Prachsprostá krádež. Emigrant z Ameriky nás poučuje, co je jazz. Absurdní žaloba. Velká slova a velké emoce budí spor mezi jazzmanem Rudy Linkou a byznysmanem Janem Nedvědem. Po mnoha letech, kdy spolu pořádali Bohemia Jazz Fest (BJF), se totiž rozešli ve zlém a podnikatel z firmy MANE zorganizoval vlastní akci, kdy k původnímu názvu přidal jen předponu South. A kytarista Linka ho obvinil, že parazituje na jeho značce. Dvě žaloby nyní řeší pražské soudy.

Proč se dvojice rozhádala? Linkovi třeba vadí, že Nedvěd bez jeho vědomí uspořádal loni koncert v Nových Hradech, kde kandidoval jako neoficiální lídr TOP 09 do zastupitelstva. „A BJF se stal politickým nástrojem. Festival má reputaci a já nechci, aby na ní někdo takto parazitoval. Kvalita je spojena s mým jménem a není možné, aby náš účetní pořádal koncerty, o kterých nevím,” říká Linka s tím, že Nedvěd dělal účetnictví špatně, o čemž svědčí pokuta 220 tisíc korun od ministerstva kultury za špatně vyplněné formuláře.

A když si Nedvěd založil vlastní akci, přišla první žaloba: Bohemia Jazz Fest o.p.s., kterou založili Linka a Karel Czaban, zažalovala společnost Bohemia JazzFest Servis kvůli ochranné známce. Lehce úsměvně působí fakt, že Linka zčásti žaluje sám sebe, protože v žalované firmě je jednatelem. „Založili jsme ji, protože mi bylo vysvětleno, že musí být organizace, která může mít lacinější DPH,” komentuje Linka.

Je žaloba absurdní?

Městský soud v Praze žalobu zamítl, Linka se ale odvolal k Vrchnímu soudu. Nedvěd nechce spory komentovat, vyjádřil se ale advokát žalované společnosti Tomáš Dvořák. „Žaloba je absurdní i obsahově. Je postavená na pochybných úvahách, zcela neopodstatněná a považuji ji za neoprávněnou. Předpokládám, že v odvolacím řízení rozhodne soud stejně,” reagoval Dvořák.

Předmětem druhé žaloby, jak potvrdil Linkův právník Stanislav Šich, je mj. účetnictví. Kytarista dle svých slov účty tři roky neviděl a Nedvěd mu ho nechce vydat, takže se toho bude domáhat přes soud. Upozornil rovněž, že ačkoli v Bohemia JazzFest Servis je jednatelem, nemá přístup k bankovním účtům.

Jiný pohled na celý spor však přinesl Karel Czaban. Větě o tom, že Nedvěd dělal účetního, se směje. „Od začátku festivalu to byl náš sponzor. Po druhém ročníku nám vznikl dluh, tak jsem pana Nedvěda požádal, ať nám pomůže. On chtěl mít jistotu, tak se stal členem představenstva,” popsal Czaban s tím, že Linka nedávno přeobsadil pozice v dozorčí a správní radě BJF o.p.s. bez jeho souhlasu, což je protiprávní.

Válka na internetu

Obě strany si logicky nemohou přijít na jméno, ale faktem třeba je, že Nedvěd má placené odkazy na vyhledávači Google. A když se zadá název BJF, zobrazí se jako první Nedvědův South Bohemia Jazz Fest.

Ostře se proti Linkovi, svému spolužákovi z konzervatoře, postavil saxofonista Štěpán Markovič. Podle něho je Nedvěd jazzový fanda a důležitý sponzor. Z toho, co říká Linka, je šokován. „Připadá mi, že nás přijel poučovat, co je to jazz. Ale dnes už nás nikdo, ani emigrant z Ameriky, poučovat nemusí. Ani nevím, kde Rudy k jazzu přišel, studoval vážnou hudbu,” prohlásil Markovič, který Linkovi vytkl i to, že nechtěl, aby na BJF hráli Češi.

Jazzový kytarista, jenž žije od roku 1985 v USA, kritiku odmítá. Tvrdí, že české kapely na BJF vždy hrály, ale že jen málo jich je kvalitních. A protože je v emigraci dlouho, nikoho prý nikdy nepoučuje, jelikož ví, že nic na světě není perfektní.

„Pan Nedvěd používá pana Markoviče jako muzikanta, který bude říkat, jak věci jsou. Jestli někdo někoho poučuje, tak pan Markovič, který plácá nesmysly jen kvůli tomu, že mu někdo platí,” kontruje Linka.