Pětice jihočeských muzikantů zahraje v sobotu a v neděli v německém Wittingenu u Hannoveru.

„Tento týden se zde koná již desátý ročník mezinárodního uměleckého workshopu malířů a grafiků z celého světa, na kterém se podílíme také my,“ říká českobudějovický trombonista Arnošt Vydra.

Inspirace krajinou

„Lübenský týdenní worshop uzavírá dnešní slavnostní vernisáž a zítřejší koncert. Zatímco na vernisáži zahrajeme melodie ze známých světových muzikálů, nedělní koncert se ponese v duchu vážné hudby,“ říká k repertoáru Arnošt Vydra, který zde zahraje o víkendu spolu s dalšími čtyřmi jihočeskými muzikanty.

„Na výstavě umělci představí díla, která během týdne namalovali. Při tvorbě jsou ovlivňováni okolní německou krajinou. Mezi umělci z celého světa je letos také česká výtvarnice Petra Wichrová, která vystavuje v naší českobudějovické Galerii Watzko.“

Právě Galerie Watzko je jedním ze sponzorů zajímavého setkání umělců. „Na akci přispěl také Česko–německý fond budoucnosti a samozřejmě domácí sdružení Kulturverein Wittingen,“ pokračuje Arnošt Vydra.

Na koncertě se kromě trombonisty Arnošta Vydry představí houslistky Julie Watzko a Jitka Kokšová, zpěvák Aleš Voráček a klavírista Josef Zaplatílek. „Koncert uzavře celou několikadenní akci,“ pokračuje Arnošt Vydra.

„Hrajeme spolu v tomhle seskupení již několik let a do Německa se na akci těšíme,“ prozrazuje houslistka Julie Watzko. Šance na to, že by se obrazy dostaly do Českých Budějovic, je ale malá.

„Výstava se koná v Německu jednou za dva roky. Rok na to potom díla putují do jedné ze zemí, odkud autoři pocházejí. Díla jsme tady měli před pěti lety,“ pokračuje Arnošt Vydra. „Ty letošní obrázky poputují za divákem zase někam jinam. Malíři se při své tvorbě inspirují okolní německou krajinou.

Jsou zde lidé z Evropy, ale také například z Japonska. Českobudějovická Galerie Watzko spolupracuje s organizátory akce již od od ruhého ročníku v roce 1991. V minulosti se akce zúčastnili například malíři Radko Chodura nebo Petr a Dominika Sládkovi, kteří v Galerii Watzko vystavují,“ říká Arnošt Vydra. „Workshop a následná výstava mají charakter jakéhosi kulturního mostu mezi západem a východem. První ročník se odehrál v roce 1989, po pádu berlínské zdi. Akce, spojuje autory z různých zemí,“ dodává Arnošt Vydra.