Známý moderátor a autor úspěšného televizního pořadu Všechnopárty Karel Šíp dostal letos originální dárek – knihu nazvanou Zásah Šípem.

„Tahle knížka vznikla z lásky, pro radost a jako dárek k jeho 65. narozeninám,“ usmívá se autorka knihy a zároveň jeho manželka Iva Šípová.

„Naleznete v ní zajímavosti z jeho života, co o sobě Karel řekl, co o Karlovi řekli jiní, jaké veselé zážitky s ním prožili. V knize je i mnoho gratulací od jeho přátel a známých, takže se dočtete, co mu přeje Karel Gott, Jiřina Bohdalová, Zdeněk Svěrák i Jaroslav Uhlíř a mnoho dalších.“

V knize nechybějí samozřejmě i dopisy, fotografie a malá ochutnávka jeho tvorby.

Gratulace přátel

Letošní rok 2010 je pro Karla Šípa nejenom rokem půlkulatin, ale i rokem, kdy získal cenu za nejlepšího moderátora zábavných pořadů a za nejlepší zábavný pořad Všechnopárty.

Kromě knihy mu vychází i CD písniček a má premiéru muzikál Ať žije rokenrol.

Kniha vznikla naprosto spontánně. Manželka Iva nevěděla, jaký dárek vymyslet pro muže k jeho 65.narozeninám. Chtěla něco nevšedního, a tak začala dávat dohromady podklady pro tuto knížku.

„Ze své kroniky, kterou manželovi léta vedu, jsem vybrala pár ústřižků z novin, dopisy, diplomy, fotografie a požádala pár jeho nejbližších přátel o gratulaci a vyprávění o společném zážitku. Spojila jsem se s nakladatelstvím Krigl a panem Ebrem a začali jsme pracovat na přípravě této knihy. Pak už jsem vymýšlela, psala, vybírala a sestavovala. Podklady se postupně rozšiřovaly a přispěvatelé z řad kamarádů, spolupracovníků a jeho rodiny se rozrůstali. Konečné číslo gratulantů dosáhlo osmadvaceti,“ pokračuje Iva Šípová.

Utajený dárek

Všechny přípravy probíhaly ve velkém utajení, takže Karel Šíp o ničem do poslední chvíle nevěděl. Knihu dostal v den svých 65. narozenin na oslavě v jedné pražské hospůdce.

„Byl opravdu velmi překvapený a dojatý. A aby také ne, když v řadě osmadvaceti gratulantů nechyběli třeba jeho dva synové nebo Jiřina Bohdalová, Karel Gott nebo Zdeněk Svěrák,“ doplňuje autorka knihy a manželka jubilanta Iva Šípová.

"Od třiadvaceti jsem měl partu kamarádů z Vršovic, každou sobotu ráno jsme chodili hrát fotbal na plácek a po něm se šlo na pivo do hospody, kde se hrál mariáš. Už čtyřicet let fotbal nehrajeme, ale partu udržujeme tím, že se v sobotu před polednem sejdeme u toho mariáše. A celou tu dobu si dáváme všichni stejné jídlo, čtyřicet let smažený řízek s bramborem.“

Citace Karla Šípa z knihy Zásah Šípem