Je již tradicí, že zdejší hradní nádvoří na jaře i na podzim ožívá slavnostmi. Právě zítřek patří ke dnům, kdy tu bude prakticky celý den pěkně živo. Státní hrad zve místní i výletníky na Novohradské podzimní hradní slavnosti.

O jejich zahájení i závěr se postarají slavnostní salvy. Ta první zazní v 10.30 hodin, závěrečná je naplánována na 16. hodinu.

Mezi ně se vejde zajímavý program. Během dopoledne se představí se svým vystoupením šermířská skupina Vítkovci a dobová hudba Dulcia Carmina. Prvně jmenovaní se se zbraněmi popasují i po 15. hodině. Zatímco před 11. hodinou předvedou gotický turnaj, odpoledne se v čase přenesou do doby baroka.

Necelou hodinu před polednem budou na hradním nádvoří k vidění ukázky výcviku loveckých dravců, sokolníci zopakují svůj program i ve 24 hodin. V mezidobí si přijdou na své především děti, pro které je připravena soutěž v dobových hrách.

Slavnosti se budou konat bez ohledu na počasí, vstup na nádvoří mají všichni zájemci zdarma.

Také v nedaleké historické kovárně se příchozí nebudou nudit. Jak je patrno z názvu akce která se tu koná od 13 do 17 hodin – bramborování – zkrátka nepřijdou ani mlsné jazýčky a žaludky.

V permanenci tu tentokrát bude především kuchyňská pec vytápěná dřevem. Ta pomůže nalézt odpověď na otázku, co všechno se dá vyčarovat z brambor.

Vítaní budou zejména všichni, kteří přinesou na ochutnání jakoukoli zajímavou či osvědčenou bramborovou dobrotu či alespoň s předstihem nabídne recept. Přinést lze i polotovar, který se dá tepelně upravit přímo na místě ve zmiňované peci.