Už pátým rokem působí Jan Talich jako šéfdirigent Jihočeské komorní filharmonie. O zážitcích, které jsou s tím spojeny, bude už v neděli vyprávět v pravidelném cyklu Jižní Čechy 
a já na Českém rozhlase České Budějovice. Do krajského města Jana Talicha kromě pracovní nabídky přilákalo to, že tu má kořeny. „Napůl pocházím z Velešína, takže jsem tam prožil dětství i mládí a mám tam spoustu příbuzných," vysvětluje.

Práce šéfdirigenta pro něj znamená účinkování na řadě koncertů během sezony, povinnost řešit nejrůznější problémy v orchestru a také sestavování programu. „To je vždy takový kompromis mezi tím, co by posluchači chtěli slyšet, co by měli slyšet a co by orchestr rád hrál. Snažíme se vybírat rozmanitá díla, protože když hrajete jenom Mozarta, tak toho taky máte dost," komentuje.

Se zájmem lidí je šéfdirigent spokojený. Říká, že v posledních letech se návštěvnost zvyšuje, i když klasická hudba samozřejmě nikdy nebude mít tolik posluchačů jako populární zpěváci. „Ale Jeremiášova síň je malá a my se můžeme chlubit tím, že ji vyprodáme," dodává s úsměvem.

Jan Talich není jen dirigentem, ale i houslistou. Navíc hraje na velmi vzácné nástroje. Jedny jeho housle pocházejí z dílny Josepha Gagliana a byly vyrobeny roku 1780, druhé jsou slavné stradivárky z roku 1729.

Zda je mu bližší dirigování nebo hraní, nedokáže Jan Talich říct. Oboje má rád. „Na housle si člověk vše zahraje tak, jak chce, jako dirigent to musí zprostředkovat přes dalšího hudebníka, ale když jsem poznal oboje, nechtěl bych se ani jednoho zříkat," uzavírá.

Rozhovor s Janem Talichem vysílá Český rozhlas České Budějovice v neděli od 13.05 hodin a ve středu od 19.05 hodin. Ve vysílání zazní i soutěžní otázka. Následující pracovní den vyjde v Deníku kupon na zasílání správných odpovědí.