VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako lampičky rozsvítí v Pokojích cedník i rouru

České Budějovice - Dům umění v Českých Budějovicích nabízí první interaktivní výstavu ve své historii. Dětem přiblíží hravou formou architekturu.

16.9.2015
SDÍLEJ:

Dům umění v Českých Budějovicích nabízí první interaktivní výstavu ve své historii s názvem Pokoje – možnosti prostoru Dětem přiblíží hravou formou architekturu. Na snímku architektka Marcela Steinbachová ve stavební místnosti.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Stačí drobný dotyk a ze struhadla se stane svítilna. O místnost vedle zase návštěvník pomocí tlačítek ovládá reflektory s barevnými filtry a navolí si tak, jestli se nejlépe cítí v bílé, modré či třeba oranžové. 
V českobudějovickém Domě umění začala architektonická výstava Pokoje – možnosti prostoru. V celé existenci galerie jde o první interaktivní expozici, určenou především dětem, ale i hravým dospělým. Projít a vytvořit si svých šest ideálních pokojíčků mohou do 9. října.

Dítě se podle kurátora Michala Škody s architekturou potkává, jakmile se narodí. Jak píše v knize Poetika prostoru Gaston Bachelard, prvním našim obydlím je kolébka, než jsme vrženi do světa. 
A jako ptáci si staví hnízda, děti je budují z písku nebo kostek. „Jsou tvůrci prvních architektur v podobě bunkrů, skrýší, domků z čehokoli. Vytvářejí si svá hnízda, prostory tajemství, ochrany a bezpečí,“ říká Michal Škoda.

Galerie je rozdělena podle instalace Tomáše Džadoně na šest stejných, ale obsahově různých pokojů, každý působí jinak. Autorky, architektka Marcela Steinbachová a Barbora Škaloudová z Národní galerie, přibližují dětem s velkou porcí hravosti interiér 
a způsoby, jak ho využít.

Jako určující pro prostor představují pět bodů: barvu, světlo, konstrukci, vybavení 
a rastr. „Návštěvník může pokoje měnit a vyhodnotit, co je pro něho dobré. Každý prostor, ve kterém bydlíme, má nekonečné možnosti, jak ho zkoumat a proměňovat,“ říká Marcela Steinbachová.

Dům umění v Českých Budějovicích nabízí první interaktivní výstavu ve své historii s názvem Pokoje – možnosti prostoru. Dětem přiblíží hravou formou architekturu. Na snímku telefon v jedné z místností - pokojů.U vstupu zaujme molitanová pěna a devět kostek na sezení, kde leží knihy, z nichž některé posloužily jako inspirační zdroje. Nalevo ode dveří vznikl barevný chameleon: díky tlačítkům lze vybrat, jakou barvu bude pokoj mít. Dítě zvolí, ve které je mu nejlépe, a může napsat, co by tam chtělo dělat.

Oblíbený bude patrně druhý pokoj, zaměřený na světlo. Zaplnily ho lampičky vyrobené z netradičních věcí, rozsvěcují se letmým dotekem. Jako minisvítilny poslouží struhadlo, cedník, trychtýř 
i roura. „Jednoduchými nápady z věcí, které má každý doma, lze udělat zázraky. Je tu dvacet tipů na kavárny, jak by mohly využít svítidla, pokladnice nápadů, fantazie se tu může rozběhnout,“ říká Marcela Steinbachová.

S geometrií se dítě setká vedle. Stolek a tři židličky z černých pruhů lze libovolně přesunovat a skládat na stěnách, rastrovaná je i podlaha. Čtvrtá místnost má název Za zdí. Děti zde zjistí, co je za ní skryto, co obnáší příčka ze sádrokartonu, mohou si odškrábat kus zdi a objevit stopy předchozích výstav nebo stavět 
z desek, které ke stěně přichytí magnety. Připravená jsou dláta i rukavice.

Dům umění v Českých Budějovicích nabízí první interaktivní výstavu ve své historii s názvem Pokoje – možnosti prostoru. Dětem přiblíží hravou formou architekturu. Na snímku uprostřed architektka Marcela Steinbachová.

