Dost možná to bude rekord. Zdá se totiž, že na prestižním festivalu Prázdniny v Telči, který začíná tento pátek, bude nejvíc jihočeských hudebníků a herců v celé historii přehlídky. Během dvou týdnů se na náměstí a zámeckém nádvoří představí deset skupin a sólistů a tři divadelní ansámbly.

Kromě objevů posledních sezon jde i o velká jména jako Václav Koubek, Žalman nebo Víťa Marčík. Ten si postaví šapitó na náměstí a ve městě se statutem památky UNESCO stráví tři dny.

„Je to pro nás specifické kvůli lidem. Město samotné je krásné, ale osobně si myslím, že to, co tam dělá ředitel festivalu Milan Medvěd Kolář, je jedinečné. Dokázal z toho vytvořit takový český Avignon, kde to město žije nejen tehdy, když jsou zrovna koncerty a představení. Proto tam jezdíme raději než jinam,“ řekl za Teátr Víti Marčíka jeho produkční Pavel Šmíd.

Známý jihočeský divadelník žijící v Drahotěšicích strávil v Telči loni tři dny a letos to bude stejné. Bydlet bude přímo na náměstí ve svém komediantském ležení. „Je to pro nás jiné kvůli Medvědovi a lidem, kteří jsou kolem něho. A kulisa renesanční Telče je jedinečná,“ dodal Šmíd.

Pověstný je vztah hlavního organizátora a folkových Nezmarů. Každoročně se na sebe snaží vymyslet co největší 'škoďárnu' a toho druhého překvapit a vyvést z míry. V roce 2008 tak například pořadatelé předělali jejich píseň Jak to vlastně je do hip hopu.

„Asi nejhezčí a nejpřekvapivější bylo, když nám udělali Vánoce. Přišli v kožiších a ze shora z balkonu na nás začalo sněžit. Bylo toho vícero. My Medvěda zlobíme průběžně, jsou to hezké malé války,“ glosoval kontrabasista Nezmarů Pavel Drengubák.

Pro nadějné kapely, které dostávají prostor na Kocouří scéně, je zase Telč festivalová mekka a je pro ně velmi prestižní si tam zahrát. Patří k tomu také sejšny u kytar a noci prozpívané do rána. Takto vzpomíná na své webové stránce skupina Bonsai č.3.

„Jen co přijedete a nohy vás donesou na hlavní rynek, polapí a zmámí vás telčský bacil, jehož následky po návratu do normálu velmi ztuha odbouráváte. Tři dny a dvě noci jsme se Telčí prohráli, prozpívali, propili, prosmáli i prosmutněli.“

Atmosféře, k níž pasuje přídomek výjimečná, odpovídá podobně exkluzivní program. Letošní 29. ročník zdobí Oscarem oceněný Glen Hansard a představitelé klezmeru a etnické hudby The Klezmatics, držitelé Grammy za nejlepší album žánru worldmusic, žánrově přesahující k balkánu, jazzu i scénické hudbě.

„Jsou něco jako Rolling Stones klezmeru. Hudební klauni, kteří umí klezmer smíchat téměř s čímkoliv. Jejich avantgardní hudba s vévodícím klarinetem, podmanivými houslemi a výrazným rytmem si zaručeně sedne s magickým prostředím telčského zámku,“ řekl pro ČTK Milan Kolář.

JIHOČEŠI V TELČI

29. 7.Shivers
31. 7. Nezmaři
31. 7.Víťa Marčík jr.
1. 8. Žalman + Devítka
4. 8. Jen tak tak
4. 8. Vojta Vrtek
8. - 10. 8. Víťa Marčík
9. 8. Václav Koubek
10. 8. Epy de Mye
10. 8. Klára a Markéta
10. 8. X–tet
13. 8. Bonsai č.3

Více: www.prazdninyvtelci.cz