Kdyby se někdo zeptal Shakespeara, kde by chtěl uvádět své hry, zvolil by otáčivé hlediště v Českém Krumlově. O tom je přesvědčen umělecký šéf baletu Jihočeského divadla Attila Egerházi. Jeho soubor tu proto bude od čtvrtka uvádět příběh Romea a Julie. Jedná se o upravené představení z českobudějovického DK Metropol.

„Hlavní rozdíl je v tom, že na jevišti musíme využívat světla a scénografii, abychom vytvořili dostatečně poetickou atmosféru. Před otáčivým hledištěm je poetika už sama dána přírodou," uvedl Egerházi.

Proto jako režisér na venkovní scénu umístil jen minimální počet kulis a spoléhá na kouzlo zahrady. „Nemá cenu bojovat proti přírodě. Nic lepšího bychom stejně nevytvořili a díky zahradníkům je scéna vždycky v pořádku," dodal.

Hudbu k baletu napsal Sergej Prokofjev. Představení před otáčivým hledištěm podle Egerháziho vypráví známý a jasně srozumitelný příběh. Nejedná se o žádné symbolické vize ani modernizovanou adaptaci. „Důležité pro nás také je, aby účinkující podali skutečně herecký výkon. Samotný taneční projev by měl být samozřejmostí," připomněl.

Kromě toho ale tanečníci museli zvládnout i velkou fyzickou zátěž. Často v zahradě běhají a celé představení navíc odehrají bez přestávky. „Je to skutečně náročné. Také proto se soubor baletu zúčastnil štafety při českobudějovickém půlmaratonu," komentoval s úsměvem Egerházi.

Jeho slova potvrzuje i představitelka Julie Nikol Šneiderová. Tanečníci musí podle ní především počítat s rozmary počasí. Někdy leží v parku rosa, takže trávník nebezpečně klouže, jindy jsou zase rozpálené cesty. „Navíc tu není tolik času na přípravu jako v Metropolu. Tam můžeme  všechno v klidu vyzkoušet, před točnou musí stačit jen pár tréninků," doplnila Šneiderová.

Tu bude v titulní roli alternovat Cristina Porres Mormeneo. Romea ztvární ve všech představeních Šimon Kubáň. „Do tance pod širým nebem je třeba vložit víc energie, ale krásné prostředí člověka motivuje. Má to skvělou atmosféru," řekl.

V českobudějovickém DK Metropol trvalo baletní vystoupení téměř tři hodiny. Pro otáčivé hlediště jej režisér zkrátil na dvě hodiny a deset minut. „Nejsou tam přestávky a něco málo jsme upravili. Shakespearův příběh je ale tak  komplexní a jasně popisný, že je těžké vypouštět jakoukoli scénu," vysvětlil Egerházi.

Při přenášení představení do přírody musel ale také vymyslet, jak přimět diváky, aby se soustředili na správné místo. „Zahrada je obrovská, a návštěvníka nesmí rozptylovat okolní prostředí, hvězdy nebo šumící stromy," popsal. Napomoci tomu podle jeho slov mají i kostýmy z dílny nizozemské návrhářky Bregje Van Balen a scéna designerky světel Loes Schakenbos.

Romeo a Julie má v Českém Krumlově premiéru ve čtvrtek večer. Poté je na programu šest repríz. Ceny vstupenek se pohybují od 400 do 750 korun.