Končí se imitací pokoje. Všechny velké předměty jsou na kolečkách, další příležitost zařídit a zabydlet si místnost dle chuti. Stůl s konvicí, talíři, stojánky na vejce, kuchyňka 
s vařičem a odkapávačem, křeslo, postel, polička s telefonem a knihami, květináč, lampa, věšák, koš, umyvadlo 
i záchod. Vše v bílé barvě, stejně jako v pokoji plném lampiček.

„Můj syn byl testovací dítě, pak jsme upravili drobné věci: není to hřiště, předpokládá se doprovod dospělého. Nejvíc času strávil ve světelné místnosti a ve stavební, bavilo ho, že si vezme rukavice a bude dělník,“ popsala Marcela Steinbachová.

Inspirací měla povícero. Například vídeňské dětské muzeum Zoom, jež před třemi lety pořádalo výstavu Pozor, staveniště. Děti v holinkách si tam stavěly zeď nebo si ze stavebních materiálů vyráběly hudební nástroje. Z dob, kdy autorka řídila časopis ERA 21, sáhla do věcí z kurátorského čísla na téma Architektura 
a děti.

Dům umění v Českých Budějovicích nabízí první interaktivní výstavu ve své historii s názvem Pokoje – možnosti prostoru. Dětem přiblíží hravou formou architekturu. Na snímku knihy v jedné z místností - pokojů.„Šlo nám o to vytvořit z galerie, která je víceméně pasivní – protože se na něco dívám – něco, co je proměnlivé. Hravé a tvořivé prožívání prostoru je pro nás podstatné. Skrze vlastní aktivitu se můžeme 
o místě dozvědět nejvíce. Zapojujeme zejména mladší návštěvníky, kteří se v prostoru často chovají jako ti nejsvobodnější,“ vysvětlila architektka.

Dům umění a jeho kurátor Michal Škoda připravuje dlouhodobě výstavy, zaměřené na vnímání prostoru. V poslední době se v programu pravidelně objevují aktivity spjaté s architekturou, nejviditelnější byl posed v městě lidí, budka na českobudějovickém náměstí od studia Mjölk. Kurátor si přeje, aby architekti ukazovali práci s prostorem a aby jejich výstavy řešily konkrétní problematiku.

Kurátor Domu umění Michal Škoda.

„Architektura člověka hodně ovlivňuje, v jakém prostředí se nachází, jak na něho působí. K tomu máme úspěšné edukační pořady, které dělá lektorka Šárka Kosová, dělá je skvěle, má velkolepý ohlas. Sázím na to, že jsou to 
i naši budoucí návštěvníci.
Třeba se pak stane, že až vyrostou, neřeknou: Co má z takové galerie daňový poplatník?“ říká Michal Škoda.

Dlouho ho zajímalo, jak právě dětem architekturu přiblížit. Nakonec se rozhodl pro způsob interaktivní, zábavný a přitom naučný. „Dítě třeba vidí, že ze zdi vede zásuvka, ale jak to tam vypadá, odkud dráty vedou, už neví… Pokoje propojují naše vzdělávací pořady s architekturou a uměním,“ shrnul kurátor.

