Ačkoliv o slavných osobnostech z dob minulých toho bylo napsáno již spoustu, Bauer vždycky najde něco zvláštního, co zůstalo do dnešních dnů utajeno, anebo v postavení do souvislostí s jinými událostmi a skutečnostmi přináší nová fakta či netušená tajemství.


Jinak tomu není ani v knize Podivné konce české šlechty, která je zatím poslední publikací řady, jejímž společným jmenovatelem jsou právě ony „podivné konce“.


Po českých panovnících, panovnicích a Habsburcích si v tomto kontextu nyní všímá šlechty v českých zemích.

O dobách minulých živě

Z titulu Podivné konce české šlechty, který pokračuje v načaté osmé desítce vydaných Bauerových knih, se dozvíte, jak to skutečně bylo například se Závišem z Falkenštejna, Janem Roháčem z Dubé, Petrem Vokem z Rožmberka, Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic, Albrechtem z Valdštejna a dalšími českými šlechtici. Předností tohoto jihočeského autora je jeho čtivý a živý styl, s nímž přibližuje děje dávno minulé bez suchopárnosti historických análů a nudnosti seřazených dat a faktů.


Navíc dokáže provázat jednotlivé události zvoleného období v zajímavých souvislostech a dopadech, které logicky vysvětlují určité kroky, jednání a situace jeho postav, jež spoluvytvářely evropské dějiny. Všímá si přitom však i jejich prostředí, zvyklostí a samozřejmě i bezejmenného davu, bez něhož by se těžko co vůbec událo.