Cestovat časem do 18. století mohou v pátek a sobotu lidé v Českém Krumlově. Barokní nocí na zámku tu začne Festival komorní hudby. Ten dále do konce příštího týdne nabídne varhanní i jazzový koncert, vystoupení skupiny Isang Yun Trio nebo speciální houslový program k poctě Josefa Suka.

Barokní noc je součástí festivalu již deset let. Podle ředitelky Hany Pelzové se každým rokem zdokonaluje. „Snažíme se uspořádat slavnost přesně tak, jak ji dělali šlechtici v době baroka. Je to docela dobře popsané v archivech, takže se máme čeho chytit. Využíváme původní prostory na zámku a máme například i autentické osvětlení, dobové rekvizity a  svíčky," popsala.

Návštěvníci se během večera mohou těšit na Händelovu operu Terpsichora v podání orchestru Musica Florea, komedii dell arte, zábavu v zahradě i provazolezkyni. Program zakončí ohňostroj. „Myslím, že je to opravdu lahůdka, protože podobné akce skoro nikdo nedělá," doplnila Hana Pelzová.

Návštěvníci se navíc podle jejích slov v posledních letech na slavnosti i více otevřeli. Baví se historií a nejsou tak strnulí jako dříve. Na letošní Barokní noc zbývá ještě několik volných vstupenek, prodávají se za 2600 korun.

Od neděle pak festival pokračuje několika koncerty. „Všechny jsou kvalitní, ale musím  říct, že já se velmi těším na páteční klavírní recitál. Vystoupí litevská umělkyně Irma Kliauzaité, zahraje skladby Mozarta, Debussyho a Chopina," uvedla Pelzová.

Kromě toho se mimo jiné již 1. července představí Guarneri Trio Praha. V úterý 3. července je na programu jazzový koncert, který obstará  Brass Band Prague, a 5. července vystoupí Isang Yun Trio ve složení Kateřina Englichová, Vilém Veverka a Petr Nouzovský.

Festival v sobotu 7. července zakončí koncert k poctě Mistra Josefa Suka s názvem Chvála houslí. „Byl to spontánní nápad jeho žákyně Gabriely Demeterové, takže si myslím, že to bude opravdu hezké. Spolu s Jihočeskou komorní filharmonií tu vystoupí také houslisté Josef Špaček a Jan Mráček a violista Karel Untermüller," připomněla Hana Pelzová.

Ceny vstupenek za jednotlivé koncerty se pohybují od 150 do 400 korun. Zájemci si je mohou zakoupit v krumlovském informačním centru.

Tipy Deníku

Barokní noc - zámek, 29. a 30. června, 20 h
Jazzový koncert - hotel Růže, 3. července, 19.30 h
Isang Yun Trio - Maškarní sál, 5. července, 19.30 h
Irma Kliauzaité - Maškarní sál, 6. července, 19.30 h
Chvála houslí – k poctě J.Suka - Maškarní sál, 7. července, 19.30 h