Právě ke stručnému doplnění tohoto bílého místa ve vzdělání našich ratolestí vyšla v nakladatelství Baobab ilustrovaná kniha Jak zvířata spí. Vznikla jako diplomová práce na VŠUP, ale na profesionalitě jí to neubírá, právě snad naopak. Ilustrace Marie Štumpfové jsou jako ze sna, nepotkáte roztomilejší zvířata než v téhle knize, vydru si budete chtít adoptovat do vany. Navíc vypadají natolik věrohodně a živě, že si je potomek nemůže splést s jiným druhem zvířecí říše (odzkoušeno na vlastním rok a půl starém a stále ještě zmateném). Dokonce i pes, 
z větší části ztracen spící pod peřinou, je nezaměnitelný.

Ač jsem sama ozkoušela na své malé ratolesti, kniha je zřejmě určena o něco starším dětem, které už znají větší část živočišné říše, než pouze tu, která dělá „bů" nebo „bé". Především proto, že krom již zmiňované vydry, která je celkem známá z Večerníčků, psa, kterého může každé dítko vidět ve většině zahrad na procházce, tato kniha obsahuje zejména zvířata, která člověk vídá spíše v zoo nebo o jejich existenci ani neví. Nakonec se dozví, že vlastně ani nejde o ta zvířata jako taková, ani o to, v jaké poloze spí, ale hlavní otázkou se stává, zda mají sny a jestli „spí stejně dlouho jako já, tati?“.

Už jen kvůli těmto nenechavým otázkám jsou barvité, ale jasné popisy Jiřího Dvořáka k nezaplacení. A nejenže ukojí nenasytnou hlavičku malých zvědavců, ale stejně tak mají co říct i těm, kteří předčítají a odpovídají. Nebo snad víte, jak spí žirafa?

Jiří Dvořák, Marie Štumpfová: Jak zvířata spí. Baobab, Praha, 2014, 
33 stran, 269 korun.

Hodnocení Deníku: 100%GABRIELA BOŠKOVÁ