VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel Roden, laskavý a skromný elegán, by oslavil 100 let

České Budějovice - Herec, legenda Jihočeského divadla, má 10. srpna 2014 jubileum. Kolegové i blízcí vzpomínají na jeho role i skromnost.

10.8.2014
SDÍLEJ:

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku s Dagmar Neumannovou ve hře Zlaté jezero, 1986.Foto: Bohuslava Maříková

Jeho pekelník Trepifajksl je z těch rolí, na které se vzpomíná ještě 46 let od premiéry. Slova velká osobnost nezní v jeho případě jako klišé. O mnohém svědčí  to, že všichni říkají: Pan Roden. Mezi charakteristikami se opakují přívlastky milý, skromný, výjimečný. V neděli 10. srpna by se Karel Roden, legenda Jihočeského divadla, dožil 100 let.

Herečka Bibiana Šimonová s ním má jen hezké zážitky. Potkali se hned při její jihočeské premiéře, v roce 1967 v komedii Panenské sliby. Krásné vzpomínky má na Hrátky s čertem, kde se převtělila do anděla a Karel Roden hrál Školastyka. Zmiňuje také inscenace Krčma Pod zeleným stromem a Zlaté jezero, v něm k sobě hledali cestu jako otec s dcerou.

„Byl z těch herců, kteří hráli vždy dobře a potom měli dny, kdy nezapomenutelně.  Byl velice přátelský. Patřil ke staré generaci, která brala soubor jako něco blízkého, jako rodinu, tak to bývalo v kočovných společnostech, kde spolu lidé sdíleli dobré i zlé. Na to moc ráda vzpomínám,“ říká Bibiana Šimonová.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku jako Školastykus v Hrátkách s čertem, vlevo Bibiana Šimonová jako anděl Teofil.Ke kamarádům Karla Rodena se řadí Petr Šporcl. Je přesvědčen, že herectví měl dané od pánaboha. Velmi si ho vážil. „Karel byl velice příjemný, hodný a milý člověk. Později jsem hrál stejné role jako on, třeba Trepifajksla 
z Dalskabátů. On ho hrál výborně, až jsem se trošku styděl, že to nedokážu stejně jako on. Kdyby tady ještě byl, byl bych rád,“ říká dojatě Petr Šporcl.

Zapomenutý čert před točnou v Krumlově je rolí, která jako klukovi utkvěla i synovi Karla Rodena, Marianovi. Dodnes považuje představení, kde Plajznerku ztvárnila Věra Krpálková, za nádherné,  podobně jako Zlaté jezero.

„Jako herce jsem ho obdivoval, že měl velké role 
a všechno na jevišti krásně řekl. Byl moc laskavý a hodný člověk, velká osobnost, velmi spravedlivý, nikdy se nad nikoho nepovyšoval, ani nad své děti. Autoritu měl přirozenou,“ líčí Marian Roden.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku z roku 1991.Právě on začíná být podle fotografky Bohuslavy Maříkové svému otci čím dál víc podobný. Sama si ho nese 
v paměti jako elegána, který se k ženám choval jako prvorepublikový gentleman. „Výborný herec, hodný člověk, měla jsem ho moc ráda. Když někdo něco opravdu umí, je skromný a chová se normálně. Talent dostal do vínku, od rodičů i pánaboha,“ říká fotografka, která ho znala 24 let.

Karel Roden je legendou poválečné epochy divadla. Rolí, v nichž zářil, jsou desítky. Jedna, o niž velmi stál, ho ale v roce 1968 minula. 
V Cyranovi z Bergeracu dostal roli… hraběte de Guiche.

„Je to velmi silná a velmi bolavá vzpomínka. Cyrana měl hrát on, to byla jeho vysněná role, hrál by ji skvěle. Měl v sobě cyranovské fanfaronství a noblesu. Nedali mu šanci. Z jedné zkoušky jsem utíkala do šatny a hrozně jsem kvůli němu plakala, protože režisér ho ošklivě dusil. Dodnes, když o tom mluvím, se mi to vevnitř sevře, myslím si, že ho to hodně bolelo,“ vypráví herečka.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku s Věrou Krpálkovou jako Trepifajksl z Dalskabátů, 1968.Já nosím v nitru svém své elegance květ, slavná Cyranova slova, na Karla Rodena pasují. Bibiana Šimonová říká, že měl v sobě něco donkichotského. Fanfaron, nepřehlédnutelný, jako herec pokaždé zaujal. Jednou z posledních velkých úloh byl v roce 1986 Norman Thayer ve zmíněném Zlatém jezeře.

