A právě letos, sto let od vyhlášení samostatného Československého státu, je vynikající příležitost. „Právě slavíme československé výročí a se Slováky máme společnou historii,“ vysvětluje režisérka budějckých Elit. Prvně novinku uvidíte v pátek 26. října.

Hra pojednává o nedávných československých dějinách a agentech StB. „ Je o tom, jak elity z bývalého režimu měly díky svým kontaktům, schopnostem a široké síti volebních spolupracovníků ulehčený vstup do toho nového režimu a do nového společenského zřízení. Jak se jim podařilo volně projít i do elit současného politického systému,“ shrnuje myšlenku Elit Martina Schlegelová, která doufá, že u nás bude tento počin brán stejně přívětivě jako na Slovensku, kde vzbudil pozdvižení. Text byl pro Čechy přeložen a poupraven, aby ho mohli vnímat stejně jako naši sousedi.

Některé z rolí vyšly z materiálů z Ústavu pro studium totalitních režimů a mají reálný předobraz. Veskrze zápornou postavu, příslušníka StB, hraje Pavel Oubram. „Jsem rád, že teď dostávám i zápornější role, a baví mě to,“ chválí si Pavel Oubram. Na svou roli se připravoval například sledováním dokumentů o estébácích. „Byly tam inspirativní myšlenky. Třeba to, jak brali svou práci. Byla to pro ně hra,“ říká herec. Jeho postava nepředstavuje nikoho konkrétního a jmenuje se Oubram. I příjmení jiných postav se shodují s těmi herců. „Chtěli jsme, aby postavy příslušníků byly autentické. Mezi nimi je každý typ člověka. Byl to takový vtip pro tým, že chodí s příslušníky do práce,“ vysvětluje režisérka.

Nová posila Jihočeského divadla Tomáš Kobr ztvárňuje politika Andreje. „Jakého, na to si každý musí odpovědět sám,“ nechce prozradit šéfka činohry. Tomáš Kobr neplánuje nikoho karikovat. „Místy to byla zábava, místy mi z toho nebylo dobře,“ vypráví o své postavě představitel politika Andreje. Hra mapuje jeho mládí a studentská léta, dobu, kdy si vytvářel kontakty a začínal spolupracovat s StB. Umožňuje i náhled do jeho rodiny a nelehkého dětství. Podle něj je hra o svědomí. " Spousta lidí napáchala věci, za které není schopna vzít odpovědnost. Nejhorší je, že většinová společnost to začíná akceptovat," myslí si herec. Tomáš Kobr mluví v Elitách slovensky. Jako ročník 1981 byl zvyklý na slovenské kanály v televizi, ale ne slovensky hovořit. „Kamarádka a kolegyně Slovenka Natália Drabiščáková mi dávala hodiny,“ prozrazuje. Na jevišti uvidíte i druhého nováčka činohry Dana Kranicha.

Kdo byly elity před rokem 1989, po něm a dnes? „Veřejnoprávní divadlo by mělo umět vzbudit relevantní diskuzi,“ myslí si Martina Schlegelová. „Je důležité takové hry dělat,“ dodává Pavel Oubram.

Novinka činohry
- první premiéra souboru činohry Jihočeského divadla na tuto sezonu
- zároveň česká premiéra
- podle hry režiséra a herce Jiřího Havelky psané pro Slovenské národní divadlo
- hra roku na Slovensku
- režie Martina Schlegelová
- dramaturgie Olga Šubrtová
- hrají Tomáš Kobr, Jan Dvořák, Tomáš Drápela, Pavel Oubram, René Šmotek, Václav Švarc, Teresa Branna, Jiří Untermüller, Dan Kranich, Věra Hlaváčková, Beáta Kaňoková a Natália Drabiščáková
- premiéra v pátek (26. 10.) od 19 h
- další uvedení: 9. listopadu od 19 h, 17. listopadu od 19.30 h, 30. listopadu od 19 h, 8. prosince od 19 h
- zaplatíte 100 až 270 korun