Představí se 20 kapel, doplní je filmové promítání, například dokumenty ze sjezdů ÚV KSČ. Vstup bude zdarma.

Letošní ročník, jak napovídají třešně na plakátě, se zaměří na téma komunismus, které je po krajských volbách aktuální. „Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak jim sluší třešničky, zavzpomínat na dobu před rokem 1989 a při workshopu si budou moci proměnit prostor, ve kterém žijí. Dotkneme se ale i dalších problémů, které trápí naši společnost, rasismu, xenofobie i neonacismu," řekl pořadatel Petr Znoj.

Termín festivalu připadl záměrně na listopad, měsíc, kdy si Češi připomínají výročí sametové revoluce. Dle organizátorů jde i o možnost pro starší generaci, aby si uvědomila, že mladí nejsou vůči důležitým věcem apatičtí. „Naším cílem je, aby se při koncertě potkali studenti se svými rodiči nebo maminka 
s kočárkem a dědeček s vnučkou na divadle," doplnil Znoj.

Hudebně je Budějovický Manifest pestrý. Bechyňská parta Žlutý fijalky přiveze punk rock, místní Smutný Karel psychedelické blues, Ponožky pana Semtamťuka veselý šraml, Nikola Brasko elektro folk. Eda Hájek, klávesista skupiny Smutný Karel, nemá rád, když se míchá muzika s politikou, ale říká, že v Čechách se to dělo vždy. A nyní považuje za společensky nutné se vyjádřit.

„A když je to spojení undergroundu proti nějaké totalitní filozofii, tak se rádi přidáme 
a myšlenku festivalu podpoříme. Myslím, že je problém 
v apatických lidech, kteří nechodí k volbám a rezignovali na politiku. Ale hlavně si jdeme užívat hudbu," reagoval Hájek. Jednoznačný názor má na festival kapelník Ponožek pana Semtamťuka Tomáš Suchý. Je rád, že se podobné koncerty pořádají. „Manifest nebereme jako normální hraní, ale jako akci, které chceme pomoci," podotkl.

Budějovický Manifest by se měl stát i místem rozhovorů 
o aktuálních problémech. 
I proto na něm vystoupí zástupci studentů, kteří na 
17. listopad chystají demonstraci proti komunistům, kteří se  objevili v krajské vládě.

Na festival je vstup zdarma. Jediné, co po divácích pořadatelé chtějí, je, aby se zamysleli, co mohou sami udělat pro lepší život v Česku. „A aby si uvědomili, že pokud se jim něco nelíbí, je jejich právo dát to hlasitě a beze strachu najevo," dodal Znoj.