Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když děti dostávaly jen jablka a ořechy

České Budějovice – Pec, o kus dál dřevěná koloběžka a kolovrat. Vánoce našich prababiček připomíná v Jihočeském muzeu (JM) kolekce s názvem Štědrej večer nastal. Doplňuje ji výstava lidových řemeslníků z jižních Čech. V úterý JM zahájilo expozici 20 let jižních Čech pohádkových s Jaroslavem Kerlesem.

2.12.2014
SDÍLEJ:

Jihočeské muzeum otevřelo dvě adventní výstavy. Přinášejí pohled na Vánoce našich prababiček a stará řemesla.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Adventní program muzea doplní koncem tohoto týdne třídenní výstava zbraní a výstroje vojáků za první světové války. JM bude mít otevřeno 
i na Štědrý den, a to do 13 hodin.

Pohled na jihočeské Vánoce z přelomu 19. a 20. století je zde rozdělen do dvou částí. Jedna zobrazuje lidové prostředí, druhá svátky měšťanské, 
z období biedermeieru. K oběma patří dětský koutek.

V iluzi lidové světnice navozují vánočno prostřený stůl, pec, kolébka, truhla, dřevěná koloběžka, brusle, sáňky, almara, kolovrat, vánočka v ošatce i stromeček, který visí špičkou dolů. „Děti měly 
v lidovém prostředí trošku chudší Vánoce, dostávaly často jen jablíčka, oříšky a jednu hračku," řekla kurátorka Alexandra Khadka.

Jihočeské muzeum otevřelo dvě adventní výstavy. Přinášejí pohled na Vánoce našich prababiček a stará řemesla.Měšťanské zákoutí vrací návštěvníka do první poloviny 19. století. V nápodobě pokoje figurují stůl, sofa, harmonium i dřevěný koník na kolečkách. Zajímavostí jsou loutky a loutková divadélka. „V té době patřila k vánočním svátkům, v měšťanských rodinách je mohly děti najít pod stromečkem. Všechny loutky jsou z našich sbírek, snad ani nebyly nikdy vystaveny," řekla kurátorka.

Jako doplňky muzejníci do výstavy zařadili betlémy staré i současné, vánoční ozdoby, ukázky koled, pastorel, liturgických zpěvů rorátů, rorátní svíčky, dřevořezby madon 
s ježíškem, staré fotky 
z českokrumlovského Fotoateliéru Seidel nebo doudlebské kroje.

Druhá tematická kolekce, Na Vánoce dlouhé noce, představuje práce nositelů tradic lidových řemesel. „Je to předvánoční kaleidoskop, ochutnávka, protože škála tvůrců je ohromná. Jsou to řemesla provázaná s tímto regionem, některá z nich jsou na vymření," řekla Marcela Macková, autorka výstavy.

Příchozí zde najde dřevěné hračky, jež dělá Jiří Drhovský ze Zvěrkovic, pletení košů 
a nůší z loubků od Milana Macha, podmalby na skle, výšivky rybí šupinou, známé mj. 
z blatských krojů, jimž se dnes věnuje Ludmila Dominová; představuje se velešínský betlémář Pavel Rouha a také Miroslav Stecher, výrobce dud a fanfrnochů. Prostor je věnován i Doudlebanu, což je nejstarší jihočeský folklorní soubor.

„Připomínáme i tkalcovnu pana Kubáka ze Strmilova: vzpomínám, jak mi jeho tatínek tkal před 35 lety šerku (tkanina, z níž se šily sukně 
a kabáty –  pozn. red.) do Úsvitu. Myslím, že se na výstavě oko i duše potěší," řekla Marcela Macková.

K oběma expozicím je připraven program pro děti. Věkově je rozprostřen od mateřských škol až po gymnázia. Zapojí také děti z Arpidy – centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením – a děti se sluchovým postižením.

„Každá skupina dostane pracovní listy, které si odnese domů. Jde nám i o to, že děti dnes nemají o adventním čase povědomí," řekla Jitka Pešková, která má programy na starosti. Dětský program přinese během adventu ještě dílny, divadlo, koncert a mikulášskou nadílku.

Jihočeské muzeum otevřelo dvě adventní výstavy. Přinášejí pohled na Vánoce našich prababiček a stará řemesla.

Obě vánoční výstavy potrvají do začátku ledna, oproti nim sběratelská výstava vojenské výstroje a výzbroje bude pouze třídenní, otevřená 
od 5. do 7. prosince a přístupná zdarma. Navazuje na expozici z listopadu 2011, která lákala třeba na kolt, z něhož pravděpodobně střílel Buffalo Bill. „Tentokrát dominuje první světová válka, výstava se týká oblasti jižní fronty 
a částečně východní," řekl Vladimír Sedláček z Klubu historických zbraní.

Sál tak zaplní pistole, revolvery, pušky, kulomety, minomety, dělostřelecké granáty, bodáky, jídelní nádobí či pítka, jako doplněk poslouží věci z druhé světové války.

Náklady na vánoční výstavy činí podle ředitele JM Františka Štangla 30 až 35 tisíc korun.  „Doufám, že přijde hodně návštěvníků. Lze předpokládat, že zájem bude poměrně velký, už nyní je nasmlouváno více než 2000 žáků," řekl ředitel.

Autor: Václav Koblenc

2.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení