Prázdninová výstava ve městě nad Vltavou naváže na sympozium výtvarníků. Ve dnech 6. - 9. června 2018 se konal v Týně nad Vltavou třetí ročník mezinárodního Vltavotýnského symposia drobné grafiky, organizovaný tamním Městským centrum kultury a vzdělávání a Městským domem dětí a mládeže. Oslovení výtvarníci z Česka, Slovenska, Polska a Itálie během symposia vytvořili aspoň jedno grafické dílo na letos doporučené téma: „Exlibris, neboli Knižní značka“. Organizátoři symposia tak připomněli letošní sté výročí Spolku sběratelů a přátel exlibris (SSPE), který byl prvním založeným spolkem v nově vzniklém Československu roku 1918.

Co je to vlastně exlibris? Dříve neexistovaly knihovny a lidé si půjčovali knihy mezi sebou. A aby ten druhý věděl, komu má půjčenou knihu vrátit, proto na grafickém lístku zvaném exlibris (česky „z knih“), vlepeném na přední desku knihy, bylo uvedeno jméno jejího vlastníka. Většina historických knižních značek je grafickými šperky. Rozměrem malé, přitom propracované do nejmenších detailů. Exlibris u nás tvořili a dosud tvoří špičky mezi výtvarníky: Mánes, Švabinský, Mucha, Aleš, Lada, Toyen, Cyril Bouda, Svolinský, Jiřincová, Kulhánek, Born, Vladimír Suchánek a další.

Jako milovník drobné grafiky a člen SSPE jsem se na akci do Týna nad Vltavou vypravil. Zajímalo mne, jaká témata pro svá díla výtvarníci zvolili, a co pro ně znamená exlibris. Milan Bauer z Plzně, který vystudoval bechyňskou „keramičku“ a byl na symposiu již potřetí, dodělal triptych „Týnská zvířena“. Po kohoutovi a psovi letos vytvořil velkou rybu, letící nad městem. Při tvorbě exlibris, která ryje od roku 1982, jej inspirují objednavatelé exlibris. Například čínský sběratel ho přiměl k přečtení Dona Quijota, jeden český sběratel jej inspiroval k znovuotevření děl Julese Verna.

Ze slovenského Hlohovce přijel grafik Víťazoslav Chrenko, jenž na symposiu vytvořil dvě exlibris ke 100. výročí SSPE. Je synem známého slovenského grafika, v prostředí exlibris vyrůstal a již v 10 letech si udělal své první exlibris. Aktivně je však tvoří až posledních 10 let, začal při onemocnění svého otce. Miluje písmová exlibris, mezi jeho špičková témata patří slovenské hrady a zámky. Je velkým popularizátorem grafiky mezi dětmi a mládeží.
Byť již vytvořil několik exlibris, za začátečníka v jejich tvorbě se počítá jinak zkušený linorytec Zbyněk Hraba z Prahy, jehož návrh loga k letošnímu světovému kongresu sběratelů exlibris v Praze se stal vítězným! Umělec je obdivovatelem Josefa Váchala, jehož dokonce hrál i ve filmu. Má rád téma přírody (tvoří krásné linoryty Šumavy) a zátiší.

Profesor Josef Odráška, spoluzakladatel UMPRUM v Ostravě a pedagog Petry Herotové, iniciátorky vltavotýnských symposií a současné kurátorky městské galerie, vymyslel na tomto symposiu technicky netradiční exlibris: oboustranný tisk ve formě knižní záložky. Na ní je krokodyl, který „žere knihy“. Podle jeho soudu má exlibris v Česku vysokou výtvarnou úroveň. Mnoho českých grafiků vytváří exlibris objednavatelům do celé Evropy. Dle jeho názoru musí i zde být inovace. Není možné ve 21. století tvořit grafiku jako třeba v 18. století.

Ředitel Městského domu dětí a mládeže, pan Miroslav Petřík, pedagog výtvarného klubu, jehož žáci jsou velmi úspěšní i na mezinárodních soutěžích exlibris, zvolil na exlibris téma secesní vily obrostlé vínem. S tvorbou exlibris začal v roce 1984. Rád tvoří portréty a architekturu. Výtvarný svět a jeho sběratelé mu obohacují život.

Italská výtvarnice Cecilia Chiavistelli zavítala do jižních Čech až z renesanční Florencie. Sama se věnuje propagační grafice, ale toto symposium pojala jako jedinečnou výzvu. Vytvořila netradičním postupem (tiskem na jemný střihový papír) exlibris s motivem počátečních písmen týnské Galerie U Zlatého slunce.

Nejmladší účastnicí symposia byla Anna Maria Szalwa, sympatická ilustrátorka knih a studentka 4. ročníku Akademie umění a designu v polské Wroclawi. Na moji otázku, zda zná mladá generace výtvarníků pojem exlibris, mi odpověděla: „Ve Wroclawi říkáme, že grafik, který neví, co je exlibris není dobrým grafikem, protože nezná dějiny grafiky."

Ve dnech 30. 6. - 26. 8. 2018 budou grafiky těchto výtvarníků vystaveny v Městské galerii Týn nad Vltavou / Dům U Zlatého slunce. Hostem výstavy bude grafička Eva Hašková a OA-SOŠ-SOU Třeboň, obor Uměleckořemeslného zpracování skla. Studenti a studentky tohoto sklářského oboru vytvořili plastiky, které tematicky souzní se zaměřením letošního symposia. Vernisáž výstavy se bude konat tamtéž 29. 6. a vystoupí na ní kapela Mp3. Máme se nač těšit!

Mgr. Alois Sassmann, táborský duchovní a sběratel drobné grafiky