Beatfolková skupina převzala ocenění v pražském Lucerna Music Baru. Na desce přináší 11 příběhů, zpívá o pocitech legionářů, odbojářů, výsadkářů ze Silver A, vojáků z bitvy na řece Sommě, Jana Palacha, Milady Horákové, ale i těch, kteří tíhu doby neunesli a zradili. Anděla dostali Jihočeši v kategorii Folk & country.

„Během večera mi přišlo asi 30 esemesek. Nejlepší byla: Tak to oslavíme, dáme si Jesseho a Zátoku," řekl s úsměvem v Praze krátce po vyhlášení Jan Přeslička, kytarista, zpěvák, autor a zakladatel skupiny, která funguje 11 let. Kromě něho sestavu tvoří kytarista Mirek Vlasák a kontrabasistka Lucie Vlasáková. Na kontě mají kolem 700 koncertů a řadu cen.

"Když jsme desku připravovali, připadal jsem si jak v kulometné palbě příběhů. Aby člověk odkryl jeden osud, strhnul lavinu dalších, až už mi z toho nebylo dobře. Příběhy z koncentráků, bestialita nacistů, kteří si třeba s vězni v Mauthausenu dělali, co chtěli. Každý příběh byl strašně silný, každý by vydal na píseň. Já jen potřeboval dostat do sebe co nejvíc inspirace a dostával jsem neustálé dávky příběhů, protože válka je prostě vůl. Některé mi zůstaly vryté v hlavě, o selháních nacistů, kteří přežili do dnešní doby… Velký zájem jsem měl o Čurdovo téma, udělat si názor je hodně těžké,“ řekl Jan Přeslička.

Skupina Epydemye získala 23. března žánrovou Cenu Anděl za CD Kotlina. Beatfolková kapela ji převzala v Lucerna Music Baru, na desku natočila 11 písní o českých hrdinech i zrádcích 20. století. Zleva Jan Přeslička, Mirek Vlasák a Lucie Vlasáková.

Třetí řadová deska kapely bodovala v anketě Deníku Jihočeská kulturní událost roku 2015, zvítězila i v anketě Radia Proglas o Album roku. CD Kotlina ocenila i řada osobností. Například spisovatel Jiří Hájíček pro Deník napsal: „Písně postavené na kvalitních textech jsou miniaturními, ale silnými příběhy z české historie. Psát písničky o lidech, kteří šli bránit svou vlast, se dnes moc nenosí, ale já dávám palec nahoru!“

Nominaci na Cenu Anděl letos získaly, ale nakonec neproměnily další dvě jihočeské formace: rockoví Please The Trees za nahrávku Carp a Mortal Cabinet za album Necrotica. Soška, kterou ve středu převzala Epydemye, je 12. Anděl pro muzikanty z jižních Čech.

VELKÝ ROZHOVOR s kytaristou Janem Přesličkou přináší čtvrteční tištěný Deník a jeho jihočeské mutace.