Již dávno není etiketa parketou pro snoby, rádoby aristokraty, ale ukázkou kulturní úrovně člověka. Toleruje se a připouští řada pravidel, která by ještě za našich babiček nebyla průchodná. Nyní jde skutečně o takové normy, jež zaručují, že se nepošlapeme, nejsme si navzájem přítěží a plesový večer je příjemným kulturním zážitkem. Tak tedy, jak se chovat na plese?

Oblečení:
Pán: Pokud není vyžadován smoking (potom se na pozvánce objeví cravatte noir nebo black tie) nebo frak (v tom případě naleznete poznámku cravatte blanche nebo white tie a tomu odpovídá barva motýlku, tedy bílá), vystačíte si s tmavým, nejlépe černým oblekem a světlou, nejlépe bílou košilí, botami na tenké kožené podrážce. Je zásadní chybou brát si bílé ponožky, takže naopak nechybujete s tmavými hedvábnými ponožkami. K večerní příležitosti se doporučuje motýlek (sehnat ručně vázaného je problém, doporučuje se v tom případě sáhnout po motýlku na háček nejlépe s dvojí vrstvou), nikoliv kravata, jak je dnes obvyklé. Za nevkus je považováno nosit vázanku či motýlka ve stejné nebo podobné barvě, v jaké je košile. Vyžaduje se nápaditost a schopnost sladit barvy a materiály.

Dáma:
Pokud si pán bere smoking, dáma malou večerní toaletu s krátkou sukní (pokud není uvedeno na pozvánce robe longue - poté je vyžadována dlouhá sukně). Je-li vyžadován na pánovi frak, uvidíme dámu v jeho doprovodu ve velké večerní. Povětšinou si žena obléká elegantní kostým, komplet, malé černé šaty, vhodné boty a punčochy, decentní šperk, nenápadné doplňky. Večerním šatům se také říká společenské nebo koktejlové šaty.

Vystupování:
Uměřenost, skromnost a takt se hodí vždy. Pán (mladší, níže postavený) je ochráncem dámy (staršího, výše postavených). Těmto dvěma pravidlům jsou podřízeny všechny ostatní.

Do místnosti, v našem případě tanečního sálu, vstupuje první pán. Dávno jsou pryč časy, kdy pán musel jít před dámou po schodech, aby neviděl, jaká hrůza, její kotníčky. Dnes je důležitější, aby byla žena chráněna před pádem, a proto po schodech jde dáma první.

Vstoupili jsme do sálu, dáma jde zavěšená v rámě pravé ruky pána. Rámě nabízí pán a místo po pravici je čestným místem. Lehkým úklonem zdravíme od sebe vzdálenější hosty, rukou podáním své spolustolovníky. Ti se zvednou ze svých židlí. Je přinejmenším zdvořilé vstávat, když žena opouští místo u stolu nebo pokud přichází. Je povinností dámě odsunout židli a poté ji zase přisunout. Úsměv a zdvořilost jsou stálými průvodci společenského chování. Dáma na pozdrav vstává pouze před starší dámou, významnou osobností nebo starším pánem. Lehký úklon hlavy je v tomto případě zcela postačující.

Ruku podává dáma (starší, šéf, významná osobnost) pánovi (mladšímu, podřízenému, člověku méně společensky významnému). Dáma by neměla s rukou podáním váhat a mladý muž by ji neměl vnucovat. Leklá ryba, mdlé podání ruky, nebo svěrák, když ji jeden člověk druhému drtí, příjemný večer rozhodně nenavodí. Když už chceme dámě mermomocí líbat ruku, činíme tak v menší společnosti a rozhodně symbolicky, žádné divoké polibky paže nebo projevy vášně.

Pán se představuje dámě, jde o její pohodlí. Stačí prosté: Když dovolíte, rád bych se představil. Pán představuje dámě své známé, významné osobnosti svou partnerku a podobně. Fráze: Dovolte, abych vám představil, paní, pana XY se ze slovníku bontonu ještě nevytratila. Po sousloví Pane řediteli, dovolte, abych vám představil paní, pana XY, není třeba nic dodávat. Představujeme-li více lidí navzájem, dbáme na přednost dámy.

Hudba hraje
Pán, který si jde pro dámu, musí dbát na několik pravidel. Předně, musí hraný tanec poznat a umět jej tančit. Poté je společensky vyžadováno, aby tancechtivý pán požádal doprovod dámy o svolení k tanci, stačí říci: Dovolíte? A příliš opatrná garde dáma nebo žárlivý manžel musí souhlasit. Dáma je oslovena mírnou poklonou a zdvořilým: Smím prosit? Dáma nikdy neodmítá pozvání k tanci a pokud ano, tak s přiměřenou omluvou. Odmítne-li dáma jednoho pána, musí odmítnout posléze všechny.

K parketu doprovází pán dámu po její levici nebo jde za ní. Taneční držení zaujímáme až po zahájení skladby. V tanečním páru vede muž, který se také omlouvá při případné kolizi. Po skončení tance dámě poděkujeme, orchestru zatleskáme a dámu odvedeme ke stolu. Po odsunutí židle znovu poděkujeme partnerce za hezký tanec a doprovodu, že nám jej umožnil.

