„A když jsem ještě doplnil termín mistrovství světa v americkém Los Angeles, tomu už nevěřil nikdo, ani já,“ vzpomíná Josef Bukovský, lektor tance a vedoucí českobudějovické skupiny Break beat. Ta se za dobu svého desetiletého trvání propracovala mezi špičku taneční kultury v České republice a podmanila si také hip hopovou taneční scénu nastřádáním cenných trofejí, jako jsou mistr jižních Čech na Discodromu a titul mistra Evropy, který přivezli letos v květnu.

Nejlepší mezi pěti tisíci tanečníků

Reprezentovat nejen naše město, ale vlastně Českou republiku na Mistrovství světa v hip hop formacích odjelo koncem července dvanáct mladých Jihočešek ve věku od 13 do 15 let. „Udělali jsme dobře, že jsme letěli ještě tři dny před zahájením soutěže, mohli jsme tak vyřešit nepříjemnou záležitost se ztracenými kostýmy a měli také dostatek času na zaklimatizování,“ prozrazuje trenér. Se skladbou Welcome in the Club, ze které museli vybrat nejlepší pasáže do minutového vystoupení, soutěžily naše tanečnice v seniorské kategorii ve dvou disciplínách; v hip hop formaci a takzvané otevřené open dance.


Ačkoli v prvním soutěžním kole se lepšími ukázali být černošští tanečníci z Trinidadu, ve druhém kole, semifinále i závěrečném finále převálcovali jihočeští Break beat pět tisíc po vítězství dychtících tanečníků a tanečnic z padesáti zemí světa. „Na rozdíl od nás si týmy i jednotlivci z Ameriky strašně věří a jsou suverénní. Přestože měli jednodušší sestavy, tak jejich projev byl sebejistý a sebedůvěra pak dodává i výkonu, ten pak vypadá vždy přesvědčivě,“ podotkl manager a choreograf Josef Bukovský, který si coby mistr České republiky v kategorii breakdance duo muži pochvaloval zejména zaoceánské hodnocení mezinárodního klání. „Jde o systém takzvaných čtyř dimenzí, u nás jsou zatím tři D. První dvě jsou za náročnou či nenáročnou techniku, dále pak za originalitu choreografie a nápad, a poslední je za celkový dojem, kostýmy, hudbu a jak vše spolu koresponduje,“ vysvětluje devětadvacetiletý choreograf, který čerpá nejnovější prvky hip hopového stylu z pravidelných stáží v Americe a Londýně.


Jednoznačné vítězství jeho svěřenkyň vidí podle svých slov v souhře několika okolností. „Výborný a nosný byl kostým, který jsme doplnili o tílka a reflexní potítka, což zvýrazňovalo pohyb. Měli jsme dost proměnlivou choreografii a děvčata zvládla všech pět stylů toho nejnovějšího hip hopu, dancehallu, lockingu i new stylu zatančit na vysoké úrovni,“ upřesňuje choreograf Josef Bukovský.

Dobrá prezentace boduje vždycky

S úsměvem dodává, že účast české výpravy v taneční soutěži mezinárodní úrovně přináší i řadu cenných zkušeností. Na závěrečné vyhlašovací ceremonii, která se koná v jednom z Univers studií, kde se natáčely filmy Shrek, Terminátor nebo Piráti z Karibiku, si umělečtí agenti a producenti nejrůznějších studií vybírají taneční soubory k natáčení různých klipů či spotů.


„Nestačí říct – dobrý den, my jsme Break beat z Českých Budějovic. Když jsme viděli, jak se ostatní soubory prezentují s alby nabitými fotografiemi, v exteriérech jsme udělali několik snímků ze sestavy, což byl dobrý tah,“ naznačil budoucí dění trenér.

Čeká je velké taneční dilema

Jedna z prestižních agentur Enterprise, která zastupuje takové hvězdy jako Breda Pitta nebo Guns and Roses, totiž projevila podle jeho slov o jihočeský tým zájem.


„Fungujeme jako skupina a další postup bude možná obtížný. Holky tady mají školu a rodiče. I když je tady možnost získat víza pro celé rodiny, musejí se rozhodnout samy. Zatím jsme to oznámili, teď máme čas do května 2008. Je otázkou, jestli se nám tady třeba za rok podaří v hlavní kategorii vypracovat také tak daleko,“ uzavírá Josef Bukovský.