Novinkou na baletní scéně bude celovečerní balet Peer Gynt podle stejnojmenného dramatu Henrika Ibsena v choreografii Jiřího Horáka a s hudbou Edvarda Griega.


„Dále jsme společně s operním souborem připravili taneční ztvárnění barokní opery Dido a Aeneas Henry Purcella, které jsme už jednou uvedli úspěšně na Malé scéně,“ sdělila šéfka baletu Libuše Králová a dodala, že pro další uvedení Carminy Burany v příštím roce bude soubor posilovat obsazení.

Menzelův návrat
Jako sezonu „moci slova“ označil režisér Martin Glaser sezonu činohry, která rozkročila dramaturgii do dvou linií: v první – pracovně nazvané konzervativní – bude uvádět velké tituly světové klasiky a hry současných autorů evropských scén.


První inscenací je v této řadě titul Mnoho povyku pro nic, kterou režisér Martin Glaser nazval komedií ve značkovém zpracování. „Jsme rádi, že Jiří Menzel projevil zájem o režii na základě zkušenosti se Sluhou dvou pánů. V hlavních rolích této shakespearovské komedie se představí Lenka Krčková, Ondřej Volejník, Tomáš Drápela. Uvedeme ji netradičně v Metropolu, protože se poté přestěhuje do Krumlova,“ upřesnil.


Dalším překvapivým titulem bude v současné době nejdiskutovanější hra – politická komedie Václava Havla Odcházení, kterou uvede činohra v předvánoční premiéře 19. prosince.


„Víme, že se vydáváme do brutálního srovnávání, ale věřím, že síly našeho souboru jsou kvalitní a můžeme si dovolit tuto mimořádně kvalitní komedii nasadit. Obsazení bych zatím ale nechtěl uspěchat,“ dodal Glaser.


Po Vánocích čekají na diváky francouzská konverzační komedie Yasminy Rezy Bůh masakru v režii Tomáše Svobody a americké historické drama Artura Millera Čarodějky ze Salemu. Druhá část sezony přinese ve velmi rychlém tempu za sebou tři premiéry současných her s kontroverzními tématy.
Odtud se odvíjí také název projektu – Smršť, který by se měl jako exportní objevit také na festivalech. „Jsou to excelentní hry, první je Mobil Sergiho Belbela, druhou Uprchlíci Sergiho Pompermayera.


Jako třetí uvede divadlo nejlepší vybranou hru soutěže Nadace Alfréda Radoka. Chceme dát předplatitelům možnost zvolit si a vybrat, na co půjdou, a případně si je přidat jako balíček k základní nabídce. Premiéry budou ve čtvrtek,“ uzavřel režisér.


Pět novinek představil za loutkohru režisér Konrád Popel. Z Hrubínových veršů čerpá představení O veliké řepě a další pohádky ze Špalíčku, úplně čistou „loutkárnou“ nazval pohádku O kocourovi a myších, zmínil pokračování úspěšného kabaretu Kašpárek v rohlíku 2. a celou rodinu pozval na Werichovy Tři veterány. „Pro mrňata, která už mají občanku, je pak určen Doktor Jekyll a Mr.Hyde, který coby titul i pro dospělého diváka nabídne práce se stínohrou i netradiční činoherní postupy,“ podotkl Popel.


Opera v češtině
Se zajímavými tituly vstupuje do 50. jubilejní sezony soubor opery. V premiéře uvede Haidnovu komickou operu Lest a láska. „Hrála se už před sto padesáti lety, a my bychom tentokrát rádi diváka více vtáhli do dění. Také vyjdeme vstříc operetnímu divákovi, protože chystáme velký titul Ptáčník, a vyvrcholením sezony bude romantická opera Čarostřelec pod režijním vedením Zdeňka Trošky, který má za sebou úspěšné nastudování Rusalky,“ řekl šéf opery Miloslav Veselý a doplnil, že všechna představení jsou po dlouhé době v českém jazyce.


Obchodní oddělení uvádí, že počet předplatitelů se zvýšil v těchto dnech o sto diváků. Základní řada předplatného má letos devět titulů a ceny jsou v průměru o 10% vyšší než v loňském roce.