Už potřetí se v polovině července změní historická náměstí pěti českých měst v otevřené jazzové scény, kam může přijít každý, a kde se neplatí vstupné. Touto prestižní evropskou akcí, na které od 14. do 19. července vystoupí hvězdy formátu Johna Scofielda a světoví jazzmani ze Spojených států, ze Švédska, Brazílie, Německa, Itálie a Rakouska, je mezinárodní festival Bohemia Jazz Fest.

„Máme třetí ročník, což je v jazzu nekonečně dlouhá doba na přežití. My se naopak rozrůstáme, letos je dvoudenní v Praze a vybrali jsme ještě jedno úžasné náměstí v Domažlicích, kam vložíme muziku,“ říká americký kytarista českého původu a prezident festu Rudy Linka s tím, že letošní festival bude o kytaře. „Kytara má vlastně nejširší záběr, najdete ji v klasické hudbě, folku, rocken´rollu, pop music i jazzu. Takže bude o kytaře elektrické a akustické. A o manželství. Manželství švédském a americkém,“ naráží na vystoupení hned dvou manželských párů 18. července na Velkém náměstí v Prachaticích.

„Prvním je pár ze Švédska; Wilbirds &Peacedrums jsou držitelé jazzové ceny za rok 2007. On hraje na bicí a ona zpívá a hraje na perkuse. Další je kalifornské duo zpěvačky a kytaristy Tuck &Patti. Kromě shodného účesu se vyznačují výbornou jazzovou muzikou. Myslím, že právě oni promění nejmenší náměstí v Prachaticích v intimní jazzový klub,“ nastínil Linka část pětidenního festivalového programu.

Ten zahájí 14. července na Staroměstském náměstí americký kytarista John Scofield, koncert Tria Johna Scofielda bude v letošním létě jeho jediným vystoupením v Evropě. Velkou muzikantskou show slibuje druhý den na pražském koncertu také vystoupení Victor Wooten Bandu. Rio de Janero a šílený „odvaz“ vypukne dle Linkových slov v Domažlicích 16. července. Brazilskou žhavou muziku totiž přiveze Vitto Meirelles Trio.

„V Plzni ve čtvrtek zahraje Mike Stern, což je kytarista, který se pohybuje právě na hranici, kdy si říkáte je to jazz – je to rockenroll a dělá to tak dobře, že to nepoznáte. Vystoupí s ním Yellowjackets, kteří už hráli před dvěma lety. Tehdy dokonce měli zpoždění a ztratili kufry, ale hned z letiště zamířili na pódium a vystoupili s velkým úspěchem,“ vzpomíná iniciátor akce a dodává, že skutečnou lahůdkou bude Američan Ralph Towner. Tohoto hráče na akustickou kytaru a piano, účastníka slavného Woodstock festivalu v roce 1968, uvítá českobudějovické náměstí v pátek večer 19. července. „Ralpha mám hodně rád. Když jsme se prvně potkali, balil moji ženu, teď jsme přátelé a vídáme se dvakrát do roka. Přijede se svojí kapelou Oregon a ukáže v závěrečném koncertu festivalu kytaru v úplně novém světle. Po loňském úspěchu kapely z Kuby jsme přivezli zase zpěvačku z Chicaga, která bude na závěr celého festivalu zpívat blues,“ dodal Linka.

Poprvé bude letos Bohemia jazz fest také rozdávat. A to nejen spoustu parádní muziky, ale také hmotné dárky. Počínaje letošním ročníkem dostane každoročně nejlepší žijící umělec za svůj přínos rozvoji jazzových hudebních žánrů mezinárodní cenu Bohemia Jazz Award. Zhmotnělou podobou ceny, která v sobě obsahuje jak syrovost i uhlazenost jazzové energie, tak potenciál revoluce, je skleněná plastika tvaru dlažební kostky. Právě tento symbol středoevropského historického náměstí obdrží už v pondělí jazzový velmistr John Scofield.

Dalším dárkem určeným jednomu návštěvníkovi festivalu je – jak jinak než kytara. „Jejího šťastného držitele vylosuji při závěrečném budějovickém koncertu na základě žetonů vhozených do krabice. Je akustická a podepíší ji všichni přítomní kytaristé. Já sice letos vůbec nehraji, protože je tolik kytary, že není třeba víc. Ale na tuhle si možná v závěru americkou zpěvačku doprovodím,“ uzavřel Linka.

Velká návštěvnost festivalu a oblíbenost jazzu otevírá budoucí téma, kterým je vznik jazzového klubu v metropoli. „Hodily by se právě prostory DK Slavie a garancí jeho úrovně by bylo právě jméno Rudy Linky,“ nastínil náměstek Rudolf Vodička.