Porota vybírala z pěti jihočeských knih, tipy sesbíral spisovatel Jan Bauer. „Snažili jsme se kontaktovat všech pět autorů, které navrhl, a tito tři byli ochotni přijet a cenu si převzít. To bylo rozhodující," řekla za porotu Eva Laudová, ředitelka Městské knihovny Vodňany. Knížku Aleny Schelové označila za vysloveně zajímavé čtení, u Jiřího Hovorky ji zaujal styl a  odlehčený tón.

V knize Návraty do Bretaně sepsala své tipy a zážitky Alena Schelová. Na devíti cestách zemí sledovala stopu Jana Zrzavého, viděla mrakodrap zbožného středověku, klášter na hoře sv. Michaela, zapsaný v UNESCO, potkala sochu Žlutého Krista, který inspiroval Gauguina, menhir vážící 350 tun i čarodějnici Morganu, jež vezla v nůši lebku.

Obálka.Jiří Hovorka, malíř a grafik, který působil i v Deníku, 
v knize Máš cigáro? zvesela vzpomíná na své zážitky civilkáře v nemocnici. Historkami, v nichž to jiskří erotikou, se vedle postavy doktora Maxe prolíná láska k vrchní sestře Irmě, která „voněla, byla vtipná, uměla dělat drahoty (…) a byla žádoucí."

Od rybníka Rožmberk přes Koločavu až k rybářům na Dunaji a v Pobaltí to v knize Povídky o rybách a lidech  bere Miroslav Hule.  Je tu drama pytláka Slepičky, které připomene Krále Šumavy, Krčín 
i vzpomínka na Jana Nouzu. Srdce ale autor nechal na Třeboňsku, kde žije. „Přes ryby poznávám lidské osudy," říká spisovatel, jemuž známí přezdívají Klostermann rybníků.

Obálka.Ceny Zeyerův hrnek se předávají od roku 2007, pokaždé je získají tři autoři, loni je dostali Jiří Hájíček, David Jan Žák a František Niedl. „Snažíme se je dávat jihočeským autorům, i když nejsme jen jihočeská akce – máme tady letos šest Pražáků a šest Jihočechů," řekla Eva Laudová.

Během 18. ročníku spisovatelé besedovali se školáky, nově se členy Svazu postižených civilizačními chorobami.  „Letos jsme to rozšířili pro tyto lidi po infarktu, silné cukrovkáře… Debatoval s nimi Ladislav Beran," doplnila ředitelka.