A tak jako každým rokem v závěru školního roku, také letos prezentují svá díla v prostorách DK Metropol uměleckoprůmyslové školy a školy uměleckých řemesel z Bechyně, Českého Krumlova, Č. Budějovic, Písku, Třeboně, Prahy, Plzně, Košic, Šumperka, Jihlavy, německého Landshutu, rakouského Lince, francouzského Orientu, italského Trenta, chorvatského Zagrebu a belgického Habay-La-Neuve.

Do 27. června se tak návštěvníkům nabízí jedinečná možnost zhlédnout na poměrně malém prostoru průřez výsledků činností jednotlivých evropských škol v oborech, jako jsou výtvarné zpracování keramiky, grafický design, propagační výtvarnictví, scénická tvorba, práce se sklem, restaurátorství a konzervování uměleckoprůmyslových předmětů, modelářství a návrhářství oděvů a další.

„Filozofie těchto setkání a zároveň celého projektu je taková, že studenti přímo na místě vidí, co dělají ostatní školy, a mohou se tak inspirovat. Pak je důležité, že tady existuje kategorie pedagogů, která může ovlivňovat intelektuální a kulturní spolupráci budoucí Evropy. Pomalu se potvrzuje fakt, že se dá jít naproti i bez Bruselu. A sami kantoři si už dnes dokáží na základě předchozích zkušeností a získaných kontaktů zorganizovat týdenní pobyty studentů v jiných zemích, které oni na škole nemají. Například Bechyňáci dělají mozaiky, studenti z italského Trenta zkoušeli v Třeboni zacházet se sklem,“ uvedl organizátor projektu Jaromír Schel. Dodal, že následovat budou jednání o dalším rozšiřování projektu do jiných měst kraje, a v budoucnu by mohl dokonce cestovat po Evropě.

Jedním z příkladů další mezinárodní spolupráce je budoucí společný projekt Soukromé výtvarné střední školy v Písku s výtvarnou uměleckou školou v italském Trentu.

„Už jsme spolupracovali s uměleckou školou v Belgii. Nyní jsme se domluvili s italskou a lineckou školou, že v rámci Sokrata připravíme projekt tří škol zaměřený na módu, grafiku a uměleckou fotografii. Myslím, že by jeho výstupem mohla být podoba módních přehlídek v jednotlivých zemích, doplněných propagací, kde by se uplatnil plakát a fotografie. Sejdeme se opět po prázdninách nad společným nosným tématem, které by mohlo například ukázat tradiční prvky jednotlivých zemí v současné módě,“ uvedla Václava Altschmiedová, ředitelka písecké výtvarné školy , která je na výstavě zastoupena například návrhy večerních šatů nebo expozicí zajímavých plakátů na letní olympiádu. „Velice mě překvapila vstřícnost a velký zájem. Italové nám například nabídli kurz modelek, který mají při tamější škole,“ uzavírá Altschmiedová.