Autor: Václav Koblenc

16.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe výhodou. Pracoviště: Pekařství zliv, s.r.o, Nádražní, č.p. 719, 373 44 Zliv. Informace: Kontakt, +420 773 001 253.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 8 068 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech PRACOVNÍK BĚŽNÉHO ÚKLIDU - RANNÍ ÚKLID KANCELÁŘSKÝCH PROSTOR. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 8068 kč, mzda max. 8068 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme spolehlivého pracovníka na ranní úklid kancelářských prostor v Českých Budějovicích. , , Jedná se o úklid tří budov, kde se nachází kanceláře, chodby, schodiště, šatny, kuchyňky a WC. Jedna budova se uklízí každý den, další dvě pouze úterý a čtvrtek., , Úklid probíhá pouze v pracovních dnech, v čase 06:00 - 10:36. Nástup možný nejpozději v 08:00 hod. , , Úklid se skládá z těchto činností: mopování podlahy, stírání povrchů, odnos odpadků, ruční vytírání schodů, úklid toalet, doplňování hygieny atd. , , Požadujeme , Spolehlivost, pečlivost, samostatnost, příjemné a vstřícné vystupování, plnoletost, čistý výpis z Rejstříku trestů. , , V případě Vašeho zájmu nás neváhejte kontaktovat na BEZPLATNÉ personální lince 800 100 126 nebo emailové adrese job@kvalita.com.. Pracoviště: Kvalita - družstvo služeb - pracoviště novohradská, Novohradská, č.p. 1787, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Klára Šaňková, +420 387 200 886.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci OBCHODNÍ PORADCE PO TELEFONU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: zkušenosti s prodejem, komunikativnost, znalost českého jazyka slovem i písmem, samostatná práce s PC, soutěživost, cílevědomost, nadšení pro týmovou práci., Nabízíme: zázemí stabilního zaměstnavatele, zajímavé platové ohodnocení podle dosažených výsledků, příjemné pracovní prostředí, průběžné vzdělávání v oblasti prodeje, marketingu apod., Bonusy: příspěvek na stravenky, zaměstnanecké benefity, sick days, teambuildingové akce, zavedený přátelský kolektiv, pružná pracovní doba - žádné směny - práce pouze v týdnu (večery i víkendy volné), Teď již stačí jen zaslat životopis s průvodní větou "Proč právě já?" na e-mail: petra.dvorakova@ci.cz a vyčkat na náš kontakt. Těším se na případné setkání.. Pracoviště: Český internet s.r.o., Kostelní, č.p. 942, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Petra Dvořáková, .

Management - Vrchní sestry v oblasti péče o seniory VRCHNÍ 21 300 Kč

Vrchní sestry v oblasti péče o seniory VRCHNÍ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: kvalifikace všeobecné sestry s registrací podmínkou, minimálně 4 roky praxe v sociálních službách nebo ve zdravotnictví podmínkou, praxe v sociálních službách Domov pro seniory nebo Domov se zvláštním režimem velkou výhodou, praxe ve vedení týmu podmínkou, znalost ošetřovatelských standardů a standardů sociálních služeb, manažerské dovednosti, organizační dovednosti, odolnost vůči stresu, práce na PC (MS Office), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, aktivní přístup, Plat: 10. platová třída (dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě), tedy plat 21 300,- Kč až 32 070,- Kč + možnost osobního ohodnocení po zkušební době + příplatek za vedení, Benefity: příspěvek na stravování, pružná pracovní doba, Nástup: dle dohody, Kontakt: Jana Zadražilová, pověřená vedením organizace - tel.: 775 246 104 , Přihláška do výběrového řízení: přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu Janě Zadražilové a vyzvednutí podkladů ke zpracování vize řízení ošetřovatelského úseku. , Životopisy doručujte osobně po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou.. Pracoviště: Domov důchodců chvalkov, 374 01 Trhové Sviny. Informace: Jana Zadražilová, +420 775 246 104.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helena Žípková (na snímku) darovala do Kabelkového veletrhu Deníku bižuterii.

Do redakce donesla tašku bižuterie

Ilustrační foto
3

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

České Budějovice -Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria.

Kdo napíše hasičskou básničku, může vyhrát

České Budějovice – Už jen týden může kdokoli přispět svým literárním dílem do 10. ročníku hasičského projektu Dávají za nás ruku. „Náplní letošního ročníku soutěže je složit hasičskou básničku – básničku o hasičích, básničku pro hasiče, básničku o tom, jak nás hasiči již sto let zachraňují,“ přibližuje mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Hokejbalista SK Pedagog Matyáš Malecha má stříbro z mistrovství světa

České Budějovice – Stříbrnou medaili si přivezl z mistrovství světa v hokejbalu hráčů do osmnácti let v kanadském St. Johns útočník SK Pedagog České Budějovice Matyáš Malecha.

Kabelkový veletrh letos již popáté

Tisíce a tisíce kabelek a dětských knih. Stovky kousků bižuterie, šátků a kravat. To vše prošlo čtyřmi ročníky Kabelkového veletrhu pořádaného regionálním Deníkem v českobudějovickém IGY Centru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT