Hru Glorious! napsal britský dramatik Peter Quilter v roce 2005 a okamžitě sklidila úspěch téměř po celém světě. Je totiž velmi svižně napsaná, dialogy jsou vtipné a postavy dostatečně výstřední. Humor je sice někdy tak říkajíc na hraně, mnoho vtipů je spíše prvoplánových, přesto však dokážou rozesmát.

Některé zápletky jsou navíc skvěle vypointované 
a překvapivé – ostatně metoda šoku a ustrnutí přecházející do výbuchu smíchu je i základem pěveckého přednesu hlavní postavy, sopranistky Florence Foster Jenkinsové. Quilterova hra je ve světě úspěšná zřejmě 
i proto, že příběh zpěvačky, která sice neumí zpívat, ale přesto se jí díky nadšení a víře v sebe sama podaří vyprodat Carnegie Hall a získat si přízeň diváků, skvěle zapadl do doby vrcholícího šílenství talentových soutěží, v nichž se objevovaly a podivnou kariéru budovaly taktéž velmi prapodivné osoby. 

Do Česka se hra dostala zásluhou překladatele Pavla Dominika pod názvem Je úchvatná! téměř okamžitě – již v roce 2007 ji uvedlo divadlo Kalich a v režii Jany Kališové ji má stále na repertoáru.

Jihočeské divadlo uvedlo 15. března premiéru komedie inspirované skutečným příběhem Florence Jenkinskové Je úchvatná!.Právě Jana Kališová, nová umělecká šéfka jihočeské činohry, hru nastudovala i v Českých Budějovicích. Přivezla sem i část svého pražského týmu. Na pohybové kreace v obou inscenacích dohlíží Jaroslava Leufenová, scénu zdobenou kýčovitými umělými květy či stříbrnými skřivany vytvořil Ivo Žídek. Vše je pěkně tradiční, žádný experiment. Ale konverzační komedie naplněná britským suchým humorem takovou výpravu vyžaduje, tak k čemu by byly výstřelky.

Klíčem k úspěchu konverzační komedie je totiž vždy především herecké obsazení, a to se v Jihočeském divadle v případě dvou hlavních postav – excentrické, nadšené a netalentované Florence Jenkinsové a nadaného, ale zapšklého klavíristy s kuriózním vesmírným jménem Cosma McMoon – podařilo. Daniela Bambasová sopranistku pojala jako poněkud bláznivou dámu s neobvyklým mluvním i pěveckým projevem, které však nechybí ženský šarm a pochopení pro lidské slabosti.

Martin Hruška je coby Cosma tak trochu melancholický, roztomile plachý, decentní a sveřepě věrný. 
A když ti dva spolu začnou na jevišti muzicírovat, představení dosahuje vrcholu. Hruškova hra na klavír a pěvecký přednes Bambasové jsou takovým zážitkem, že divák lituje, že pěveckých čísel klasického repertoáru v jejich provedení není ve hře mnohem, mnohem víc. I kdyby to bylo na úkor jiných scén, především těch, které poněkud ztrácí tempo.

Jihočeské divadlo uvedlo 15. března premiéru komedie inspirované skutečným příběhem Florence Jenkinskové Je úchvatná!.Sucharský McMoon, který představuje jakési Jenkinsové zrcadlo, z jehož obrazu divák pochopí důvody sopranistčiny nebývalé obliby u přátel i publika, je však nejnormálnější osobou na scéně.

Ostatní postavy dotvářejí Jenkinsové zvláštní svět, v němž platí zcela jiná pravidla normality. Jejím životním partnerem je neúspěšný herec a bonviván 
St. Clair (Jan Dvořák), nejlepší přítelkyní opuštěná stárnoucí dáma Dorothy, holdující na veřejnosti ručním pracím a potají alkoholu (Jaroslava Červenková), protivníkem afektovaná učitelka hudby Verindah-Gedgeová (Lenka Krčková). Celé společnosti slouží svéhlavá mexická služka María 
(Teresa Branna).

Všichni herci tak trochu přehrávají – ostatně, proč ne, takových svérázných figurek po světě přeci moc neběhá. Jenom Lenka Krčková by měla poněkud ubrat. A mimochodem – Teresa Branna 
v této hře opět prokázala, že jí sedí cizojazyčné role – je v nich vskutku přesvědčivá.

Komedie Je uchvátná! je do určité míry dílem středu – hraje v ní střední generace, oblíbí si ji nejspíš milovníci středního proudu, stojí mezi hudebním a činoherním divadlem. Právě takový dobře udělaný oddechový titul v JD v poslední době chyběl. A navíc – střed je zároveň synonymem rovnováhy a stability. Taková zřejmě bude i pozice hry v repertoáru – jistě se na něm dlouho udrží.

JITKA RAUCHOVÁ
Autorka je kulturní historička

Hodnocení: 70%

Rozhovor s herečkou Danielou Bambasovou najdete v čtvtečním tištěném vydání Deníku.