"Úspěch mého psaní přišel, jako když najednou objevíte bohatého strýčka, který vám nechá vlak plný kladiv. Myslím, kolik kladiv můžete použít? Je to čokoládový sirup. Je to něco navíc“, říká zanedlouho šedesátiletý spisovatel, jehož knihy kritici přijímají s výhradami, ale čtenáři na celém světě je milují.


Po údobí extravagantních literárních děl v Americe se před téměř dvaceti lety rozhodne celkem neznámý Američan vytáhnout z naplněného šuplíku na světlo několik drobných úvah, zamyšlení a postřehů z každodenního života, které se pod názvem Všechno, co potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce, prodávají v nákladech 14 milionů výtisků v 93 zemích světa. A otazníky literární kritiky se naplňují výroky o nesofistikovaných textech, psaných rukou upřímného, optimistického, chytrého a vtipného člověka, který dává zázračným způsobem smysl i těm nejnepatrnějším věcem života a vede čtenáře k jejich spoluprožívání. Bere svůj život vážně, ale s humorem.


Už hořela, když jsem si do ní lehal; Možná jo, možná ne; Ach jo: některé postřehy z obou stran ledničky; Od začátku do konce: naše životní rituály; Opravdová láska; Slova, která jsem si přál napsat sám: citáty, jež ovlivnily mé myšlení – jsou názvy titulů, které čtenáři doslova hltali a jejich autorovi v příštích deseti letech zaručily světovou popularitu. A proti jiným americkým hvězdám měl Robert Fulghum jednu velkou výhodu – všechno na sebe ve svých knihách pověděl.


Má několik vysokoškolských diplomů, ale mluví o sobě jako o samoukovi, jehož něčemu naučila teprve škola života.
Čtyřikrát objel svět, strávil dlouhý čas jako mnich v zen-buddhistickém klášteře. Během svého života vystřídal velké množství povolání, pracoval jako kovboj na statku v Texasu, Coloradu a Montaně, závodil na místních rodeích, nějakou dobu byl zaměstnaný u firmy IBM, pak také jako barman a jako učitel hry na kytaru. Hře na kytaru se věnuje poloprofesionálně, hraje na charitativních koncertech (ve skupině The Rock Bottom Remainders spolu s přáteli: Dave Barry, Stephen King …) a posledních 20 let rovněž učí kreslení.


Po vydání poslední knihy oblíbených citátů z cizích autorů se odmlčel, aby se mohl odhodlat k napsání románu, který by si podle jeho vlastních slov „ sám rád přečetl“. A na podzim roku 2004 má světovou premiéru v Čechách první díl předpokládané románové pentalogie, jejíž dosud vydané tři díly s názvy Třetí přání, Třetí přání: zbytek příběhu (skoro) a Třetí přání: splněno, na pravidelných setkáních autor osobně českému publiku představoval.
Tentokrát se mohou s americkým „filozofem lidového mudrosloví“ setkat také jeho jihočeští obdivovatelé. Jeden ze čtyř korálů šňůry Fulghumových autorských čtení po Čechách s novou knihou esejů bude totiž patřit Českým Budějovicím. Ve čtvrtek 3. května večer v 19.30 v rámci literárního projektu Listování představí v prostorách Malého divadla knihu esejů, která vznikla jako soubor nejzajímavějších postřehů, které ho v životě, na cestách a při psaní potkávají.


Od 18.30 hodin budou k zakoupení vstupenky na tento pořad.