I když se večer chýlí ke konci, rozhodně neodkládáme sako, nerozvazujeme motýlka nebo nepovolujeme kravatu, je to nevhodné. Pijeme a jíme střídmě, pozvání k rautu není dostihem a soubojem o lahůdky. Nikdy si nezapomeneme vzít kromě talířku také vidličku a ubrousek, který po otření úst složený ukládáme pod vidličku.

Po skončení zábavy se loučíme podle pravidla přednosti, tedy nejprve s dámami a výše postavenými a poté se sobě rovnými. Dámě při příchodu nebo odchodu pomáháme do kabátu, pokud ji nedoprovází partner.

Na závěr platí, že přestupky proti bontonu se odpouští při jejich neznalosti, zdvořilý člověk se nikdy nad druhým nepohoršuje. Taktní a zdvořilé chování, úsměv a ochota pomoci platí více než přehnané dodržování pravidel, které může působit i směšně.

Vybírejte především šaty, v nichž se budete cítit dobře

Pro mnoho lidí je stále velmi důležité, jak budou na plese vypadat. Proto míří do půjčoven a vybírají si tu šaty, které by jindy vůbec nenosili. To si myslí majitelka svatebního salonu a půjčovny společenských šatů v Českých Budějovicích Natalya Virimyeyeva. „Na vzhledu si dávají záležet především mladé dámy, které se chystají na ples maturitní,“ dodává.

Stejně jako jiné oblečení ovlivňují i společenské šaty módní trendy. Podle Virimyeyevy se zhruba v posledních třech letech nosí hlavně výrazně zdobné róby a princeznovské široké sukně. Žádané jsou i na první pohled trochu nezvyklé barvy. „Zjistila jsem, že dámy už moc nechtějí černou ani červenou. Ta totiž byla dost populární v minulých letech a lidé už jí mají zkrátka dost, začali hledat něco originálnějšího,“ říká. V salónu proto nyní doporučuje mimo jiné fialovou či žlutou v kombinaci s černou krajkou a pro ty méně odvážné například střízlivější šedostříbrnou. „Proniká sem také pomalu móda různobarevných šatů, například kostičkovaných. Dámy v tom lépe vyniknou, je to zajímavý kontrast,“ dodává Virimyeyeva.

Každý by se však podle ní měl při výběru šatů spolehnout především na vlastní vkus. „Vezměte si s sebou poradce, ať zhodnotí, jak vám šaty sluší. Občas totiž ty zdánlivě nejlepší zkrátka člověku nesedí. Nejdůležitější ale je, abyste se v šatech dobře cítili,“ radí. Dodává, že nabídka půjčoven je v dnešní době poměrně široká a téměř s žádným modelem elegantních večerních šatů nemůže žena šlápnout vedle.

Na ples je možné vyrazit i v šatech krátkých, je ale třeba zohlednit věk tanečnice. Starší dáma již zkrátka v minisukni vypadá poněkud nepatřičně. Naopak zcela zapovězené jsou podle Virimyeyevy kalhoty. „Myslím, že to není vhodné. Ples je přece příležitost, jak ukázat svou ženskost,“ připomíná.
Pokud si žena chce plesové šaty rovnou koupit, ne pouze půjčit, měla by se oprostit od pomíjivých módních trendů. „V tomto případě je lepší volit jednodušší, univerzálnější šaty. Když už za ně vydáte peníze, je dobré pořídit si takové, které za rok nevyjdou z módy a můžete je využít i při jiných příležitostech,“ doplňuje Virimyeyeva.

Důležitou součástí přípravy na ples je podle ní i výběr doplňků. Dámy by měly především dbát na to, aby náušnice, náhrdelníky i náramky ladily se zdobením šatů, například k šedostříbrné róbě by si rozhodně neměly brát zlaté šperky.

Méně starostí mívají s plesovou sezónou muži. I ti však podle Virimyeyevy někdy do salónu zamíří. „Obvykle jim doporučuji černou klasiku, ale s barevně výraznější košilí,“ uzavírá.

Do účesů se vrací retro

V období plesové sezóny se krom půjčoven šatů a kosmetických salónů plní také kadeřnictví. Více zákazníků než během roku projde v období plesů například i rukama Libušky Liškové z českobudějovického kadeřnictví Sedmikráska.

„Nedá se říct, že by v účesech byl znát nějaký trend, je to spíše o typu zákaznice. Každý účes je tak originál. Ve velkém se ale vrací drdoly, zatímco v minulých letech dámy dávaly přednost rozpuštěným vlasům. V dnešní době se vrací takový ten retro styl, načesané a natupírované drdoly a i líčení je výraznější než před lety,“ vybírá Lišková z nejčastějších plesových přání zákaznic kadeřnictví.

Účesy dělá nejčastěji takové, aby ženy zdobil jen při určité příležitosti. „Ale našly se i holky, které mi říkaly, že jim to vydrželo dva dny. Existují ale i takové účesy, které nejdou jednoduše rozčesat, musí se nechat odrůst. Samozřejmě záleží na zákaznici, pokud je extravagantní, tak si takový účes nechá udělat. Dokonce jsem kdysi dělala drdol, který byl z dredů, ale to je pak dlouhodobá záležitost," pokračuje Lišková.

Mezi zákazníky kadeřnictví, kteří se chystají na ples, se najdou i muži. „Nedělají se jim drdoly, ale přijdou se třeba nechat učesat, nechat si vyžehlit vlasy a najdou se i tací, kteří se mírně nalíčí, aby jim to na plese slušelo," dodává kadeřnice.