoušky nejen na poli fotografie. Každý rok jsem víc a víc překvapený: jsme amatéři, žádní akademici, ale daří se nám dělat zajímavý program pro lidi,“ shrnul ředitel Fotojatek.

FOTOJATKA
7. dubna
Fotoprojekce
20.00 Budovy v centru města
8. dubna
Hlavní fotoprojekce
19.00 Kino Kotva
9. dubna
Workshop Impulzzz
10.30 Horká vana
Přednáška Václava Jiráska
18.00 Horká vana
Fotoprojekce + opékání pašíka
20.00 Dům u Beránka

Zdroj: www.fotojatka.cz