VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel Roden, laskavý a skromný elegán, by oslavil 100 let

České Budějovice - Herec, legenda Jihočeského divadla, má 10. srpna 2014 jubileum. Kolegové i blízcí vzpomínají na jeho role i skromnost.

10.8.2014
SDÍLEJ:

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku s Dagmar Neumannovou ve hře Zlaté jezero, 1986.Foto: Bohuslava Maříková

Jeho pekelník Trepifajksl je z těch rolí, na které se vzpomíná ještě 46 let od premiéry. Slova velká osobnost nezní v jeho případě jako klišé. O mnohém svědčí  to, že všichni říkají: Pan Roden. Mezi charakteristikami se opakují přívlastky milý, skromný, výjimečný. V neděli 10. srpna by se Karel Roden, legenda Jihočeského divadla, dožil 100 let.

Herečka Bibiana Šimonová s ním má jen hezké zážitky. Potkali se hned při její jihočeské premiéře, v roce 1967 v komedii Panenské sliby. Krásné vzpomínky má na Hrátky s čertem, kde se převtělila do anděla a Karel Roden hrál Školastyka. Zmiňuje také inscenace Krčma Pod zeleným stromem a Zlaté jezero, v něm k sobě hledali cestu jako otec s dcerou.

„Byl z těch herců, kteří hráli vždy dobře a potom měli dny, kdy nezapomenutelně.  Byl velice přátelský. Patřil ke staré generaci, která brala soubor jako něco blízkého, jako rodinu, tak to bývalo v kočovných společnostech, kde spolu lidé sdíleli dobré i zlé. Na to moc ráda vzpomínám,“ říká Bibiana Šimonová.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku jako Školastykus v Hrátkách s čertem, vlevo Bibiana Šimonová jako anděl Teofil.Ke kamarádům Karla Rodena se řadí Petr Šporcl. Je přesvědčen, že herectví měl dané od pánaboha. Velmi si ho vážil. „Karel byl velice příjemný, hodný a milý člověk. Později jsem hrál stejné role jako on, třeba Trepifajksla 
z Dalskabátů. On ho hrál výborně, až jsem se trošku styděl, že to nedokážu stejně jako on. Kdyby tady ještě byl, byl bych rád,“ říká dojatě Petr Šporcl.

Zapomenutý čert před točnou v Krumlově je rolí, která jako klukovi utkvěla i synovi Karla Rodena, Marianovi. Dodnes považuje představení, kde Plajznerku ztvárnila Věra Krpálková, za nádherné,  podobně jako Zlaté jezero.

„Jako herce jsem ho obdivoval, že měl velké role 
a všechno na jevišti krásně řekl. Byl moc laskavý a hodný člověk, velká osobnost, velmi spravedlivý, nikdy se nad nikoho nepovyšoval, ani nad své děti. Autoritu měl přirozenou,“ líčí Marian Roden.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku z roku 1991.Právě on začíná být podle fotografky Bohuslavy Maříkové svému otci čím dál víc podobný. Sama si ho nese 
v paměti jako elegána, který se k ženám choval jako prvorepublikový gentleman. „Výborný herec, hodný člověk, měla jsem ho moc ráda. Když někdo něco opravdu umí, je skromný a chová se normálně. Talent dostal do vínku, od rodičů i pánaboha,“ říká fotografka, která ho znala 24 let.

Karel Roden je legendou poválečné epochy divadla. Rolí, v nichž zářil, jsou desítky. Jedna, o niž velmi stál, ho ale v roce 1968 minula. 
V Cyranovi z Bergeracu dostal roli… hraběte de Guiche.

„Je to velmi silná a velmi bolavá vzpomínka. Cyrana měl hrát on, to byla jeho vysněná role, hrál by ji skvěle. Měl v sobě cyranovské fanfaronství a noblesu. Nedali mu šanci. Z jedné zkoušky jsem utíkala do šatny a hrozně jsem kvůli němu plakala, protože režisér ho ošklivě dusil. Dodnes, když o tom mluvím, se mi to vevnitř sevře, myslím si, že ho to hodně bolelo,“ vypráví herečka.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku s Věrou Krpálkovou jako Trepifajksl z Dalskabátů, 1968.Já nosím v nitru svém své elegance květ, slavná Cyranova slova, na Karla Rodena pasují. Bibiana Šimonová říká, že měl v sobě něco donkichotského. Fanfaron, nepřehlédnutelný, jako herec pokaždé zaujal. Jednou z posledních velkých úloh byl v roce 1986 Norman Thayer ve zmíněném Zlatém jezeře.

„Kristýna Taberyová s ním měla těžkou práci, vím, že 
i paní Dagmara si stěžovala, protože tam spolu velmi partneřili, a pan Roden se bránil, aby byl nesympatický morous, nechtěl, aby z něho měl divák tento pocit. Kristýna ho strašně lámala, nakonec se nechal přesvědčit až při generálkách a potom si vyloženě lebedil a byl výborný,“ popisuje Bibiana Šimonová.

Další důležitou vzpomínku přidává syn Marian Roden. Když se sám dal na herectví, otec mu řekl, že se může kdykoli vrátit domů, protože je to hrozně těžké živobytí. „Byl úžasný, úžasný!  Oslavu ale v neděli neděláme, tatínek by to ani nechtěl, byl hrozně skromný. Vzpomeneme si 
v duši. V naší rodině neslavíme svátky ani narozeniny, jen Vánoce, na které jsme dbali, aby byly v rodinném kruhu,“ říká Marian Roden.

Jeho otec zemřel 26. srpna 1992. Zhruba rok před smrtí ho ještě fotografovala Bohuslava Maříková a tři hodiny, jež s ní strávil v ateliéru, si stále přesně vybavuje.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku s Dagmar Neumannovou ve hře Zlaté jezero, 1986.„Jeho žena pojala touhu, že chce mít hodně portrétů svého muže. Moc hezky jsme si povídali o všem možném. Byl šarmantní, považuji ho za hereckou elitu Jihočeského divadla,“ říká fotografka.

Velké osobnosti mívají své démony. V případě Karla Rodena měl podobu alkoholu. To ale vůbec nic nemění na tom, že Jihočeské divadlo v něm mělo Osobnost. Zásadní a přitom skromnou. Přesně to říká Bibiana Šimonová:  „Člověk 
o něm povídá a začne se usmívat.“

Nejdřív frakman, potom Trepifajkls i Krásčin otec
Herec Karel Roden se narodil 
10. srpna 1914 v Okříškách 
u Třebíče do umělecké rodiny, otec i matka byli herci, otec  byl dokonce v období 1919 - 1922 šéfem jihočeské činohry. Začal studovat zemědělskou školu, ale v 16 letech ji opustil a nastoupil k divadelní společnosti Jaroslava Bittla. 
K dalším angažmá patřily Tylovo divadlo, scény v Kladně i Olomouci.  V Českých Budějovicích působil nejdřív v letech 1940-1945, kvůli zničené divadelní budově přesídlil po válce na dva roky do Teplic, ale od roku 1947 zakotvil v Jihočeském divadle (JD).

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku z roku 1991.Škála rolí Karla Rodena v JD je pestrá. Ač původně tzv. frakman (Ideální manžel – lord Goring, Brouk v hlavě – Dr. Finache), přešel k rolím 'lidovým', mezi něž se řadí Klásek z Lucerny, Dubský z Našich furiantů, Školastykus z Hrátek s čertem či Trepifajksl v Dalskabátech. Významnou rolí je Kupec, Krásčin otec ve světové premiéře Hrubínovy Krásky a zvířete před otáčivým hledištěm. Ve zralém věku si pomník postavil výkonem ve hře Zlaté jezero, kde s Dagmar 
Neumannovou vytvořili adekvátní pár svých filmových protějšků 
Henryho Fondy a Katharine Hepburn. Účinkoval i ve Fidlovačce, jíž se v roce 1990 otevíralo nově opravené divadlo. S JD se rozloučil úlohou Dr. Pickvicka v dramatu Cestující bez zavazadel (1991).

Ve filmech měl zprvu epizodní role, v 60. letech šlo o snímky Neklidnou hladinou a Romance pro křídlovku. V roce 1969 si zahrál větší roli profesora Vondroviče ve snímku Svatej z Krejcárku, po dalších deseti letech dědečka v komedii Hon na kočku. Koncem 80. let hrál ve dvou slovenských pohádkách. Mihl se i v seriálech Rozsudek či Největší z Pierotů. Hodně natáčel v Českém rozhlase České Budějovice.

