Cílem cyklu je představit přední současné české ilustrátory knih o přírodě, bez ohledu na to, zda se jedná o vědeckou ilustraci, populárně naučnou literaturu či beletrii.


Po prezentaci tvorby Jiřího Krásla, manželů Libuše a Jaromíra Knotkových a Jana Hoška zde představí své životní dílo brněnský výtvarník, akademický malíř Pavel Dvorský, který používá techniku kombinace akvarelu, pastelek a tužky, jíž dosahuje tlumeného koloritu. Podílel se na výzdobě 50 knih, vytvořil přes 3 000 ilustrací a uspořádal 15 samostatných výstav.


Těžiště současné výstavy tvoří ilustrace knižní edice Svět zvířat nakladatelství Albatros, kde autor zobrazuje naše i exotické savce, obojživelníky, ryby a hmyz. Neuvěřitelně věrné je i jeho ztvárnění ovoce v pomologickém atlasu.


Zvláštností letošní výstavy je to, že popisky k jednotlivým obrázkům jsou na samostatných listech, což umožňuje zájemcům o výtvarnou stránku nerušeně vnímat výtvarné dílo bez zahlcení nadbytkem informací a naopak zájemcům o biologii možnost vyzkoušet si své znalosti a případně si vzájemně zasoutěžit.
Výstava byla zahájena včera 15. srpna a potrvá do 30. září 2007. Je otevřena denně mimo pondělí. (Více informací na: www.nzm.cz a www.ohrada.info).