Na první pohled zaujme jeho 195 centimetrů vysoká postava. Oproti energické chůzi jsou však zatím jeho slova opatrná. Lze pro to mít pochopení – Petr Berkovský nahradil v čele Alšovy jihočeské galerie (AJG) Lubomíra Bednáře, jenž minulý týden rezignoval a s nímž jsou spjaty skandály s předčasným svěšením výstavy kvůli firemní party, pomstou motivované propouštění i soud, před nímž nabádal herce Jakuba Doubravu k podvodu.

„Jsem přesvědčen, že budu mít podporu kolegů,“ říká pětatřicetiletý muž, který v AJG pracoval čtyři roky jako správce depozitáře a jehož v úterý pověřil Jihočeský kraj dočasným (pravděpodobně do září) vedením instituce.

Už se zabydlujete v kanceláři?
V kanceláři jsem se zabydlel a oproti kumbálku, kde jsem působil předtím, je to určitý posun. Agendu jsem převzal, snažím se v ní zorientovat a pokračovat dál.

Jak jste reagoval, když jste se dozvěděl, že oním zimním, respektive letním králem budete vy?
Dostal jsem nabídku a dva dny na rozmyšlenou. Váhal jsem, zvažoval pro a proti, tyhle ambice jsem neměl. Ale z těch důvodů, že pocházím zevnitř organizace a provoz znám asi víc než někdo cizí, jsem řekl ano.

Řeklo vám vedení kraje, proč funkci nabídli vám?
Asi uvažovali podobně jako já. Velká výhoda v relativní znalosti prostředí. Všichni vědí, že galerie musí pokračovat dál. Problém vnímám i v rovině vztahů mezi zaměstnanci. Já jsem spíš taková klidnější povaha. Když jsem vnitřně přesvědčen, že věc, kterou dělám, má smysl, snažím se ji dotahovat do konce. Myslím si, že budu mít podporu kolegů, jsem o tom přesvědčen.

Naťukl jste vztahy, které byly v galerii dlouho napjaté. Jak konkrétně je chcete zlepšit?
Když se vyskytne problém, neměl by se řešit z pozice síly. Je třeba spolehnout se na spolupracovníky. Jestliže nerozumím všemu, jako že takových situací se naskytne určitě hodně, tak se nebát zeptat. O problému se musí hovořit.

Uděláte konkrétní kroky, že si třeba sednete se všemi zaměstnanci?
Určitě. Ale pořád se ujasňují mé kompetence. Jsem pověřen řízením, nejsem jmenován ředitelem, takže ty kompetence budou pochopitelně okleštěné.

Cítil jste sám v posledním roce, že vztahy byly špatné?
Určitě. Kdybych to měl vztáhnout na sebe, z titulu mé funkce depozitárníka jsem žádné tlaky necítil. Samozřejmě mám jiný názor na některé konkrétní kroky bývalého ředitele, ale že bych já přišel do konfliktu, to ne. Hlavně nejsem přesvědčen o tom, že tohle je vítězství jedné nebo druhé strany. Stalo se a objem práce, která nás čeká, je tak obrovský, že bych opravdu otočil list a začal znova.

Co byste chtěl v galerii změnit oproti krokům Lubomíra Bednáře?
Rád bych se spolehl na spolupracovníky a projevil jim trošku důvěry v tom, že se o ně mohu opřít. Ne z důvodu, že bych se jim chtěl drápat po zádech, ale z důvodu, abych neztratil balanc. Nerozumím všemu. Teď mám před očima dvě aktuální výstavy, a jakmile trošku opadne ta přehršle práce, budou na zamyšlení nějaké zásadnější změny.

Jste velmi tajemný… Jako své priority jste již v úterý jmenoval výstavy Natalie Gončarovové a Jiřího Balcara s tím, že jsou na mrtvém bodě. Co to znamená?
Přestože se výstavy připravují zhruba s ročním předstihem, tak ne úplně všechny věci ohledně pojištění se dotáhly do konce. A u věcí, které měly být už dávno hotové, se teprve čeká, až se udělají. Ten projekt Gončarovové je tak náročný, že překračuje rámec zvyklostí nejen Českých Budějovic. Je to malířka světového jména a taková výstava tady ještě nebyla. Není to jedna z řady výstav ve Wortnerově domě, ale opravdu něco výjimečného. Tak je k tomu potřeba přistupovat, není to regionální umělec, čímž je nechci zlehčovat. Je to vynikající kolekce a doufám, že se s tím popereme se ctí. Zní to jako fráze, ale vnímám to tak.

Výstava se připravuje s ročním předstihem, tak jak je možné, že dosud není vyřešené pojištění? Čí je to vina? Zanedbal přípravy kurátor?
Hodně věcí způsobila nekomunikace mezi zaměstnanci a vedením. To, co jde vyřešit jednodušeji, se neřešilo úplně nejkratší cestou. Ať jsou důvody jakékoli, obavy… Nebyl jsem přítomen všem poradám, chodím na ně od ledna, takže už jenom z tohoto důvodu neznám začátek a nemůžu na někoho ukázat.

Pokud jde o personální věci: máte v plánu oslovit propuštěného kurátora nebo mluvčí?
Na to nejsem schopen odpovědět, protože nemám v ruce jasně daný rozsah kompetencí. Ale myslím si, že v galerii lidé chybí…

Ještě jedna věc, tiskový servis. Mluví se o tom, že služby agentury jsou dražší než náklady na mluvčí. Je potřeba si najímat agenturu?
Proběhlo výběrové řízení na externí agenturu, smlouva podepsaná není. Myslím si, že se bude jednat dál novýma očima. Galerie propagaci potřebuje, ale já osobně nejsem přesvědčen o tom, že by to měla dělat externí agentura.

Setkal jsem se s řadou zaražených lidí, kteří služby agentury komentovali slovy: co tu, proboha, dělají ty polonahé slečny?
Souhlasím.

Na závěr: přihlásíte se do výběrového řízení, až ho kraj vypíše?
Dnes jsem přesvědčen, že ne. Ale situace se může změnit. Závisí to na tom, jestli moje představy o práci ředitele nebudou diametrálně odlišné od skutečnosti.

A dostal jste náznakem ponouknutí, abyste se přihlásil?
Ponouknutí padlo.

PETR BERKOVSKÝ

Narodil se 11. července 1975 v Jindřichově Hradci. Vystudoval kamenosochařství na SUPŠ v Českém Krumlově a výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity. Než před čtyřmi roky nastoupil do AJG, živil se restaurováním. Je ženatý, má dceru (2,5) a za měsíc očekává narození druhého potomka. Žije ve Strážkovicích na Českobudějovicku, odkud jako vášnivý cyklista dojíždí na Hlubokou za pěkného počasí na kole. Denně tak v sedle urazí asi 52 kilometrů. Na otázku, jaké má hobby, odpovídá: „Jsem táta na plný úvazek.“