Skrze fotografie, vyhlášky a exponáty ukazuje dačická kolekce vliv konfliktu na život ve městě.  Jde především o snímky a dokumenty ze sbírek muzea. Příchozí si prohlédne zabavování povozů, koní, zvonů, odvody branců, fronty na potraviny i to, jak vypadala chlebenka, poukaz na odběr chleba. Mezi zajímavosti patří podle ředitelky muzea Marie Kučerové i vyhláška, která volá určité věkové ročníky do války, nebo prohlášení císaře z roku 1915.

„Zachovala se i známka vojína Petra Žahourka z Bílkova u Dačic. Z trojrozměrných exponátů zde máme kufřík, se kterým odcházeli branci do války, pušku Františka Nováka, příšlušníka československých legií v Rusku,  jeho korespondenci, šrapnel 
z bitvy od Zborova. Také fotky z alba rodiny Pelikánů, kde všech pět synů odešlo do války a všichni se vrátili, což bylo na tu dobu unikátní,“ řekla ředitelka. Výstava potrvá do 30. dubna.

Podobnou expozici připravilo vodňanské muzeum, dokumenty ze svých i soukromých sbírek vystavuje do konce března. První světová válka se bude připomínat i v dalších jihočeských muzeích – například Regionální muzeum 
v Českém Krumlově otevře 'válečnou' výstavu 9. června, potrvá do 28. září. „Půjde o odkaz války na Českokrumlovsku, určitě zmíníme fenomény jako nemocnice, lazarety, legie či branectví,“ řekl ředitel muzea Filip Lýsek.

Dobové pohlednice a další exponáty na toto téma představí na menší výstavě i Jihočeské muzeum, které připravuje velkou akci k výročí konce války. „Zaměříme se na sociální aspekt, na špitály, lidské utrpení, týl války,“ řekl ředitel Jihočeského muzea Pavel Šafr.