Písek – Namaloval nejslavnější obraz všech dob. Hlavní výstavu podzimní a zimní sezony inspirovanou Leonardem da Vinci otevřela 25. října písecká Sladovna. Děti se vypraví do jeho světa umění a vědy, navíc budou tvořit v kutilské laboratoři. Sladovna připravuje rovněž novou stálou expozici Mraveniště. Leonardovská expozice potrvá do 30. dubna, galerii stála 350 000 korun.

„Je zaměřená na jeho tvůrčí osobnost jako na celek. Zajímalo nás propojení umění s inženýrstvím, s jeho zájmem o přírodní vědy, o anatomii. Jde o celou jeho mysl a uvědomění, že všichni máme předpoklady být renesanční osobnost jako Leonardo,“ řekla ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Hned u vstupu dostanou děti tablety, díky nimž si dotvoří svou Monu Lisu. Najdou zde i tank, jeden z da Vinciho vynálezů. „Byl pacifista, ale byla to zakázka. Vyvinul tank, ačkoli sám se hlásil spíše k mírovému řešení věcí. Máme takový nebojový tank, jsou tam krasohledy, místo na klidnější hru,“ popsala šéfka galerie.

Dvě aktivity se vztahují k obrazu Poslední večeře. Děti si sestaví dialog, který při ní učedníci vedli, pomocí magnetických bublin a slov na štítcích. Věty jsou ale proházené, jedna z připravených zní například 'Zajímalo by mě prase'. „Dali jsme tam původní věty a rozhovory, které jsou v evangeliích, ale jsou schované a slova se promíchala. Kdo zná původní věty, může je sestavit,“ řekl architekt výstavy Lukáš Urbanec. Vedle tabule je místnost, díky níž návštěvník vstoupí přímo do obrazu včetně stolu a iluze oken.

Dále čeká děti model leteckého křídla, kladkový stroj, anatomické modely, možnost načrtnout Leonardovy kresby, manipulovat
s modely jeho vynálezů či postavit přenosný most.

Písecká galerie Sladovna otevřela velkou hravou výstavu, k níž autory inspiroval Leonardo da Vinci. Potrvá do 30. dubna 2017.Zdroj: Deník/ Jaroslav Sýbek

Středovou část zabírá hravý strom. „Pro Leonarda byla důležitá inspirace přírodou, hodně jeho vynálezů vycházelo z toho, co v ní viděl. Plus máme stany na odpočívání: jednak je to sladovnická klasika, jednak to návštěvníci opravdu oceňují, jednak jsme přesvědčeni, že pokud chcete něco vytvořit, musíte dát mozku prostor to zpracovat, nejen ho krmit,“ řekla Tereza Dobiášová.

První část sálu Nízké trámy nabízí i řadu informací nebo obraz Panna Marie ve skalách. Druhou část zabralo Leonardium: kutilský prostor pro děti i rodiče, který se bude obměňovat. Teď se vytvářejí kuličkové dráhy z hadic od vysavačů, kolíčků, kusů PET lahví, roliček od toaletního papíru či z trychtýřů.

„Většinu materiálů lze běžně najít v domácnosti. Mají iniciovat vynalézavost dětí, které si mohou uvědomit, že předvyrobené hračky nejsou nutností, že si můžeme hrát i s běžnými věcmi,“ řekla lektorka Lucie Drahníková.

Písecká galerie Sladovna otevřela velkou hravou výstavu, k níž autory inspiroval Leonardo da Vinci. Potrvá do 30. dubna 2017.Zdroj: Deník/ Jaroslav SýbekŠéfka galerie je přesvědčena, že vznikla zábavná výstava, jež rozvíjí kreativitu, technické myšlení a má vzdělávací potenciál. „Leonardo je známý, děti, maminky i učitelky vědí, k čemu si ho přiřadit, zároveň má celou paletu myšlení od pozorování přírody přes inženýrskou činnost až k malbě. Známe ho nejvíc jako malíře, ale maleb, které udělal, je velmi málo,“ řekla Tereza Dobiášová.

Sladovnu vede čtyři roky, hlavní náplň tvoří velké interaktivní výstavy. Kromě Leonarda lze nyní navštívit expozici Loutková akademie. Galerie dostává od města ročně asi sedm milionů korun. V příštích měsících vznikne nová stálá herní expozice Mraveniště, podle stejnojmenné, dosud nejúspěšnější výstavy, již vidělo kolem 30 tisíc lidí. Šéfka galerie plánuje předělat i expozici dětské knižní ilustrace.