1. Anifilm 2013
Jiránek a Pojar

V Třeboni nahradil přehlídku AniFest, která se přestěhovala do Teplic. Letos od 3. do 8. května složí čtvrtý ročník Anifilmu, mezinárodní festival animovaných filmů, pocty dvěma osobnostem, které loni zemřely: Vladimíru Jiránkovi a Břetislavu Pojarovi. Podobně jako v letech předchozích, kdy publikum vidělo exkluzivní ukázky z chystaných snímků Husité nebo Čtyřlístek, nabídne Anifilm předpremiéry, promítání na rybníce Svět i oblíbené dílny animace pro děti, v nichž je rok co rok plno.

2. Jihočeské divadlo
Oidipús

Antický horor, hra stará 2500 let a stále inspirativní. Činohra Jihočeského divadla chystá na 25. leden premiéru Oidipa. Režisér Martin Glaser si pro titulní roli vybral Jana Huška, který tak po Alcestovi z Misantropa dostává další velkou příležitost. Spolupracovat s Jihočechy bude Tomáš Luňák, režisér úspěšného Aloise Nebela. „Těšilo by mě, kdybychom skrzevá emoce mluvili s lidmi o věcech, o kterých se nemluví – jak může člověk v tomto světě prožít dobrý a šťastný život?"  řekl Martin Glaser.

3. Hrady.CZ – Rožmberk
Klus, Kryštof i Mňága

Dvě jména, která z českého popu táhnou nejvíc, nabídne letošní ročník putovního festivalu Hrady.cz, který 2. a 3. srpna rozhýbe podhradí  Rožmberku nad Vltavou. V pátek dorazí Mig 21 a Mňága a Žďorp, v sobotu Tomáš Klus, Kryštof, Nightwork, Monkey Business, Anna K., Aneta Langerová nebo Iné kafé. „Rozšíříme prostor, aby měli diváci větší komfort, prohlídky hradu budou zdarma. Rožmberk je perla jižních Čech, jedno z nejkrásnějších míst na světě co vůbec znám. Jsme rádi, že tam můžeme něco vytvářet," řekl dramaturg Viktor Souček.

4. Tabook a Baobab
Horory i romance

Loni vdechlo táborské nakladatelství Baobab život festivalu Tabook, kde četli Topol i Hájíček. Druhý ročník se zaměří na překladovou literaturu a Album – Bilderbuch, tedy knihy, kde jsou obraz a slovo v rovnováze. Ediční plán Baobabu pak obsahuje tituly Návštěva malé smrti od Kitty Crowther, dále 13 malých hororů, Zvěřinec, což bude linorytová taškařice Chrudoše Valouška, nebo novinku Romance od francouzského autora komiksů Blexbolexe, příběh chlapce a toho, co se děje cestou do školy.

5. Lenka Lanczová
Nové čtení pro dívky

Svou 59. knihu vydá na jaře spisovatelka Lenka Lanczová. „Pracuji na ní už několik měsíců, bude to zase obvyklé téma pro dívky," řekla autorka. Román se na pultech objeví pravděpodobně v květnu. Název zatím nemá, ten totiž Lanczová vymýšlí vždy až na konec. Spisovatelka žije ve Slavonicích. Úspěch měla už s prvotinou z roku 1992 Počkej na mě, Radko! Je nejvydávanější a nejčtenější autorkou románů pro mládež. V roce 2004 obsadila v anketě Moje kniha první místo mezi českými spisovateli.

6. Petr Nikl
V Alšovce i Sladovně

Dvakrát se na jihu zabydlí Petr Nikl, autor výstav Hnízdo her či Orbis Pictus. V písecké Sladovně postaví přes léto expozici Play, Wortnerův dům AJG zaplní 14. února jeho Tváře, jež vychází z knihy Divňáci z Ňjújorku. Panoptikum postav obsáhne starší portréty trpaslíků Obludária i kresby lidí, které potkal v NY. „Chce probydlet Wortnerův dům lidmi.  Bude to retrospektiva posledních deseti let. Pro jižní Čechy je hodně zajímavé, že zde bude mít dvě úplně odlišné výstavy," popsal ředitel AJG Aleš Seifert.

7. Nezmaři
Oslaví 35 let

Je málo těch, u nichž slovo legenda nepřehání. Budějovičtí Nezmaři se jí ve folku již stali. V roce 2013 slaví 35 let a ve velkém stylu. Natáčí novou autorskou desku, převážně vlastní písně, jež doplní převzatá Hallelujah od Leonarda Cohena. Mezi hosty se objeví Pavel Malina na píšťaly, Pavel Barnáš na violoncello a bubeník Radim Pígl. Kromě výročního koncertu plánují v létě společné vystoupení s názvem Jediný koncert na Světě. Na třeboňském rybníce je podpoří Bigband Českého rozhlasu České Budějovice.

8. MHF Český Krumlov
Pocta Queen i Vengerov

Lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča zahájí 22. ročník MHF Český Krumov, který se uskuteční od 19. července do 17. srpna. Při operním recitálu ji doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu. MHF dále přinese symfonickou poctu kapele Queen, koncert k 25. výročí Čechomoru i sérii komorních recitálů v Maškarním sále. Přijede klarinetista Karel Dohnal, jazzoví Take 6, do Pivovarské zahrady se vrátí zpěváci z Broadwaye. „Na závěr vystoupí v jízdárně houslista Maxim Vengerov," upřesnila mluvčí MHF Mirka Štípková.

9. Jan Cempírek:
Foto román Moštárna

Proslavil se (a kritiky rozběsnil) vietnamskou mystifikací kolem knihy Bílej kůň, žlutej drak. Vyhrála v roce 2009 Cenu Knižního klubu, jenže ji napsal on pod pseudonymem Lan Pham Thi. Na podzim vydá Jan Cempírek novinku již pod svým jménem: v roce 1985 začal gymnazista Tom fotit akty své spolužačky Beáty pro potřeby talentové zkoušky na FAMU. Fotil však i další roky, a snímky se tak staly dokumentem doby a osudů obou hrdinů. Generační román Moštárna obsahuje řadu autentických fotografií a vyjde v nakladatelsví 65.pole.

10. Babovřesky
Novinka Zdeňka Trošky

Milovaný i nenáviděný. Kapela Jananas si z něho střílí písní Slunce, seno, český lev. Každopádně je úspěšný. A 31. ledna osobně uvede v českobudějovickém multikině premiéru své nové komedie Babovřesky aneb Z dopisu venkovské drbny. Natáčel ji v létě na jihu Čech, hrají Veronika Žilková, Pavel Kikinčuk, Jan Dolanský, Lukáš Langmajer i Lucie Bílá. Sled gagů se spustí v momentě, kdy do vesnice, jíž kraluje drbna Horáčková, přijede mladý farář, který se jmenuje Šoustal…

VÁCLAV KOBLENC
s přispěním Andrey Zahradníkové