„Kristýna Taberyová s ním měla těžkou práci, vím, že 
i paní Dagmara si stěžovala, protože tam spolu velmi partneřili, a pan Roden se bránil, aby byl nesympatický morous, nechtěl, aby z něho měl divák tento pocit. Kristýna ho strašně lámala, nakonec se nechal přesvědčit až při generálkách a potom si vyloženě lebedil a byl výborný,“ popisuje Bibiana Šimonová.

Další důležitou vzpomínku přidává syn Marian Roden. Když se sám dal na herectví, otec mu řekl, že se může kdykoli vrátit domů, protože je to hrozně těžké živobytí. „Byl úžasný, úžasný!  Oslavu ale v neděli neděláme, tatínek by to ani nechtěl, byl hrozně skromný. Vzpomeneme si 
v duši. V naší rodině neslavíme svátky ani narozeniny, jen Vánoce, na které jsme dbali, aby byly v rodinném kruhu,“ říká Marian Roden.

Jeho otec zemřel 26. srpna 1992. Zhruba rok před smrtí ho ještě fotografovala Bohuslava Maříková a tři hodiny, jež s ní strávil v ateliéru, si stále přesně vybavuje.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku s Dagmar Neumannovou ve hře Zlaté jezero, 1986.„Jeho žena pojala touhu, že chce mít hodně portrétů svého muže. Moc hezky jsme si povídali o všem možném. Byl šarmantní, považuji ho za hereckou elitu Jihočeského divadla,“ říká fotografka.

Velké osobnosti mívají své démony. V případě Karla Rodena měl podobu alkoholu. To ale vůbec nic nemění na tom, že Jihočeské divadlo v něm mělo Osobnost. Zásadní a přitom skromnou. Přesně to říká Bibiana Šimonová:  „Člověk 
o něm povídá a začne se usmívat.“

Nejdřív frakman, potom Trepifajkls i Krásčin otec
Herec Karel Roden se narodil 
10. srpna 1914 v Okříškách 
u Třebíče do umělecké rodiny, otec i matka byli herci, otec  byl dokonce v období 1919 - 1922 šéfem jihočeské činohry. Začal studovat zemědělskou školu, ale v 16 letech ji opustil a nastoupil k divadelní společnosti Jaroslava Bittla. 
K dalším angažmá patřily Tylovo divadlo, scény v Kladně i Olomouci.  V Českých Budějovicích působil nejdřív v letech 1940-1945, kvůli zničené divadelní budově přesídlil po válce na dva roky do Teplic, ale od roku 1947 zakotvil v Jihočeském divadle (JD).

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku z roku 1991.Škála rolí Karla Rodena v JD je pestrá. Ač původně tzv. frakman (Ideální manžel – lord Goring, Brouk v hlavě – Dr. Finache), přešel k rolím 'lidovým', mezi něž se řadí Klásek z Lucerny, Dubský z Našich furiantů, Školastykus z Hrátek s čertem či Trepifajksl v Dalskabátech. Významnou rolí je Kupec, Krásčin otec ve světové premiéře Hrubínovy Krásky a zvířete před otáčivým hledištěm. Ve zralém věku si pomník postavil výkonem ve hře Zlaté jezero, kde s Dagmar 
Neumannovou vytvořili adekvátní pár svých filmových protějšků 
Henryho Fondy a Katharine Hepburn. Účinkoval i ve Fidlovačce, jíž se v roce 1990 otevíralo nově opravené divadlo. S JD se rozloučil úlohou Dr. Pickvicka v dramatu Cestující bez zavazadel (1991).

Ve filmech měl zprvu epizodní role, v 60. letech šlo o snímky Neklidnou hladinou a Romance pro křídlovku. V roce 1969 si zahrál větší roli profesora Vondroviče ve snímku Svatej z Krejcárku, po dalších deseti letech dědečka v komedii Hon na kočku. Koncem 80. let hrál ve dvou slovenských pohádkách. Mihl se i v seriálech Rozsudek či Největší z Pierotů. Hodně natáčel v Českém rozhlase České Budějovice.

