Pod názvem Pilsner Urquell Bohemia JazzFest se skvělý švédský muzikant českého původu Rudy Linka rozhodl přivést na čtyři česká náměstí špičkové jazzmany z Evropy a Ameriky. Vedle dvou jihočeských náměstí vybral plzeňské a Staroměstské, na nichž od úterý do čtvrtka mohlo publikum tleskat francouzi Antonie Herves nebo americkému saxofonistovi Kenny Garret Quartet.


„Chceme, aby stará architektura byla spojena s tím nejmodernějším, co se děje. Jazz je pojem a ta náměstí jsou nádherná a zaslouží si to. Přitom je každé jiné a prostor hraje právě v jazzu velkou roli. V tom totiž spočívá smysl jazzu, že je pokaždé jiný. V Prachaticích je nejmenší náměstí, proto tam bude na malém pódiu nejintimnější atmosféra, budějovické je fantastickým pódiem a má jinou potenci, než být jen parkovištěm,“ uvedl Rudy Linka , rodilý Čech, který žije v současnosti v New Yorku, ale pravidelně se k nám vrací.


Podle jeho slov se loňský první ročník zrodil vlastně náhodou. Uvažoval totiž pouze o koncertu v Prachaticích, v jejichž okolí koupil chalupu. „Pak jsem se ale sešel s partou přátel z Českých Budějovic a ti mě přemluvili i k vystoupení na českobudějovickém náměstí a odtud byl už jen krůček ke vzniku festivalu. Do každého města přijedou jiní muzikanti, takže by bylo nejlepší, aby publikum putovalo s nimi,“ upřesnil Linka, mimochodem hudebním časopisem Down Beat vyhlášený jako jeden z deseti nejlepších světových jazzových kytaristů.


Jazzovou smršť spustí zítra v půl druhé Clemens Salesny z Rakouska a večer se prachatickým náměstím rozezní američtí Steve Coleman Quartet, „ring“ Přemysla Otakara II. otevře jazz v podání švédského Nils Berg Quintetu, z českých hudebníků vystoupí například Gulo čar nebo saxofonista Štěpán Markovič, Rudy Linka ovládne pódium s kamarádem a vynikajícím kontrabasistou Danem Fabricatorem v 19 hodin.


„V jazzovém světě větší lidi neexistují. Od kubánských muzikantů z Havana Street Bandu očekávám, že v sobotním nočním finále roztančí v rytmu salsy celé budějické náměstí,“ slibuje Rudy Linka a dodává, že vstupné se neplatí. „Doporučuji, aby si lidé přinesli židli nebo podložku, protože koncert může trvat také pět hodin, “ uzavírá s úsměvem sympatický kytarista.