Jen abecední seznam těch jmen bere dech: Aerosmith, B. B. King, Dire Straits, Eric Clapton, John Lennon, Paul Simon, Bruce Springsteen. S těmi všemi a řadou dalších hrál 66letý jazzman, trumpetista Randy Brecker. V pátek se představil v českobudějovické Besedě, která měla toho večera stolovou úpravu, což se ukázalo jako ideální volba.

„Atmosféra byla asi nejlepší z jazzových koncertů, co jsem v Budějovicích zažil. Z poloviny přišli  mladí lidé a vytvořili takovou náladu, že kapela byla úplně dojatá. Hned, co nastoupili na pódum, měli bouřlivé přivítání,“ popsal dramaturg Jiří Grauer.

Jemu přineslo největší překvapení AMC Trio ze slovenského Prešova, jež hrálo v obsazení klavír, kontrabas a bicí. Nadchlo ho tak, že ho pozval i na letníh South Bohemia Jazz Fest. „Že je Brecker špičkový hráč, věděli všichni. Ale nevyčníval,“ doplnil Grauer.

Pravá ruka Browna

Naplno se tak o víkendu rozjela jihočeská jazzová sezona. Ta vyvrcholí v létě, a to hned dvakrát: v červenci Bohemia Jazz Fest v režii Rudyho Linky a v srpnu konkurenční podnik Jana Nedvěda z Mane, South Bohemia Jazz Fest. Ten se kromě Budějovic, Nových Hradů a Týna nad Vltavou letos možná rozšíří do Jindřichova Hradce a Třeboně.

South Bohemia Jazz Fest již zveřejnil i klíčová jména. „Hlavní tahák bude Eddie Palmieri, který má devět Grammy, absolutní třída v latinskooamerickém jazzu,“ upozornil Grauer. Ještě předtím, 29. června, přijede do Českých Budějovic další hvězda, trombonista a dlouhá léta pravá ruka Jamese Browna, Fred Wesley. Jeho koncertem zahájí provoz nový jazzklub v Kulturním domě Slavie.