Houslový koncertní mistr Václav Plášil z orchestru Jihočeského divadla jím oslavil své kulaté životní jubileum. S kolegy ze Salonního orchestru tak připravil pro přátele a hosty příjemný dárek a jedinečný zážitek.

Při podobných životních meznících člověk obvykle trochu rekapituluje svůj dosavadní život, udělejme to ve stručnosti i my. Václav Plášil se narodil v hudebně založené rodině, a tak logicky jeho vzdělání pokračovalo i po této linii. Postupem času pak k favorizovaným houslím přibyly i další nástroje – klavír, klarinet, saxofon, kytara.

Už na základní škole sestavil smyčcové kvarteto. A byla to potom základní vojenská služba, během níž si dodělával konzervatoř v Praze u profesora Stejskala, která přivedla rodáka z Nového Jičína do Českých Budějovic.

Tady nastoupil do divadelního orchestru, kde se vypracoval díky svému umění až na prvního koncertního mistra skupiny smyčců. Klarinet zase zhruba od půlky 70.let proháněl s téměř všemi dechovkami v regionu - od Budvarky přes Babouky až po Skalačku. K této etapě patří i četná vlastní aranžmá skladeb.

Do tisícovky pak nemá daleko výčet koncertů odehraných s Jihočeským kvartetem, jehož vznik se datuje do 80. let. A nesmíme opomenout ani pedagogickou činnost na uměleckých školách v Trhových Svinech, Vodňanech, Zlivi, Třeboni a nějaký čas i na budějovické pedagogické fakultě.

Fantom opery

Dvouleté angažmá sólového houslisty v Bad Liehenzellu a Bad Badenu spadá již do dalšího desetiletí, stejně jako takzvané hauskoncerty v Rakousku a plodná spolupráce s tamním kvartetem. V novém tisíciletí pak sestavil Salonní orchestr, se kterým vystupuje po celé Evropě. Ostatně v mnoha sálech na starém kontinentě slyšeli lidé jeho mistrovské housle i při turné s Fantomem opery.

„Přes to všechno ale mou prioritou zůstává divadlo, se kterým se cítím doslova srostlý a s nímž jsem prožil největší část svého života,“ řekl při přípitku Václav Plášil, milovník krásné hudby, archivních vín a – čerstvý šedesátník.