Jmenuje se po něm jedna z jihočeských Thálií, herectví se věnují oba jeho synové Karel Roden 
a Marian Roden. Držitel titulu Zasloužilý umělec. Zemřel 26. srpna 1992, bylo mu 78 let.

Zdroj: Jihočeské divadlo, CSFD

Autor: Václav Koblenc

10.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 17 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ sk. B - DENNÍ PROVOZ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP "B", praxe v řízení min. 5 let, , rozvoz zboží po Jihočeském kraji - znalost měst a obcí v kraji, spolehlivost, ochota, čistý trestní rejstřík, Pracovní doba PO - PA 7:30 - 16h, Zaměstnavatel si přeje kontaktovat telefonicky nebo e-mailem. Před osobním jednáním nutná telefonická domluva.. Pracoviště: Autodoprava bártů s.r.o., Nábřežní, č.p. 13, 373 82 Boršov nad Vltavou. Informace: Andrea Ševčíková, +420 739 243 975. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o HPP - administrativní pracovník/pracovnice v oblasti dopravy, možné i částečný pracovní úvazek. Podmínkou je zodpovědnost, spolehlivost, samostatnost, komunikativnost, znalost cizího jazyka (zejména německého). Praxe v oblasti dopravy, logistiky, popř. spedice výhodou. Nabízíme stálou práci v administrativní a personální oblasti, zejména fakturace, komunikace s řidiči a s obchodními partnery, zpracování úředních i neúředních dokumentů, získávání podkladů ke mzdám, výpočty nákladovosti vozidel, apod. Plat 15.000,- - 20.000,- Kč. Životopisy je možné zasílat na e-mail fruhbauer@email.cz nebo volat telefonicky na tel.: 725 252 950. Pracoviště: Donicar s.r.o. - kancelář, U Smaltovny, č.p. 115, 370 01 České Budějovice 1. Informace: ŽIVOTOPISY ZASÍLAT NA, +420 725 252 950. Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč Obsluha lakovacích zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů DĚLNÍK/CE PRÁŠKOVÉ LAKOVNY - PRACOVNÍK/CE U LINKY. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Popis práce: Jední se o práci v práškové lakovně u automatické práškovací linky.Navěšování drobných dílů před lakováním a balení dílů po nalakování. , Zaměstnanecké výhody: Čtvrtletní odměny,výkonnostní odměny,příplatky za odpolední směnu,příspěvek na závodní stravování,vánoční bonusy,týden dovolené navíc., Zaměstnavatel si přeje být kontaktován telefonicky v době od 7:00 - 14:30 hod. nebo e-mailem. Pracoviště: Kovotex s.r.o., H. Kvapilové, č.p. 2370, 370 10 České Budějovice 10. Informace: Hana Hatáková, +420 387 319 092. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 20 000 Kč Pomocní kuchaři POMOCNÝ KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: možnost zkráceného úvazku, Nabízíme: vzdělávací kurzy, personální strava, zázemí fungující společnisti 15 let. Pracoviště: S - v cz s.r.o. - pracoviště hostinec u tří sedláků, Hroznová, č.p. 488, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Peter Trebula, +420 607 063 233.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

Dětská neděle s Deníkem
17

OBRAZEM: Děti v kině poznaly, jak se dělají noviny

Expresům staví nové tunely

České Budějovice - Na třech úsecích se nyní modernizuje trať Praha - České Budějovice. Stavbaři vylepšují železnici mezi Prahou hl. nádražím a Hostivaří, Sudoměřicemi a Voticemi a také mezi Ševětínem a Dynínem.

Ochladí se na 9 až 12 stupňů

Jižní Čechy - V pondělí čekejme v kraji proměnlivou oblačnost, místy se objeví přeháňky, nad 1000 m mohou být smíšené či sněhové.

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 22. až 23. září 2018.

Byla to pořádná bitva, ČEZ Motor dokázal prostějovské Jestřáby zkrotit

České Budějovice – V šestém kole první Chance ligy vyhráli hokejisté ČEZ Motoru nad Prostějovem 4:3. Hned v pondělí čeká Jihočechy další zápas v Kadani (18).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT