Žili byli slon, mravenec a veverka. Těžko si představit navzájem odlišnější bytosti. A světe div se, hospodařili pěkně pohromadě v jedné lesní domácnosti. Společně vařili, uklízeli, chodili na procházky, tábořili, dívali se na hvězdy. Malebný příběh od známé autorky dětské literatury Daisy Mrázkové je českým čtenářům znám. Autorka se stala průkopnicí obrázkových knih pro děti již v 70. letech 20. století. Stačí připomenout třeba Můj medvěd Flóra. Kniha Slon a Mravenec se objevila na knižních pultech znovu v loňském roce zásluhou nakladatelství Baobab, kde vyšla poprvé ve věrné barevnosti.

V nakladatelství Baobab vyšlo nové vydání obrázkové knihy Slon a mravenec, jejíž autorkou je Daisy Mrázková.Jde o klasický bilderbuch, tedy obrázkovou knihu, jež kombinuje obrazové i psané vyprávění. Přestože je určena dětem od tří let a velikost písma je vhodná pro začínající čtenáře, má co říci i dospělým. Chce se říci, že právě jim. Slona a mravence lze číst jako bajku s jednoduchou zápletkou a jasným poselstvím. Připomíná běžné skutečnosti, které působí zpravidla každému člověku těžkosti a trápení. Vychází z prosté myšlenky, že jsme každý jedinečný a toužíme po něčem jiném. Měříme tak pochopitelně naše blízké a očekáváme od nich, že budou stejní. Z našich odlišností pak často pramení vzájemná nedorozumění a neschopnost spolužití.

Veverka, slon a mravenec to tak aspoň vždycky měli. Slon se chtěl stěhovat z jeskyně do většího bytu, mravenec si musel postavit vlastní komůrku, aby měl pocit, že má střechu nad hlavou. Zatímco první měl nadhled, druhý viděl svýma složitýma očima vše zblízka. A veverka? Snažila se hledat kompromis a být tolerantní. Naštěstí měla svou vlastní hlavu a nedala na názor jiné veverky: „Copak je tohle za hospodářství, ten slon je pro tebe moc velký a ten mravenec je přece pro tebe moc malý, odstěhuj se od nich!“. A co ji přimělo nevzdat to? Jediný pádný důvod na světě: „Co tě to napadá? Co bych si bez nich počala, vždyť já je mám ráda!“ Snad zbývá jen dodat, že tento postoj zachránil nakonec veverce život. Slon a mravenec je skvělou příležitostí k zamyšlení a očistě vlastního nitra, ale i k obdarování někoho drahého knihou se skvostným textem i obrazovým doprovodem.

Daisy Mrázková, Slon a mravenec, Baobab 2013, 44 stran, 299 Kč

VÁCLAV GRUBHOFFER
Autor je kulturní historik