Tato výtvarná prezentace, která je skromným průřezem Johanusovou celoživotní tvorbou, je zároveň i dárkem k autorovým šedesátým narozeninám, které oslavil 6.července. Slavnostní vernisáž se začátkem v 17 hodin uvedou Petr Juřena, výtvarný redaktor Dikobrazu, a úspěšný vodňanský spisovatel Jan Bauer.


Johanuse už celá desetiletí charakterizuje nezaměnitelný výtvarný rukopis, postavený na grafickém základě, ale díky nápaditému pojetí a mnohdy i humornému podtextu naprosto výjimečném. Tak vznikly tisíce obrázků, kreslených vtipů a v neposlední řadě i knižních a časopiseckých ilustrací. Osobitým využitím citlivě odstupňovaným valérů barev a jejich vykalkulovaných harmonických celků dodal svému geometrickému stylu s pravítkem a kružítkem něhu, romantiku a výtvarnou poetičnost.


K volné grafice a serigrafii se však ve stejné rovině řadí i jeho pečlivě propracované a v detailech dotažené černobílé koláže, vesměs s prvorepublikovým koloritem a s využitím jeho atributů. K tomu si také systematicky vytváří jedinečný a nedostižný archiv, který stále doplňuje.
Vyjmenovat jenom autorské výstavy Václava Johanuse by vydalo na samostatný článek. A to nemluvím o výstavách kolektivních, které zhlédli diváci nejen v řadě evropských zemí od Polska přes Anglii až třeba po Turecko, ale také například na Kubě, v Mexiku či v exotickém Japonsku. Jeho pracemi se chlubí mnoho sbírek jak v tuzemsku, tak v zahraničí a on sám nasbíral slušnou řádku ocenění nejen za grafiku, ale také za karikaturu a plakát. Je členem Jihočeské asociace výtvarníků, České unie karikaturistů a také Sdružení Bienále Brno. Johanusův podpis nese rovněž dnes již nespočitatelný počet ilustrací do různých novin a časopisů (jenom s naším Deníkem již spolupracuje čtyři desetiletí), knižních publikací, kalendářů, plakátů a reklamních tiskovin. Jeho kolegové z ranku kresleného humoru tvrdí, že Johanus naučil své kreslené vtipy mluvit beze slov. A musím dodat, že i bez jízlivé jedovatosti.


„Můj kreslený svět je často světem sám sebe, s nadsázkou i s úsměvem. I když ne vždycky je v životě všechno k usmívání,“ říká s nadhledem čerstvý šedesátník, jehož jubilantská výstava potrvá do konce srpna.


Johanusovy maličké poznámkové bloky, kterých má již pěknou kopici, jsou plné námětů, nápadů a myšlenek, které zatím ještě nestihl ztvárnit a jimž by rád dal svůj výtvarný kabát. A čas je to jediné, čím ho nikdo z nás nemůže, ani k tak významnému životnímu jubileu, podarovat …