Jmenuje se po něm jedna z jihočeských Thálií, herectví se věnují oba jeho synové Karel Roden 
a Marian Roden. Držitel titulu Zasloužilý umělec. Zemřel 26. srpna 1992, bylo mu 78 let.

Zdroj: Jihočeské divadlo, CSFD

Autor: Václav Koblenc

10.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Seřizovači 26 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: požadujeme: vyučení a praxe ve strojním oboru, nabízíme:stabilní zaměstnání na trvalý pracovní poměr, profesní růst, odměňování podle odvedené práce, sociální jistoty, dotované stravování. Pracoviště: Mikrona holding s.r.o., Předčická, č.p. 613, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Marie Řeháková, +420 385 774 139.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 20 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech OPERÁTOR/KA ZÁKAZNICKÉHO SERVISU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: SŠ vzdělání, znalost českého a maďarského jazyka podmínkou, další jazykové znalosti výhodou, odolnost vůči stresu, znalost práce na PC na uživatelské úrovní (např. Excel), náplň práce: vyřizování emailů a příchozích hovorů od zákazníků., V případě zájmu zašlete životopis na email: jan.hanus@nejlevnejsipneu.cz. Pracoviště: Tomket, s.r.o. - pracoviště české budějovice, Pražská tř., č.p. 16, 370 10 České Budějovice 10. Informace: Jan Hanus, .

Zákaznický servis - Zákaznický servis Telemarketingový pracovník 18 000 Kč

Prodejci po telefonu TELEFONNÍ OPERÁTOR/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co budete dělat?, - pečovat o naše stávající klienty z oboru cestovního ruchu, oslovovat a získávat nové partnery, Co požadujeme?, - schopnost naslouchat, komunikační dovednosti – slovem i písmem, chuť neustále se rozvíjet, soutěživost, práce s PC: znalost prostředí internetu k dohledávání doplňujících informací, plynulé psaní a stylizace textu, Co nabízíme?, - zajímavou práci v zavedené firmě v Českých Budějovicích, platové ohodnocení s pevnou základní mzdou 15.000 Kč a s možností atraktivního příplatku dle dosažených výsledků, příjemné pracovní prostředí, pružná pracovní doba – víkendy ne, možnost dohody na zkrácenou pracovní dobu, možnost benefitu "odchodovka" (když je splněna práce, lze odejít dříve domů), průběžné vzdělávání, Vážné zájemce prosím o zaslání životopisu na jan.cempirek@ci.cz. Pracoviště: Český internet s.r.o., Kostelní, č.p. 942, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Jan Cempirek, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol UČITEL/KA NA 1. STUPNI ZÁKLADNÍ ŠKOLY. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme : vysokoškolské vzdělání, Kontakt : telefonicky či e-mailem. Pracoviště: Základní škola chrášťany, 373 04 Chrášťany u Týna nad Vlt.. Informace: Miroslava Machová, +420 734 847 786.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Vltavotýnští baráčníci rozdávají radost už 91 let.

Dobové snímky přiblíží život Obce baráčníků Vitoraz z Týna nad Vltavou

Budějovice navštívil ředitel ostravské nemocnice

České Budějovice - Nově zvolený ředitel ostravské fakultní nemocnice Evžen Machytka ve čtvrtek dopoledne navštívil českobudějovickou nemocnici.

OBRAZEM: Fotbalisté ze škol bojovali o postupy

Strakonice - Okresní rada AŠSK Strakonice uspořádala ve středu krajské kolo Sportovní ligy základních škol v minifotbalu. I díky nádhernému počasí se turnaj škol vydařil a k vidění byly velice kvalitní výkony všech zúčastněných družstev.

Zlatá stoka po zimě opět plní vodou rybník Bagr

České Budějovice - Do koryta stoky pustili vodu z Vltavy.

Závod Okolo jižních Čech zavede cyklisty na Kleť i do Rakouska

Jindřichův Hradec - Jindřichohradecký Cyklistický klub RBB Invest se už pilně připravuje na další ročník mezinárodního etapového závodu v silniční cyklistice s názvem Okolo jižních Čech, který se uskuteční počátkem září.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT