Herci Petra Nesvačilová, Dan Margolius, Jarek Hylebrant a režisér Dan Svátek uvedou dnes od 19 hodin drama Hodinu nevíš v budějovickém multikině. Autory snímku inspirovala skutečná událost, příběh takzvaného heparinového vraha.

Tvůrce snímku zajímalo, co bylo příčinou a co se odehrává v mysli mladíka, který se rozhodne vykonat a vykoná ty nejtěžší zločiny a má přitom často pocit, že vlastně dělá dobrou věc? Co nutí nadějného a inteligentního adepta studia medicíny z podstaty se změnit a páchat na lidech takové zlo?

„Osoba skutečného heparinového vraha Petra Zelenky fungovala samozřejmě jako prvotní impuls. Samotný film už ale z reality nečerpá, pouze se jí občas dotkne. Vycházeli jsme hlavně z knihy Vraždy ze závisti Miroslava Skačániho, brilantně napsaného thrilleru, který zkoumá, co se odehrává v mysli vraha,“ řekl režisér a spoluautor scénáře Dan Svátek.

Spolužačka Mádla

Pro Jihočechy může být zajímavé, že v jedné z rolí se objeví budějovická rodačka Petra Nesvačilová, která studovala na gymnáziu s Jiřím Mádlem. Diváci si ji mohou pamatovat z dívčí road movie Pusinky.

V hlavní roli uvidí návštěvníci jednoho z nejtalentovanějších mladých herců, Václava Jiráčka, který se zanedlouho představí také jako Jánošík ve stejnojmenném velkofilmu oscarové režisérky Agnieszky Holland. Jak se vyrovnal s kontroverzními názory na snímek?

„Film může sloužit mnoha potřebám a jedna z nich je právě rozebírání citlivých témat. Provázela nás dobrá vůle, nikoli senzacechtivost. Osobně jsem se snažil hledat jisté univerzální vyznění,“ popsal Václav Jiráček. Při natáčení zažil horké chvilky, třeba když při finální scéně nákladní auto minulo jeho hlavu jen o pár centimetrů.

Do dalších rolí režisér obsadil Ivana Fraňka, Mariána Geišberga, Stanislava Zindulku, Janu Krausovou, Zuzanu Kronerovou, Davida Švehlíka, Miroslava Táborského, Vlastinu Svátkovou, Jaroslavu Adamovou a také prvorepublikovou hvězdu, šestadevadesátiletou Zitu Kabátovou. Jednu z rolí ztvárnil nejvyšší Čech Tomáš Pustina z Rozkoše u Humpolce.

„Slovenského zpěváka a skladatele Richarda Müllera film natolik oslovil, že po dlouhých šesti letech složil píseň, jejíž text vychází přímo z děje filmu,“ doplnila mluvčí filmu Gabriela Zajícová.