Poslední čtvrtky v měsíci si v této sezoně zvolili pořadatelé veřejných koncertů cyklu Folková jíška naživo, konaných ve studiovém sále českobudějovického rozhlasu. Garantem těchto pořadů je stejně jako v uplynulém období Pavlína Jíšová a celý program bude opět průběžně natáčet jak Český rozhlas, tak Televize Gimi.

Lednový termín, který připadl na tento čtvrtek, je připraveno vystoupení známé jindřichohradecké skupiny Jen tak tak, která se na folkové scéně objevuje už dvaadvacet let a dá se říci, že se drží v první linii hlavně díky neotřelému stylu a perfektnímu podání. Skupinu tvoří kvarteto muzikantů: Milda Vokáč (baskytara, foukací harmonika) a Pavel Jarčevský (kytara), kteří stáli již u vzniku kapely, Klára Šimková (akordeon, cajon, kytara) a Nela Mládková (flétny, saxofon, rytmika).

Lidovky z Mexika

„V Českých Budějovicích vystupujeme každý rok minimálně jednou, dvakrát, ale v rozhlasovém sále budeme poprvé a už se na to moc těšíme, včetně setkání s Pavlínou. V programu zazní písničky z vlastní dílny, které posluchači znají z našich čtyř alb a z DVD, ale i nové folkové věci a samozřejmě také ukázky mexických lidovek, které jsme si přivezli ze svých dvou návštěv v Mexiku,“ dodává k lednovému vystoupení Milda Vokáč.

Jde zároveň o jednu z posledních možností, kdy si mohou lidé kapelu v krajském městě poslechnout v původním složení. V červenci ji totiž opustí Vokáč a zpěvačka Klára Šimková. Zbylé duo bude dál pokračovat pod stejným názvem. V Budějovicích se Jen tak tak ještě objeví 5. března, kdy se spolu s formací Bonsai č.3 představí v novém klubu Horká vana.

Na únor pozvala Pavlína Jíšová dvojici Slávek Janoušek a Luboš Vondrák, což bude pro posluchače docela zajímavá změna. Březnové datum obsadila jihočeská formace Náhlá změna, která se představí tentokrát v triu – kromě Luboše Hrdličky a Petra Sejka totiž uslyšíte i zpěvačku Moniku Vodičkovou. Druhá míza Vojty Zíchy to rozjede v dubnu a májové vystoupení, které uzavírá první část sezony, bude patřit moravským Old Boys Poutníkům.

„Na koncerty v českobudějovickém rozhlasovém studiu budou letos volně navazovat hudební pořady se stejnými účinkujícími v divadelní kavárně v Táboře, kde se o dramaturgii postará Marcel Kříž, a v Písku, kde bude mít tyto pořady na starost Pavel Malina. Například Slávek Janoušek vystoupí v únoru nejen v Českých Budějovicích, ale den předtím v Táboře a den poté v Písku,“ dodává Pavlína Jíšová k pokračujícímu hudebnímu projektu.

Vstupné zůstává pro návštěvníky zdarma, ovšem je třeba si vyzvednout místenky, které se vydávají hodinu před začátkem koncertu na recepci rozhlasu.

Kdy se hraje

27. ledna
Jen tak tak
24. února
Slávek Janoušek a Luboš Vondrák
31. března
Náhlá změna
28. dubna
Vojtěch Zícha a Druhá míza
26. května
Old Boys Poutníci
Začátky v 19.00, vstupné zdarma